telegram

بازار سرمایه در مقابل نقدینگی‌ کم آورد

دلار بعد از چند روز متوالی افزایش قیمت دیروز تغییر جهت داد. هرچند معامله‌گران بازار آزاد همچنان دلار را با نرخی بالاتر از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌کردند، اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به کاهش قیمت رضایت دادند و دلار را با ۵۰ تومان کاهش قیمت نسبت به روز دوشنبه به متقاضیان بازار فروختند.

به گزارش بنکر (Banker به این ترتیب دلار در صرافی‌های بانکی ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومان قیمت خورد. حال آنکه معامله‌گران بازار آزاد دلار را با قیمت ۱۷ هزار و ۶۵۰ تومان معامله می‌کردند و سکه اما همچنان روند افزایشی خود را ادامه می‌دهد، به طوری که دیروز توانست از میانه کانال هفت میلیون تومان نیز عبور کند. به نظر می‌رسد سکه آماده فتح قله‌های بالاتر قیمتی است و از این رو در روزهای پیش رو باید منتظر اعلام نرخ‌های جدیدی از سوی معامله‌گران این بازار باشیم.
برخی از کارشناسان می‌گویند که خروج بخشی از نقدینگی‌های بازار سرمایه و هدایت آن به سمت بازار ارز دلیل اصلی افزایش نرخ دلار بوده است. بدیهی است در اقتصادی که از نرخ تورم مزمن رنج می‌برد، قدرت خرید پایین مردم می‌تواند به عاملی اساسی در رشد نرخ ارز منجر شود. به این ترتیب معامله‌گران بازارهای مالی نقدینگی‌های خود را در بازارهای مختلف مالی به گردش درمی‌آورند و زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم می‌کنند.
در این رابطه، رییس اسبق کانون صرافان می‌گوید که دلیل اصلی هجوم خریداران به بازار ارز را می‌توان کاهش شتاب روند صعودی قیمت‌ها در بورس دانست، چون همه می‌دانیم سرمایه از خطر گریزان است و همین که در بازاری، خطر ریزش را احساس کند، به سرعت از آن بازار خارج شده و وارد بازارهای کم‌خطرتر می‌شود.
اصغر سمیعی درباره وضعیت بازار ارز گفت: بارها گفته‌ایم علت اصلی افزایش قیمت‌ها از جمله قیمت ارز، در واقع کاهش یافتن ارزش پول ملی است که در اثر بالا بودن نرخ تورم و بهره، رخ می‌دهد.
به گفته وی، تا زمانی که نرخ تورم در کشور ما با کشورهای حوزه دلار تفاوت جدی دارد، چاره‌ای نیست جز اینکه تفاضل دو نرخ تورم، بر نرخ ارز افزوده شود.
رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: ممکن است چند روزی یا حتی چند ماهی به ضرب تزریق بیش از تقاضا، به طور مصنوعی، قیمت‌ها را ثابت نگه داشت، ولی این کار اولاً برای همیشه عملی نیست، دوماً، اساسی و منطقی و صحیح هم نیست؛ چراکه باعث جمع شدن فنر قیمت شده و انرژی آن ذخیره می‌شود و در زمانی، با اندک بهانه‌ای باعث رها شدن فنر و جهش قیمت‌ها می‌شود.
سمیعی متذکر شد: کما اینکه بارها این اتفاق در بازار ارز ایران رخ داده و مهم‌ترین بار، افزایش پنج برابری ارز بود که در سال ۹۷ رخ داد.
وی گفت: دلیل اصلی هجوم خریداران در این زمان به بازار ارز را می‌توان کاهش شتاب روند صعودی قیمت‌ها در بورس دانست، چون همه می‌دانیم سرمایه از خطر گریزان است و همین که در بازاری، خطر ریزش را احساس کند، به سرعت از آن بازار خارج شده و وارد بازارهای کم‌خطرتر می‌شود.
رییس اسبق کانون صرافان عنوان کرد: در حال حاضر به نظر من بهترین روش مبارزه با سوداگران و سودجویان که به سوداگری در بازار ارز مشغول هستند، نه روش‌های پلیسی بلکه مدیریت بازار است، یعنی واقعی و واحد شدن نرخ ارز و تعدیل منظم آن بر اساس تفاضل نرخ تورم و بهره در کشور ما و کشورهای حوزه دلار از یک طرف، و کاهش شدید و به نزدیک صفر رساندن نرخ‌های بهره و تورم از سوی دیگر، و البته هدفمند‌سازی یارانه‌ها هم از اهم واجبات برای اقتصاد کشور است.
سمیعی با اشاره به اظهارات رییس کل بانک مرکزی درباره اینکه بازار ارز به ثبات خواهد رسید، تصریح کرد: ثبات فقط در صورت به نزدیک صفر رساندن نرخ‌های بهره و تورم امکان‌پذیر است، وگرنه ثباتی غیرواقعی و دستوری و مصنوعی و بی‌دوام خواهد بود.
وی درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آتی متذکر شد: تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود ۳۶ درصد باشد، به طور طبیعی می‌باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود، و اگر نشود، معنی آن جمع شدن فنر قیمت خواهد بود.
رییس اسبق کانون صرافان تاکید کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که در حال حاضر بزرگ‌ترین معضل برای اقتصاد کشور، چند نرخی بودن و غیرواقعی و دستوری بودن قیمت‌هاست، چه برای ارز یا بنزین، یا اتومبیل یا هر کالایی دیگری و البته مهم‌ترین آنها ارز است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
نگاه بنکر
چهره های ماندگار