تورم کشور ایران در سال 1403

بر اساس پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول، به دلیل کاهش قابل توجه ارزش پول ملی ایران و محدودیت‌های ایجادشده برای صادرات نفت، تحریم‌های بیشتر از سوی ایالات متحده آمریکا علیه این کشور می‌تواند نرخ تورم ایران را به بالاترین میزان از سال ۱۹۸۰ تاکنون برساند.

imf-2

به گزارش بنکر (Banker)، با توجه به لغو معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا و محدودیت‌های بیشتر برای صادرات نفت ایران، انتظار می‌رود، متوسط نرخ تورم این کشور در سال جاری میلادی به ۵۰ درصد برسد. پیش از انتشار اخبار مبنی بر لغو معافیت‌ها برای مشتریان نفتی ایران، این نهاد بین‌المللی تورم ۳۷ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده بود.

در سایت صندوق بین‌المللی پول می‌توانید به پیش‌بینی‌های این صندوق درباره آینده اقتصاد جهان دسترسی داشته باشید. یکی از این پیش‌بینی‌ها مربوط به تورم کشورها از امروز تا سال ۲۰۲۴ است. طبق این پیش‌بینی در تمام سال‌های پیش رو تا ۲۰۲۴، تورم ایران در سطح بالای ٪۲۵ باقی خواهد ماند. تاثیر این تورم روی زندگی ما چیست؟

تورم به زبان روزمره یعنی گران شدن همه چیز و به زبان علمی یعنی کاهش ارزش پول! اگر فرض کنیم برای ۴ سال آینده تورم ایران در سطح ٪۲۵ باقی می‌ماند، می‌توانیم بگوییم که طبق فرمول ارزش زمانی پول، ارزش یک میلیون تومان امروز حدود ۴۰۰ هزار تومان خواهد شد! به عبارتی پول نقد ما در چهار سال آینده ٪۶۰ از ارزش خود را از دست می دهد! چه کار کنیم؟

نگه داشتن پول نقد در شرایط تورم شدید اصلا توصیه نمی‌شود (حساب بانکی قرض‌الحسنه نیز نوعی پول نقد است). قسمت غیرضروری پس‌انداز خود را به سرمایه‌گذاری یا کالا تبدیل کنید. همچنین وام‌هایی که نرخ بهره کمتر از تورم دارند برای شما سود محسوب می‌شوند!

جدیدترین برآورد صندوق بین‌المللی پول از تورم ایران در سال 1403

جدیدترین برآورد صندوق بین‌المللی پول از تورم ایران در سال 1403

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار