چهار هدف بانک مرکزی در بازار پول

۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۸/۳کد خبر: 65721
Banker - قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی چه انتظاراتی از بازار پول دارد؟ گفت: با ساماندهی نرخ‌های سود تحقق چهار هدف در بازار پول دنبال می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)، اکبر کمیجانی با اعلام این چهار هدف افزود: انتظام بخشی در بازار رسمی پول و پرهیز از پرداخت نرخ‌های سود هیجانی، جذب منابع با قیمت‌های منطقی و متناسب با تورم به طوری که منافع سپرده گذاران و سهامداران توامان تامین شود، کاهش هزینه و ریسک در تسهیلات دهی بانک‌ها و حرکت شبکه بانکی به سوی رقابت سالم مبتنی بر کیفیت در ارائه خدمات به جای تکیه صرف بر پرداخت نرخ‌های سود فاقد منطق.
وی ادامه داد: خواسته ما از بانک‌ها این است که در تعیین نرخ‌های سود، ادامه روند کاهش تورم را مد نظر قرار دهند تا ریسک پروژه‌ها و دارایی‌های بانکی کاهش پیدا کند. چشم انداز آینده حکایت از تداوم روند کاهشی تورم دارد، بنابراین بانک‌ها باید در جذب منابع و تعیین نرخ‌های سود، کاهش تورم را در نظر داشته باشند. در دوره کاهش نرخ تورم ارائه تعهدات بلند مدت، امکان دارد نظام بانکی را با چالش همراه کند. البته بانک‌ها هم با درک این مقوله عموما به سوی جذب سپرده‌های کوتاه مدت رفته‌اند و در زمینه تعهدات بلند مدت سرمایه گذاری جدی نکرده‌اند.
کمیجانی در رابطه با روند نرخ سود سپرده‌ها گفت: سیاستگذار پولی در تنظیم نرخ‌های سود بانکی بیشتر از آنکه به نرخ‌های جاری تورم توجه داشته باشد، به روند تحولات نرخ تورم انتظاری عنایت دارد. با توجه به روند تحولات نرخ تورم در سال جاری، به نظر می‌رسد نرخ‌های توافقی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در خصوص سود سپرده‌های بانکی تا حد زیادی منافع سپرده‌گذاران در سال ۱۳۹۳ از سپرده‌گذاری خود متضرر نخواهند شد. همچنین، نرخ سود مورد توافق بانک‌ها در خصوص سپرده‌های بانکی، به صورت علی الحساب تعیین شده و نرخ سود قطعی در انتهای دوره مالی و با توجه به میزان سودآوری فعالیت‌های بانک به سپرده‌گذارن پرداخت خواهد شد. تاکید می‌شود که نرخ سود واقعی مثبت و پایین بر نرخ سود بالا ولی پایین‌تر از نرخ تورم ترجیح دارد و منافع ملی و سپرده‌گذاران در نرخ تورم پایین بیشتر تامین خواهد شد.
قائم مقام بانک مرکزی گفت: در کنار جذابیت نرخ سود، سرمایه گذاری در بانک‌ها از بالا‌ترین درجه امنیت و نقدشوندگی برخوردار است و در مقایسه با دیگر بازار‌ها بدون ریسک به حساب می‌آید. با توجه به این مزیت، منطقی کردن نرخ‌های سود، اثری بر خروج منابع از بانک‌ها نداشته است.
کمیجانی در رابطه با یکسان سازی و ثبات نرخ ارز اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی امسال قطعا مثبت خواهد شد، اگر برویم به سمت یکسان سازی نرخ ارز ولی دوباره شروع به نوسان کند، بهتر است که چنین نرخی را فعلا اتخاذ نکنیم. بر همین اساس، دنبال نرخ ارزی هستیم که در کنار واحد بودن ثبات هم داشته باشد و نقش مدیریت و هدایت هم برای بانک مرکزی لحاظ شود. شرایط درآمدهای نفتی ما و شرایط روابط خارجی کشور بر اقتصاد کشور اثرگذار است و اگر هم اعلام کنیم نرخ‌ها یکسان شده ولی الزامات برآورده نشود ماندگاری ندارد و در واقع هر نوع ناپایداری، اطمینان و آرامش فعلی را دستخوش تغییر قرار خواهد داد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

سوت رکود در بازار سکه

پروفایل ارزی؛ کارساز است؟

کشف ۳ کارت‌خوان با گردش ۱۰ میلیاردی

کدام بانک ها بیشترین سود را می دهند؟

قیمت امروز دلار و یورو در صرافی ها

پیش بینی بازار طلا در هفته پیش رو

بانک آینده به ۲۶ هزار نفر وام ازدواج داد

هزینه وام مسکن برای مجردها

هزینه وام مسکن برای زوجین چقدر است؟

قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

وام بانک ملی به ۲۵ هزار بنگاه اقتصادی

ایران رتبه ۴۰ لیزینگ دنیا

ارائه تسهیلات بانک صادرات به ناشران

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

رازگشایی از یک رویای دلاری + عکس

دلار در برابر سایر ارزها عقب نشست

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد

تحقق سود ۲۵۶ ریالی بیمه پارسیان

طرح پیش فروش سکه و مخاطرات آن

سرانه سپرده خانوار به تفکیک استان ها

هرم بدهی در اقتصاد

کم کاری بانک ادغامی در ارائه برگ سهم!

همتی: سامانه نیما حذف نمی‌شود

موفقیت بانک ایران زمین در جذب سپرده

مهندسی افزایش قیمت ارز و بنزین

بالاترین سپرده ها در اختیار چه کسانی است؟

قیمت طلا امروز جمعه افزایش یافت

وام‌ها چقدر مسکن را گران کرد؟

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان

کاهش ساعات کار بانک‌ها در شب‌های قدر