تشریح مسائل روز پولی، بانکی و مالی

عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود بر دو گامی که بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم انجام خواهد داد تاکید کرد. گام اول او کنترل ترازنامه بانک مرکزی است که در راستای آن از ریالی کردن منابع صندوق توسعه‌ملی جلوگیری خواهد کرد. در گام دوم نیز سیاست‌های احتیاطی کلان اقتصادی را نیز اعمال می‌کند.

به گزارش بنکر (Bankerاو در صفحه شخصی خود نوشت: شبکه بانکی کشور در کنار خدمات ارزنده به اقتصاد کشور در بخش‌های تولید و خدمات، دارای اشکالات و ضعف‌هایی است که در روند بهبود تعامل با مشتریان در رصد بانک‌مرکزی قرار دارد. وی با تاکید بر اینکه در نقد عملکرد بانک‌ها باید منصف بود، گفت: همزمان با اینکه در نقد عملکرد بانک‌ها باید انصاف را رعایت کرد، باید به بانک‌ها هم کمک کرد که این مسیر را بهتر و با سرعت بیشتر طی کنند. بانک‌مرکزی در دو سال اخیر برای اصلاح نظام بانکی، خصوصا نحوه امهال و محاسبه سود براساس مبانی شرعی، اقدامات بنیانی انجام داده است و به‌طور جدی دنبال اصلاحات بیشتر است. رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم، چاره‌ای جز مقاومت در برابر خواسته‌هایی که در جای خود شاید ضروری باشد، ندارد. اجتناب از تسعیر ریالی تخصیص‌های ارزی صندوق توسعه ملی نیز در این راستا است. بی‌تردید کنترل نقدینگی و مهار‌تورم مهم‌ترین قدم در بهبود و اصلاح کلان اقتصادی است.

گام نخستی که رئیس‌کل بانک مرکزی به آن اشاره کرده است، اشاره به دو وعده استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دارد. اولین وعده برای تسهیلات کرونایی به وزارت بهداشت است و دومی نیز به برداشت از این صندوق برای مدیریت بازار سهام اشاره دارد. به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی در مقابل هر دوی این درخواست‌ها مقاومت کرده است. البته سازمان برنامه و بودجه ادعا دارد که تاکنون برای جبران کسری‌بودجه از منابع بانک مرکزی استفاده نکرده است. دولت در سال‌جاری برای جبران کسری‌بودجه خود، اقدام به فروش اوراق دولتی کرد و تاکنون پس از ۱۷ هفته توانسته است حدود ۷۰هزار میلیارد تومان از کسری‌بودجه خود را با فروش اوراق دولتی جبران کند.

علاوه ‌بر این، به‌عنوان دومین گام، رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه درکنار کنترل پایه پولی، اعمال سیاست‌های کلان احتیاطی در دستور کار بانک‌مرکزی است، تصریح کرد: یکی از ابزارهای مهم این سیاست، اعمال محدودیت و کنترل رشد ترازنامه بانک‌هاست که در کنار مجموعه دیگری از سیاست‌های کلان احتیاطی اعمال خواهد شد تا ثبات سیستم مالی و پولی استحکام بیشتری پیدا کند.

عبدالناصر همتی در بخش پایانی یادداشت خود به یک‌میلیارد دلار گواهی ارزی صادرشده اشاره کرده است. او با بیان اینکه حدود یک ماه از موافقت بانک‌مرکزی برای ترخیص کالاهای اساسی انبارشده در گمرک می‌گذرد، عنوان کرد: در جلسه دولت مجددا بر آن تاکید کردم. درخصوص مواد اولیه کارخانجات انبار شده در گمرک، براساس اعلام وزارت صمت و سازمان گمرک که در صف تخصیص ارز بودند، معادل یک‌میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شده است. در مورد مابقی کالاهای ضروری انبارشده در گمرک، به‌محض اعلام لیست ثبت‌‌سفارش‌های مرتبط، به فوریت تعیین‌تکلیف خواهند شد.

همچنین در مطلب دیگری رئیس‌کل بانک‌مرکزی درخصوص شرایط این روزهای بازار ارز تاکید کرد: عدم‌تعادلی که از ابتدای سال در بین عرضه و تقاضا به‌خاطر شیوع بیماری کرونا در بخش حواله تجاری ایجاد شد، به‌خاطر تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز و تداوم روند تقاضا در ماه‌های گذشته خصوصا به‌سبب توجیه قیمت برخی کالاهای وارداتی تشدید شد. از سوی دیگر جو سیاسی‌-‌تبلیغاتی ناشی از اقدام آمریکا در اعلام عملیاتی شدن مکانیزم ماشه فضای لازم را برای جهش قیمت ارز در هفته‌های اخیر به‌وجود آورد.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای ایجاد تعادل در بازار حواله تجاری و کنترل نرخ آن به‌کار خواهد بست. بر پایه اقدامات انجام‌گرفته به‌ویژه درخصوص  دسترسی به برخی از منابع ارزی‌مان در خارج از کشور، برنامه‌هایی برای بازار ثانویه داریم که به‌تدریج عملیاتی خواهیم کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار