telegram

بوی دوباره بازار آتی سکه

در شرایطی که زمزمه تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه به گوش می‌رسد محمدرضا پورابراهیمی از نمایندگان پرنفوذ مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری خواستار بازگشایی بازار آتی سکه شده است.

به گزارش بنکر (Banker همزمان با این نامه شایعاتی در مورد مخالفت برخی مراجع نظارتی و امنیتی با تداوم فعالیت بازار معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا به گوش می‌رسد موضوعی که با مخالفت بسیاری از فعالان بازار سرمایه مواجه شده است. کارشناسان می‌گویند با تعطیلی بازار معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا بخش زیادی از نقدینگی روانه بازار نقدی سکه خواهد شد.

سابقه مخالف‌خوانی‌ها
مخالفت با ابزارهای جدید مالی داستان جدیدی نیست مهم‌ترین سابقه مخالفت با ابزار‌های جدید مالی در بازار سرمایه مربوط به بازار معاملات آتی سکه در بورس کالاست که موجب شد این بازار مدرن مالی که ارزش آن از 140هزار میلیارد تومان هم فراتر رفته بود در شهریور 1397به دلایلی واهی تعطیل شود. مخالفان معتقد بودند بازار معاملات آتی سکه به رشد قیمت سکه در بازار نقدی منجر می‌شود اما روند بعدی قیمت‌ها به خوبی نشان داد که این استدلال هیچ بنیان درستی نداشته زیرا قیمت هر سکه از زمان تعطیلی بازار معاملات آتی سکه 80درصد رشد کرده و از 3میلیون و 900هزار تومان به 7میلیون و 100هزار تومان رسیده است. با وجود آنکه اثبات شده تعطیلی بازار معاملات آتی سکه از بنیان غلط بوده تاکنون هیچ مقام مسئولی درباره دلایل تعطیل شدن این بازار پاسخی نداده است.

نامه به رئیس‌جمهور
 به تازگی محمد رضا پور ابراهیمی عضو پرنفوذ کمیسیون اقتصادی مجلس باارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری از او خواسته تا زمینه آغاز دوباره معاملات اوراق آتی سکه را در بورس کالا فراهم کند. اما در شرایطی که هنوز رئیس‌جمهوری پاسخی به این نامه نداده مخالفان دوباره قد علم کرده‌اند و با همان بهانه قدیمی این بار خواستار تعطیلی معاملات گواهی سپرده سکه در بورس کالا شده‌اند. معاملاتی که از زمان آغاز تا‌کنون کمک زیادی به شفافیت معاملات فیزیکی سکه کرده است. براساس گزارش همشهری، مخالفان  این بار هم بدون هیچ مستندات علمی معتقدند علت رشد قیمت سکه رشد قیمت گواهی سپرده سکه در بورس کالا است، گزاره‌ای که قبلا در مورد معاملات آتی بورس کالا هم تکرار شده بود.

کارشناسان چه می‌گویند
مریم رحمتی،کارشناس بازار سرمایه در این‌باره گفت: اگر بازار گواهی سپرده سکه طلا به‌عنوان رسمی‌ترین و شفاف‌ترین بازار سکه کشور متوقف شود راه برای توسعه بازارهای غیرشفاف سکه هموار می‌شود. او ادامه داد: براساس آمارها 15هزار سرمایه‌گذار بورس در بازار گواهی سپرده کالایی و نیز هزاران سرمایه‌گذار در واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا فعال هستند با توقف بازار گواهی سپرده کالایی، زنجیروار ابزارهای معاملاتی مربوط به آن نیز متوقف و منحل می‌شوند. این موضوع نارضایتی و بی‌اعتمادی بسیاری از سرمایه‌گذاران را در پی خواهد داشت.
حسن کاظم‌زاده دیگر کارشناس بازار سرمایه گفت: راهکار درست این است که انبارهای سکه در بانک‌ها را توسعه دهند تا همه بتوانند سکه گواهی کنند و در قیمت بالاتر بفروشند. به گفته او این شرایط بهترین فرصت برای بانک مرکزی است که سکه‌ها را بفروشد و انبارها را توسعه دهد. هرچقدر معاملات گواهی در بورس بیشتر باشد نوسانات قیمت بیشتر کنترل می‌شود و شفافیت افزایش می‌یابد.

حمایت طلاسازان از عرضه در بورس

ابراهیم محمدولی، عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر و نقره استان تهران خواستار تداوم فعالیت بازار معاملات گواهی سپرده سکه دربورس کالا شد و گفت:کالاهای ارزشمند مانند طلا و سکه و ارز بهتر است از طریق بازار شفافی مانند بورس معامله شوند؛ اما احتمالاً شکل‌گیری بازاری بزرگ و با عمق زیاد برای طلا در بورس، ممکن است زمان‌بر باشد. او تأکید کرد: فعالان بازار سکه و طلا معتقدند که باید معاملات سکه در بورس انجام شود چرا که این بازار شفاف است و این می‌تواند منجر به امنیت معاملات و حفظ سرمایه‌های مردم شود ضمن اینکه سوق دادن معاملات به سمت بورس، کمک زیادی به شفافیت بازار نقدی خواهد کرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
نگاه بنکر
چهره های ماندگار