دولت چقدر کسری بودجه دارد؟

در مورد رقم کسری بودجه گمانه ‏زنی‏های متفاوتی صورت گرفته‏ است. برخی اقتصاددانان معتقدند که دولت در سال ۹۹ با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه است.

به گزارش بنکر (Banker)، عده ‏ای دیگر با اضافه کردن هزینه‏ های مواجهه با کرونا، این رقم را تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده‏اند. حتی برخی تحلیل‏ های بدبینانه این رقم را تا حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان هم پیش‏بینی می‏کنند. این وضعیت می‏ تواند با کمک‏های مالی دولت به صنایع و صنوف آسیب‌دیده از کرونا وخیم‏تر هم شود.

اما با وجود این حجم از کسری بودجه، ادعایی در مورد بلوکه کردن منابع بانکی از سوی هیچ‏کدام از مسئولان رسمی نظام بانکی مطرح نشده ‏‏است. در قوانین نظام مالی هم این موضوع به طور کلی رد شده‏ و بانک‏ها اجازه بلوکه کردن منابع پیش از تاریخ مطرح‌شده در قراردادهایشان را ندارند.

با این وجود وضعیت منابع در اختیار بانک‏ها چنان جذاب است که فضاسازی‏های رسانه‏ای را به دنبال می‏آورد. هادی حق‏شناس اقتصاددان هم مدتی قبل در گفت‏وگویی با تجارت‌نیوز، به طور کلی این ادعا را رد کرده ‏بود: «بلوکه‏ شدن پول مردم از لحاظ قانونی امکان‏پذیر نیست؛ چرا‌که سپرده ‏های مردم نزد بانک امانت است و اتفاقا بانک مرکزی در حمایت از سپرده‏ های بانکی مردم از بانک‏ها ذخیره قانونی می‏گیرد؛ به‏ طوری که نرخ ذخیره قانونی ١٠‏درصدی به بانک مرکزی به‌‏عنوان پشتوانه‏ای سپرده می‏ شود.

این ذخیره قانونی برای آن است که مردم هر زمان خواستند به سپرده‏ هایشان دسترسی داشته باشند. موضوع بلوکه‏ شدن حساب‏های مردم به ‏طور کلی معنا و مفهومی ندارد، چرا که امن‏ترین مکان برای نگهداری پول بانک است و هم دسترسی آسانی دارد و هم هزینه زیادی را به دنبال ندارد. بنابراین این موضوع نه به نفع مردم و نه به نفع شبکه بانکی است و کسانی که این شایعات را رواج می‏دهند، به دنبال تخریب فضای اقتصادی کشور و گرفتن ماهی از آب گل‏آلود هستند.

همچنین باید در نظر داشت با این‏که در سال‏های ٩١ و ٩٢ یا ٧٤ و ٧٥ که در کشور بالاترین تورم‏ ها را تجربه کردیم، باز هم مردم پولشان را نزد بانک ‏ها نگهداری می‏ کردند و به چنین اقدامی دست نزدند. اگر افراد سرمایه خود را نزد بانک‏ها سپرده می‏ کنند به معنای کارآمدی نظام بانکی نیست؛ چرا‌که همچنان نظام بانکی ما نیاز به اصلاح دارد.» بر این اساس حتی در صورتی که مصباحی‌مقدم یا همتی هم در مورد سپرده‏های موجود در بانک‏ها اظهارنظری کرده ‏بودند، باز هم امکان برداشت آنها وجود نداشت.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman tourismbank
نگاه بنکر
چهره های ماندگار