پیامد‌های اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی

۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۷/۲۰کد خبر: 257904
از روزی که دولت اعلام کرد قصد دارد سهم درآمدهای نفتی در هزینه های جاری بودجه را به صفر برساند، این پرسش مهم مطرح شده است که چنین تصمیم بزرگی در وضعیت فعلی با چه ساز و کاری می تواند اجرایی شود که در وهله نسخت موفقیت آمیز باشد و در وهله بعدی باعث ایجاد التهاب اقتصادی نشود.

به گزارش بنکر (Banker)، هرچند در ظاهر برخی از منتقدان چنین اقدامی را ناممکن می دانند اما باید به این مسئله توجه کرد که می توان با استفاده از ابزارهای موجود چنین جراحی بزرگ اقتصادی را صورت داد.
 برهمین اساس یکی از ایده هایی که در مقاطع مختلف از سوی کارشناسان اقتصادی و بعضا سیاستگذاران ارائه شده، بحث اخذ مالیات از سپرده های بانکی بوده است.
در این میان موافقان و مخالفان نظراتی گوناگون دارند اما بسیاری بر این عقیده هستند که این طرح در کنار مزایای خود می تواند پیامد تورمی در بلند مدت داشته باشد.


ایده تازه برای افزایش درآمد دولت
یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد:در اغلب کشورهای جهان اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی امری پذیرفته شده است. اما باید به مساله نگاهی جامع‌تر داشت تا اقدامات مالیاتی موجب افزایش التهابات در اقتصاد کشور نشود.
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که اواخر بهمن ماه ۹۷ منتشر شده بود، در رابطه با میزان درآمدی که دولت می‌تواند از این محل به دست آورد، اعلام کرد: «با فرض اینکه میانگین حجم کل سپرده ها در سال آینده برابر ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان باشد (که فرض حداقلی است) و حفظ سهم ۴۰ درصدی اشخاص حقوقی و نیز نرخ سود سپرده با میانگین ۱۵% و نرخ مالیاتی ۲۵%، درآمد مالیاتی این حکم برابر ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. در صورتی که فرض شود در پی وضع مالیات بر سود سپرده، سهم سپرده‌های سرمایه گذاری بانک‌ها به یک سوم میزان فعلی کاهش یابد، باز هم درآمد مالیاتی برابر ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که می‌تواند کمک قابل توجهی به اصلاح وضعیت نظام بانکی نماید». سی هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد از درآمدی است که بنا بود دولت از محل فروش نفت به دست آورد و عملا بار مهمی را از دوش دولت برمی‌دارد. پیش از این وحید شقاقی کارشناس امور اقتصادی نیز توان بالقوه مالیاتی در کشور را ۱۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود که برابر با رقمی است که دولت می‌خواست از محل فروش نفت به دست آورد.
در همین رابطه کامران ندری، کارشناس بانکی گفت: به هر حال باید پایه مالیاتی را با گسترش آن به همه بخش‌ها تسری داد. در اغلب کشورهای جهان نیز اخذ مالیات از سپرده های بانکی امری پذیرفته شده است. این میان باید به مساله نگاهی جامع‌تر داشت تا اقداماتی موجب افزایش التهابات دوباره در اقتصاد کشور نشود.
این کارشناس بانکی ادامه داد: هم اکنون نرخ سود سپرده‌های بانکی از تورم ۴۲ درصدی کشور به مراتب کمتر است و در واقع بازدهی سپرده‌های بانکی منفی است. این را با فرض این‌که سپرده‌های بانکی سودی بیش از سود مصوب شورای پول اعتبار به دست آورند هم می‌توان مورد تایید قرار داد. درنتیجه اگر هم اکنون مالیات از سود حاصل از سپرده‌های بانکی در دستور قرار گیرد، احتمالا بازدهی سپرده ها را از این نیز منفی‌تر خواهد کرد.
او در ادامه تصریح کرد: به بیان دیگر اجرای این سیاست در شرایط فعلی دو اثر کوتاه و بلند مدت خواهد داشت. در کوتاه مدت مردم به سمت بازارهای دیگر متمایل می‌شوند چرا که فکر ‌ می‌کنند بازدهی سرمایه در بازارهای دیگر بیشتر است. به این معنا پس انداز کمتری به شکل سپرده نگه‌داری خواهد شد و بخش مهمی از آن تبدیل به دارایی‌های دیگر می‌شود. غالبا بازار سرمایه، ارز و طلا از چنین اقداماتی متلاطم می‌شوند.
این کارشناس بانکی با اشاره به مشکلات نظام بانکی کشور و نقدینگی گفت:در بلند مدت هم به تدریج ماندگاری سپرده‌ها در بانک‌ها کاهش خواهد یافت. این امر هم تبعاتی در پی دارد، از جمله این‌که در سیاست‌گذاری‌های بانک‌ها تغییراتی ایجاد شود. چنانچه این امر به افزایش نیاز به پول بانک مرکزی هم منجر شود که این نیز به افزایش نقدینگی و احتمالا تورم خواهد انجامید. به این معنا باور من این است که در هر حال اخذ مالیات از سپرده‌های بانکی تبعات تورمی در پی خواهد داشت.
این کارشناس حوزه بانکی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر اخذ مالیات از سپرده‌ها همراه با گسترش پایه های مالیاتی در عرصه‌های دیگر باشد، اثر آن چگونه خواهد بود، تاکید کرد: در این رابطه یک اصل وجود دارد و آن این است که پایه های مالیاتی هرچه گسترده‌تر شود و از سمت دیگر نرخ مالیات کمتر شود به سود اقتصاد خواهد بود. در این مورد هم همین است و اگر چتر مالیاتی گسترده شود و در مقابل نرخ مالیات از بخش‌ها به تدریج و براساس رابطه با تولید کاهش یابد، اقتصاد کشور سود خواهد برد.
وی تصریح کرد: بهترین روش اجرای یک سیاست موفق مالیاتی، اجرای یک بسته کامل است که به شکلی جامع و براساس نیازهای اقتصاد ایران عمل کند. این امر عملی خواهد بود و در شرایط فعلی که دولت ایران ضرورت اخذ مالیات را دریافته بهترین اتفاق ممکن این است که سیاست فوق اجرا شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار

همتی: دلار برای سرمایه گذاری خوب نیست

قیمت طلا امروز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸

سو استفاده ازحساب های بانکی

بیت کوین مصادره شده آزاد می‌شود

رونمایی بانک کارآفرین از طرح ارغوان

بازگشت نرخ ارز به سقف ۲ ماهه

طلا در انتظار افزایش قیمت

بدهکار کلان بانکی به کشور بازگشت

قیمت‌ آپارتمان‌های مسکونی در تهران

۳ سناریو از نوسان دلار

طلا گران شد، سکه مکث کرد

فروش تعدادی از املاک مازاد بانک ایران زمین

برگزاری سمینار شرکت‌های پرداخت یار در شرکت پدیسار انفورماتیک

اطلاعیه بانک‌مرکزی درباره استفاده از رمز پویا

پرداخت وام به خانه‌های ۲۵ ساله مجاز شد

فعال‌سازی رمز یکبار مصرف برای مشتریان هزینه ای ندارد

بانک رفاه حامی انجمن جراحان ارتوپدی شد

باید به عوامل بانک گردشگری خداقوت گفت

خروج سرمایه گذاران از بازار طلا و سکه

قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸

تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بازار طلا

پرداخت وام بدون مجوز و ناپدیدشدن ۱۱۶ میلیون درهم!

نگاهی به وضعیت تورم در ۷ ماهه امسال