آخرین جزئیات پرداخت بیمه بیکاری کرونا

در راستای حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، دولت مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری و تأمین بودجه بیمه بیکاری بیکار‌شدگان ناشی از کرونا اختصاص داد که با حمایت سازمان برنامه و بودجه و تلاش وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی و دستگاه‌های مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده در دستور کار قرار گرفت.
99/07/20 يكشنبه 09:00
کد خبر: 267417

به گزارش بنکر (Bankerروند بیکاری ناشی از کرونا در حالی است که بنا بر گزارش مرکز آمار ایران در بهار امسال صدمات ناشی از کرونا حدود 2 میلیون نفر بود که در تابستان به 1.5 میلیون نفر کاهش یافت.
بر این اساس مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به کارگران آسیب‌دیده از کرونا پرداخت شود و سامانه bimebikari.mcls.gov.ir که وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از مدت‌ها قبل به منظور ثبت درخواست بیمه بیکاری راه‌اندازی کرده بود، برای مراجعه متقاضیان معرفی شد.
مدتی بعد از سوی اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار اعلام شد متقاضیان بیمه بیکاری کرونا که از ابتدای خردادماه بیکار شده و افرادی که بیکاری آنها از اسفند سال گذشته تاکنون استمرار پیدا کرده به سامانه جامع روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir مراجعه و نوع بیکاری خود را از طریق خوداظهاری اعلام کنند.


5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بیکاران
بر اساس اعلام اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا پنجم مهرماه سال‌جاری، ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر از افراد بیکار شده از کرونا که بیکاری آنها از اسفندماه سال گذشته استمرار داشته و از اول خرداد ماه بیکار شدند یا به دلیل اعلام شماره شبای اشتباه، عدم تعلق شماره حساب مربوطه و ثبت ناقص اطلاعات شخصی یا ثبت نام در ادارات کار و کاریابی‌ها به جای سامانه از پیش ذکر شده، دچار مشکلاتی شدند در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کردند.
به گفته مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان به دو شیوه دنبال شده است؛ دسته اول افرادی که از اسفند ماه سال گذشته دریافتی نداشتند و اطلاعات این گروه شامل ۶۵ هزار نفر بیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده‌هایشان ارسال شده است و دسته دوم ۳۰ هزار نفر بیمه هستند که پرونده‌هایشان در سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد و این سازمان در حال انجام پالایش‌ نهایی و ارسال پرونده‌ها به سازمان برنامه و بودجه است.
طی روزهای گذشته با اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت تا نهم مهرماه ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل حساب صندوق ذخیره و از طریق ثبت نام در سامانه به متقاضیان بیمه بیکاری کرونا پرداخت کرده است. همچنین به تمام کارگاه‌های تولیدی تسهیلات با نرخ چهار و هشت درصد به ازای هر شاغل ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و به شرط حفظ اشتغال موجود پرداخت شده است.
 ثبت نام متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا و افراد بیکار شده از خرداد ماه سال‌جاری کماکان ادامه دارد و متقاضیان با مراجعه به سامانه روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir می‌توانند روند ثبت نام خود را برای بهره‌مندی از مزایای بیمه بیکاری دنبال کنند.


1 دیدگاه
[1] محمد - 99/07/20 يكشنبه 22:02
یکی مسول باخدانیست این بیمه بیکاری ماکارگرای بدبخت بده - پاسخ
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
saman
نگاه بنکر
چهره های ماندگار