پیشتازی رشد قیمت زمین از ملک

۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۷/۲۹کد خبر: 258093
مرکز آمار گزارشی ازتحولات قیمت‌های زمین، آپارتمان و اجاره بها حدفاصل بهار۹۷ تا بهار۹۸ منتشر کرد که نشان می‌دهد قیمت زمین در این مدت ۱۷۴.۶درصد، قیمت آپارتمان ۱۰۹.۶درصد و اجاره بها ۳۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش بنکر (Banker)، به‌نظر می‌رسد که با توجه به روند نزولی بهای مسکن و رکود در این بازار بعد از بهار سال‌جاری، آمار بخش‌بندی بازار مسکن در بهار همچنان رشد ناشی از افزایش قیمت‌های بهاری این بازار را نشان می‌دهد. به‌بیانی آمارهای رشدی متأثر از افزایش قیمت‌ها در بهار امسال است. به‌گزارش خبرنگارما، نکته قابل توجه در آمارهای جدید، رشد شدید قیمت زمین از افزایش قیمت آپارتمان است که نشان از کمبود زمین یا پیشی گرفتن تقاضا برای آن و همچنین افزایش نقش زمین به‌عنوان مواد اولیه ساخت و ساز در کشور است. با توجه به اینکه بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات معاملات خرید و فروش و اجاره را در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند، مرکز آمار با استناد به این اطلاعات شرایط بازار مسکن را در دو بهار 98 و 97 مقایسه کرده است. گزارش مرکز آمار همچنین مقایسه ای میان شرایط بازار مسکن در بهار 98 با فصل قبل یعنی زمستان سال 97 ارائه کرده است.
با اینکه قیمت مسکن از مردادماه امسال نزولی شد اما جهش قیمت در بهار باعث شده مقایسه قیمت‌ها در بهار امسال با بهار سال گذشته کفه ترازوی قیمت همچنان به سمت بهار سال 98 سنگینی کند.
زمین پیشتاز افزایش قیمت
قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در بهار امسال ۱۷۴.۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 97 را داشته است.بر این اساس متوسط قیمت زمین در بهار 98 برابر با 16.9 میلیون تومان با میانگین مساحت 246 متر مربع است که نسبت به فصل قبل 16.6 درصد رشد دارد. حداکثر قیمت زمین در شهر تهران در بهار 98 معادل 72 میلیون تومان بود.
رشد مسکن بیش از صدر درصد
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در بهار 98 در مقایسه با بهار 97  معادل109.6 درصد رشد دارد. متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 13میلیون تومان با میانگین مساحت 88 مترمربع و متوسط عمر بنای 11سال بوده است که نسبت به فصل قبل 22.7 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 109.6 درصد افزایش داشته است. بیشترین قیمت یک‌متر آپارتمان در بهار 98 در شهر تهران معادل 60.3 میلیون تومان و کم‌ترین قیمت در این مدت معادل 2 میلیون تومان بود.
35 درصد افزایش اجاره
متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 40 هزار تومان با میانگین مساحت 80 مترمربع و متوسط عمر بنای 14 سال بوده است که نسبت به فصل قبل 17.4 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 35 درصد، افزایش داشته است. بیشترین مبلغ اجاره در بهار امسال در شهر تهران معادل 200 هزار تومان برای هر متر مسکن است و کم‌ترین نرخ اجاره نیز معادل 3 هزار تومان است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار

همتی: دلار برای سرمایه گذاری خوب نیست

قیمت طلا امروز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸

سو استفاده ازحساب های بانکی

بیت کوین مصادره شده آزاد می‌شود

رونمایی بانک کارآفرین از طرح ارغوان

بازگشت نرخ ارز به سقف ۲ ماهه

طلا در انتظار افزایش قیمت

بدهکار کلان بانکی به کشور بازگشت

قیمت‌ آپارتمان‌های مسکونی در تهران

۳ سناریو از نوسان دلار

طلا گران شد، سکه مکث کرد

فروش تعدادی از املاک مازاد بانک ایران زمین

برگزاری سمینار شرکت‌های پرداخت یار در شرکت پدیسار انفورماتیک

اطلاعیه بانک‌مرکزی درباره استفاده از رمز پویا

پرداخت وام به خانه‌های ۲۵ ساله مجاز شد

فعال‌سازی رمز یکبار مصرف برای مشتریان هزینه ای ندارد

بانک رفاه حامی انجمن جراحان ارتوپدی شد

باید به عوامل بانک گردشگری خداقوت گفت

خروج سرمایه گذاران از بازار طلا و سکه

قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸

تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بازار طلا

پرداخت وام بدون مجوز و ناپدیدشدن ۱۱۶ میلیون درهم!

نگاهی به وضعیت تورم در ۷ ماهه امسال