بازارساز در دو قدمی بازار

روز گذشته قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب روی عدد ۲۱ هزار و ۷۵۰ تومان قرار گرفت که حدود ۲۳۰ تومان کمتر از قیمت بازار بود.

به گزارش بنکر (Banker)،  به گفته فعالان، چنین فاصله‌ای موجب می‌شد که تقاضای آربیتراژی خاصی وارد معاملات نشود؛ با این حال،‌ همچنان افرادی برای خرید ارز از صرافی‌های منتخب در بازار حضور داشتند.

به گفته فعالان، این دسته از افراد عمدتا نگران حفظ ارزش دارایی‌های ریالی خود هستند و سعی می‌کنند از طریق خرید دلار از پول خود محافظت کنند. به نظر می‌رسد دلیل مهمی که باعث می‌شود این افراد تلاش کنند ارز خود را  از صرافی‌های منتخب تهیه کنند، این است که نسبت به خرید ارز از دلالان خوشبین نیستند و سایر صرافی‌ها نیز قیمت بالاتری را نسبت به صرافی‌های منتخب برای فروش اعلام می‌کنند. البته بسیاری از صرافی‌ها نیز عنوان می‌کنند دلاری برای فروش ندارند و متقاضیان برای خرید باید به صرافی‌های منتخب مراجعه کنند.

بازارساز در صورتی که می‌خواهد چنین تقاضاهای احتیاطی را کاهش دهد، نیاز است تا حدی جهت انتظارات را تغییر دهد. برای تغییر انتظارات راهکارهای مختلفی وجود دارد، ولی در شرایط کنونی اولین گام، اطمینان به فعالان برای تامین تقاضاهای حواله است. در هفته‌های اخیر مشاهده شده است که کانون اصلی نوسان در بازار داخلی، افزایش قیمت‌های حواله است. به نظر می‌رسد، عرضه ارز در سمت حواله دچار مشکل شده و قیمت‌ها در بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

روز سه‌شنبه نیز عنوان می‌شد که عامل اصلی افزایش قیمت دلار، رشد نرخ حواله درهم بوده است. به گفته برخی فعالان، دیروز نرخ حواله درهم به بالای مرز ۶ هزار تومانی رفت و در مقطعی به عدد ۶ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به بالای ۲۲ هزار تومان برسد. شاید همین عامل بود که باعث می‌شد، معامله‌گران فردایی دلار با قیمت‌های بالای ۲۲ هزار تومانی در آخر وقت روز سه‌شنبه اقدام به خرید کنند. در صورتی که درهم کاهشی نشود، احتمال آن وجود دارد که بازار امروز را در کانال ۲۲ هزار تومانی آغاز کند. باید دید ورود دلار به کانال جدید با چه واکنشی از سوی بازارساز مواجه خواهد شد. در شرایط کنونی، به نظر می‌رسد بازارساز ترجیح داده به آرامی خود را به قیمت‌های بازار نزدیک کند و به احتمال زیاد در زمان بهبود سمت عرضه از بالا بازار را با فروش خود تحت تاثیر قرار دهد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار