دستکاری قیمت طلا؛ ادعایی که رد نمی‌شود

اکنون مشخص شده افرادی که سالهاست از دستکاری قیمت طلا صحبت می کنند، چندان هم دیوانه نیستند!

به گزارش بنکر (Banker)،  به نقل از اینوستینگ،‌ با توجه به بهبود نسبی آمارهای درمانی و بهداشتی اروپا در مبارزه با کووید-۱۹، بازارهای جهانی نیز اندکی از اطمینان از دست رفته خود را احیا کرده و به همین دلیل، روز دوشنبه بهای طلا شاهد افزایش مجدد بود. معاملات آتی طلا در فرابورس COMEX تا ظهر روز دوشنبه با ۲.۶ در صد افزایش،  ۱۶۸۸.۷۰ دلاری در هر اونس شده، اندکی پایین تر از اوج ۱۶۹۵.۹۰ دلار در هر اونس.

این رقم بالاترین نقطه طی دو هفته گذشته به شمار می آید که احتمالا ناشی از چشم انداز رکود شدید و طولانی شدن نرخ بهره پایین همراه با افزایش استقراض دولت(آمریکا). نقره نیز ب ابهای ۱.۶۵۰.۵۵ دلار در هر اونس و افزایش ۲ درصدی معامله شد. به همین منوال، ارزش قرار دادهای آتی کالاهای با پشتوانه طلا و ETFها (صندوق های مبادله ای ارز) نیز نسبت به یک هفته گذشته افزایش یافت.

به گفته تحلیلگران BMO، بهای طلای فیزیکی افزایش ۱۰ ساله داشته است بدین معنا که قیمت کنونی آن به بالاترین رقم از ده سال گذشته تاکنون رسیده است. بخش عمده ای از این افزایش وارد ETFهای تحت حمایت آمریکا شده که بهای COMEX را بیش از قیمت لندن پیگیری می کند. به گفته تاکر،‌ مدیر Metalla Royalty & Streaming ، احتمالا حدود ۱۰۰ دلار طلای کاغذی برای هر اونس طلای واقعی در بازارهای نیویورک وجود داشته باشد.

نگاهی به شرایط کنونی بازار طلا نشان می دهد که کسانی که سالهاست از دستکاری در این بازار سخن می گویند و در مورد آن بحث می کنند آنقدر هم که تصور می کردیم، دیوانه نیستند. عدم اطمینان در بازار همچنان عامل اصلی اقداماتی است که برخی از بازیگران اصلی این عرصه انجام می دهند.

به عنوان مثال، بانک مرکزی روسیه انتشار اطلاعات ذخایر هفتگی خود را برای سومین روز پیاپی به تعویق انداخت، در حالی که به نظر می رسد  این اقدام تلاشی برای پنهان کردن میزان فشار بر روی ذخایر خارجی این کشور  است؛ زیرا مسکو تلاش می کند تا در طول جنگ قیمت مداوم ، قیمت روبل را تثبیت کند.

منبع: tala

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار