افتتاح سپرده بانکی با سود ۱۵درصد

با تصمیم شورای‌عالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مقرر شده است از فردا (اول خرداد) سپرده‌های بلندمدت با نرخ ۱۵درصد افتتاح شود.

به گزارش بنکر (Bankerسال ۹۹ برای بانکی‌ها با تغییراتی همراه شده است که مهمترین آنها تلاش برای دونرخی کردن سود بانکی است و هرچند مدیران بانک‌ها با یکدیگر توافق کرده‌اند ولی هنوز موفق به دریافت امضای رئیس‌کل بانک مرکزی نشده‌اند.
بر همین اساس، البته بانکی‌ها در جلساتی که با هم داشته‌اند به توافق تازه‌ای رسیده‌اند؛ به‌دنبال تصمیم مشترک بانک‌ها بنا شده است که دیگر سپرده‌ای با سود بالای ۱۵ درصد افتتاح نشود ضمن آنکه نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از ۶ ماه نیز ۸ درصد خواهد بود؛ بانک‌ها با یکدیگر متحد شده‌اند که به مصوبه سال ۹۶ شورای پول و اعتبار عمل کنند البته با چند سال تأخیر!
براساس این تصمیم بانکی‌ها، حساب‌های پشتیبان به‌طور کامل همچنان ممنوع است و هیچ بانکی مجاز به داشتن حساب پشتیبان نمی‌باشد، ضمن آنکه طبق بخشنامه بانک مرکزی، پرداخت سود روزشمار نیز کماکان ممنوع خواهد بود.
پرداخت هر وجهی در زمان افتتاح سپرده‌ها،‌ به‌عنوان علی‌الحساب و یا پیش‌پرداخت سود ممنوع است.
در مورد سپرده‌های بلندمدت یک‌ساله نیز مقرر شده که نرخ سود این سپرده‌ها از تاریخ ۱ اردیبهشت ۹۹ معادل ۱۵ درصد افتتاح شود و سپرده‌های موجود تا سررسید طبق قرارداد عمل کند.
از تاریخ اول اردیبهشت سال جاری نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بانک‌ها، ۸ درصد تعیین و اعمال گردد سپرده‌های کمتر از ۶ ماه نیز مشمول این طرح باشد.
بانک‌ها می‌توانند سپرده‌های ۶ماهه و بالاتر با نرخ ۱۱ درصد تعیین و اعمال کنند.
در صورت نیاز، بانک‌ها می‌توانند گواهی سپرده با نرخ ۱۵ درصد تا ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد تا تاریخ ۳۱ شهریور سال جاری افتتاح کنند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار