رفتار بازارساز در مرز روانی

در چهارمین روز هفته، صرافی‌های بانکی در ابتدای روز نرخ فروش دلار خود را پایین آوردند، ولی با تغییر مسیر این ارز در بازار آزاد، قیمت فروش این صرافی‌ها نیز رشد کرد.

به گزارش بنکر (Banker در ابتدای روز این صرافی‌ها ۶۰۰ تومان ارزش دلار را کاهش دادند و قیمت خود را روی عدد ۲۶ هزار و ۱۵۰‌تومان قرار دادند. زمانی که ارزش این ارز در بازار بالا رفت، در دو مرحله هم قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌‌ها رشد کرد. در ابتدا نرخ فروش ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومانی تعیین شد و در اواخر روز رقم ۲۶  هزار و ۶۰۰ تومانی برای دلار تعیین شد.

به گفته برخی فعالان، سیاست نزدیک کردن نرخ‌ها در روز دوشنبه موجب شد که نرخ در بازار آزاد دچار ریزش شود ولی در روز سه‌شنبه، تنها توانست مانع ورود دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی شود. برخی معامله‌گران عنوان می‌کردند پیش از تصمیم آمریکا در مورد چکاندن یا نچکاندن ماشه، سطح تقاضا در بازار بالا رفته است، ولی پس از اینکه در هفته آتی سرنوشت بازگشت یا عدم بازگشت تحریم‌های سازمان ملل مشخص شد، کم کم میزان تقاضا کاهش پیدا خواهد کرد و در آن شرایط عرضه بازارساز بهتر می‌تواند اثر کاهشی روی قیمت بازار آزاد داشته باشد.

در این شرایط، اگر بازارساز بتواند مانع ورود دلار به کانال بالاتر شود، در هفته آتی میزان عرضه می‌تواند بیشتر شود. با این حال، در صورت خروج اسکناس آمریکایی از کانال ۲۶ هزار تومانی،‌احتمال رشد بیشتر این ارز منتفی نخواهد بود، چرا که شکست هر مرزی تقاضای جدیدی را به بازار وارد می‌کند.

«دنیای‌اقتصاد» بارها در گزارش‌های پیشین خود اشاره کرده بود که شکست مرز ۲۶ هزار تومانی می‌تواند منجر به ورود تقاضای جدید به بازار شود. در آخرین نمونه روز شنبه در گزارش«اعداد حساس در بازار  ارز و سکه» به حساسیت این نقاط در بازار اشاره شده بود. بازارساز کمی دیر قیمت‌های خود را به بازار آزاد نزدیک کرد و فرصت نگه داشتن قیمت‌ها پشت مرز مقاومتی را از دست داد. با این حال، با آغاز سیاست نزدیک کردن قیمت‌ها به یکدیگر حداقل تا حدی جلوی پیشروی قیمت‌ها گرفته شده است و در صورتی که طی روزهای آتی، رشد بیشتری در بازار رخ ندهد و بازارساز در همین کانال ۲۶ هزار تومانی قیمت را نگه دارد، در هفته اول مهرماه، توان پایین بردن قیمت‌ها وجود دارد، چرا که اثر تصمیمات سیاسی آمریکا در مورد بازگشت تحریم‌های سازمان ملل تا آن موقع می‌تواند کاهش پیدا کند و از حجم تقاضا بکاهد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار