جزئیات وام ۲۴۰ میلیونی مسکن

افزایش تسهیلات مسکن از محل اوراق تسهیلات تا سقف ۲۴۰میلیون تومان یکی از خبر‌های مهم هفته‌های اخیر بود، اگرچه خیلی‌ها موضوع را زیاد جدی نگرفتند، چون اعتقاد داشتند با توجه به‌رقم سنگین اقساط آن، افراد زیادی نمی‌توانند سراغش بروند.

به گزارش بنکر (Banker نرخ سود تسهیلات مسکن از محل اوراق ۱۷.۵درصد است و کسی که تسهیلات ۲۰۰تا ۲۴۰میلیون تومانی دریافت می‌کند پذیرفته رقم نسبتا بالایی را به‌عنوان اقساط ماهیانه برگرداند. پس باید خیلی جدی درباره دریافت این وام فکر کرد.

زوج‌هایی که در تهران دنبال خرید خانه هستند، می‌توانند در ابتدا تا سقف ۲۰۰میلیون تومان وام خرید دریافت کنند. این رقم برای مجرد‌ها معادل ۱۰۰میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. سقف وام خرید مسکن از محل اوراق برای هر زوج در مراکز استان‌ها و شهر‌های بزرگ که جمعیتی بالاتر از ۲۰۰هزار نفر دارند، ۱۶۰میلیون تومان است و مجرد‌ها در این شهر‌ها می‌توانند به صورت انفرادی تا سقف ۸۰میلیون تومان وام بگیرند.

سقف مبلغ وام مسکن برای دیگر شهر‌ها که جمعیتشان کمتر از ۲۰۰هزار نفر است، ۱۲۰میلیون برای زوج‌ها و ۶۰میلیون برای مجرد‌ها در نظر گرفته می‌شود. باید توجه داشته باشید که متقاضیان وام خرید مسکن می‌توانند برای افزایش سرمایه‌شان، روی وام جعاله هم حساب باز کنند که سقف آن اخیرا از ۲۰میلیون به ۴۰میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. به‌این ترتیب وام ۲۴۰میلیونی در اصل، مجموع وام خرید و جعاله مسکن است که هر زوج در تهران می‌تواند آن را با خرید اوراق تسه، دریافت کند.

 

منفی؛ اقساط ماهیانه بیش از چهار میلیون

اقساط تسهیلات ۲۴۰میلیون تومانی خرید مسکن از محل اوراق، با توجه به نرخ سود ۱۷.۵درصدی به‌حدود چهار میلیون و ۳۰۰هزار تومان می‌رسد. طبیعی است در چنین مواردی بعضی افراد باریک‌بین و نکته‌سنج پیروزمندانه از پشت دیوار بیرون بپرند و بگویند دیدی ما گفته بودیم؟ دیدی ما گفته بودیم؟ این دسته هم حق دارند، اما نباید فراموش کرد که بخشی از مستاجران همین حالا دارند در تهران و چند شهر مرکز استان کشور همین پول را به‌عنوان اجاره‌خانه پرداخت می‌کنند. دریافت تسهیلات و خرید خانه با کمک آن قطعا به‌نفع این دسته افراد خواهد بود.

 

مثبت؛ میان‌بر زدن برای دریافت وام

مدت زمان انتظار برای دریافت وام گاهی از خود وام بیشتر استرس به جان متقاضی می‌اندازد. برخلاف وام صندوق مسکن یکم که اصولا نیازمند صبر و شکیبایی است، اوراق تسهیلات یک راه‌حل میان‌بر محسوب می‌شود. یعنی اگر این وام را نیاز داشته باشید عوض دندان روی جگر گداشتن می‌توانید در فرابورس با پرداخت پول نوبت افرادی که پیش از شما در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرد بودند را بخرید. در این حالت کل پروسه می‌تواند بین ۱۶تا ۲۳روز انجام شود. پس از این مدت بانک به‌شما تا سقف ۲۴۰میلیون تومان (در تهران) پول می‌دهد تا بتوانید خانه‌ای با عمر کمتر از ۲۵سال ساخت بخرید. طبعا بخشی از پول خرید خانه را باید خودتان داشته باشید.

 

مثبت؛ هم خرید هم ساخت

تسهیلات اوراق تسهیلات را می‌توان به دو منظور استفاده کرد؛ هم برای خرید و هم برای ساخت است. یعنی سازندگان و انبوه‌سازان می‌توانند با دریافت وکالتنامه از افراد کلی پول بگیرند وبه‌شکل صنعتی پروسه تکمیل واحد‌ها را با سرعت بیشتری پیش ببرند. اگر قصد متقاضی خرید خانه باشد، این زمان صاحبخانه شدن سریع‌تر خواهد بود؛ تقریبا ۱۰روز زمان می‌برد تا پرونده تشکیل و ارزیابی شود. بعد متقاضی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کند. در مرحله بعدی باید به‌اداره مالیات و دارایی و شهرداری مراجعه کنند. روی هم به‌طور میانگین باید گفت: یک ماه تا صاحبخانه شدن فاصله دارید.

 

منفی؛ سخت‌گیری بانک‌ها بیشتر شده است

به نوشته فرارو، بانک برای اینکه خیالش بابت بازپرداخت اقساط راحت باشد، سند خانه را به‌عنوان رهن برمی‌دارد با این‌حال، چون سقف وام مسکن افزایش پیدا کرده و رقم اقساط سنگین است، افراد را مجبور می‌کنند اسناد و مدارک بیشتری ارائه دهند که نشان می‌دهد از عهده پرداخت قسط ماهیانه چهار میلیون و ۳۰۰هزار تومانی برمی‌آیند. همین سخت‌گیری‌ها قطعا در مورد ضامن‌ها نیز اعمال خواهد شد، اما بالاخره چاره‌ای هم نیست.

 

مثبت؛ پیش‌بینی استفاده از گزینه‌های ارزان‌تر

 قوانین پرداخت وام از محل اوراق تسهیلات طوری تنظیم شده که اجازه می‌دهد شانس خرید خانه‌ای با عمر ۲۵سال تا ۳۰سال را امتحان کنید. قیمت این واحد‌ها در مقایسه با خانه‌های نوساز به‌شکل محسوسی پایین‌تر است و از طرف دیگر صاحب تازه خانه می‌تواند دستی به‌سر و گوش آن بکشد. البته بانک مسکن اعلام کرده متقاضیان خرید خانه‌های ۲۵سال تا ۳۰سال باید آمادگی پذیرش این مسئله را داشته باشند که میزان تسهیلات قابل اعطا به او ۲۰میلیون تومان کمتر از میزان سقف ۲۴۰میلیون تومان است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار