تصویب شیوه نامه و نوع قرارداد خرید و بازخرید

هیئت عامل بانک مرکزی درباره موضوعاتی همچون نحوه تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی تصمیم گیری کرد.

به گزارش بنکر (Banker)، معاون اقتصادی بانک مرکزی: در جلسه صبح امروز هیئت عامل بانک مرکزی درباره موضوعاتی همچون عملیات بازار باز، نحوه تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی و ایجاد واحد نظارتی در مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی تصمیم گیری شد.
پیمان قربانی ضمن تبریک روز جمهوری اسلامی افزود: هیئت عامل بانک مرکزی در جلسه‌ای محور‌هایی زیر را مورد بررسی و تصویب قرار داد.
- بررسی و تصویب شیوه نامه عمومی و قرارداد بازخرید (ریپو) و معکوس بازخرید (ریپوی معکوس) در راستای اجرای عملیات بازار باز
- ساز و کار تامین ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده برای اعطا توسط شبکه بانکی با حمایت و پشتیبانی بانک مرکزی به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی آسیب دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا
- اتخاذ تصمیم در خصوص ایجاد واحدی در مدیریت کل اعتباری بانک مرکزی برای نظارت بر تامین مالی زنجیره تولید در راستای جهش تولید

لازم به توضیح است که قرارداد بازخرید (ریپو) توافقی بین دو طرف است به نحوی که یک طرف اوراق بهادار خود را به قیمت مشخص به طرف دیگر می‌فروشد (پول قرض می‌کند) و به طور همزمان تعهد می‌کند که همان اوراق بهادار را به قیمت مشخص و در تاریخ مشخص، در آینده بازخرید کند. نرخ بهره‌ای که در قرارداد ذکر می‌شود، نرخ بهره ریپو نامیده می‌شود. توافقنامه بازخرید معکوس نقطه مقابل توافقنامه بازخرید می‌باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار