telegram

سه رخ از بازار مسکن

در حالی که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که از میان بازارهای سرمایه پذیر بازار سهام کشور همچنان در سال آینده پیشتاز می‌شود، برخی از معامله گران بازار مسکن را به عنوان بازاری می‌دانند که احتمال می‌دهند از خواب زمستانی در آینده نزدیک بیدار شود.

به گزارش بنکر (Banker)، این در حالی است که اکنون روند قیمت‌ها در این بازار نشانی از رونق ندارد. میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با ثبت یک رکورد در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ به ۱۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان در هر مترمربع رسید که ۴۰ درصد نسبت به سال قبل و ۲.۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. البته رشد قیمت در ماه قبل ۸.۵ درصد بود که به نوعی کنترل شد.
سه سناریوی رکود تورمی، انجام معاملات از نوع سفته‌بازانه و رونق غیرتورمی برای بازار مسکن آینده محتملی است که خبرگزاری ایسنا برای فصول آتی از این بازار برآورد کرده است. اگر فعالان این بخش بخواهند اتفاق سوم برای این بازار بیفتد، باید از دست‌کاری قیمت‌ها پرهیز کنند، چرا که تجربه نشان داده هر زمان نرخ‌های پیشنهادی بالا رفته بازار به سرعت با افت شدید معاملات مواجه شده است.
کارشناسان نهایت افزایش قیمت مسکن در سال آینده را معادل نرخ تورم عمومی می‌دانند این بازار در سال ۱۳۹۸ همین شرایط را سپری کرد. پس از آن‌که در سال ۱۳۹۸ شاهد پرش‌های قیمتی و افزایش بیش از ۹۰ درصد قیمت‌ها در بازار مسکن بودیم، رشد قیمت در سال ۱۳۹۸ به حدود ۴۰ درصد رسید و برای سال‌ آینده نیز بین ۲۰ تا ۴۰ درصد تصور می‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
نگاه بنکر
چهره های ماندگار