دلایل عدم تحقق سود در صنعت بیمه؟

۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۷/۱۴کد خبر: 257742
مهمترین و اصلی‌ترین معضل صنعت بیمه،عدم بازدهی مناسب و داشتن سود اندک در مقایسه با سایر صنایع بوده که همین امرباعث عدم توسعه و رشد متوسط ضریب نفوذ بیمه و همچنین عدم شفافیت درگزارشگری ها به خصوص در گزارشگری های مالی شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، واقعیت این است که فعالیت تمامی بنگاه‌های اقتصادی برمحور سودآوری شکل می‌گیرد،حال آنکه متاسفانه این امر درصنعت بیمه به عللی با مشکل مواجه شده که این سختی یا شکست درعمل، راه توسعه و نفوذ بیمه را در کشور با مشقت روبروساخته است.
براین اساس به برخی از علل سخت تر شدن راه نفوذ بیمه درکشوردر دوحوزه علل بیرونی یعنی دولت و قانونگذاران و درونی یعنی بیمه مرکزی و شرکت های بیمه بوده به تفکیک اشاره می شود.
درجستجوی علل بیرونی، بدون شک می توان به مواردی چون "ناکافی بودن قوانین و آیین‌نامه‌های لازم متناسب با فعالیت بنگاه های اقتصادی خصوصی"،"تحمیل مالیات بر ارزش افزوده برصنعت بیمه"،"تحمیل انواع عوارض بر صنعت بیمه" و" ورود بیش از حد و غیر متعارف دولت در اقتصاد و وجود اقتصاد تورمی برخورد کرد.
در بیان موارد تاثیرگذاردرونی هم می توان به "ناکافی بودن استفاده از فناوری اطلاعات و نرم افزارهای نوین به روز دنیا و ضعف زیرساخت‌های آی تی" ،"فراهم نبودن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه"،" کافی نبودن نظارت" ،"ناکافی بودن تناسب هزینه های ثابت درمقایسه با فروش"،"صدور مجوزهای پی درپی برای تاسیس شرکت‌های بیمه‌ای بدون بررسی ظرفیت اقتصادی کشور" طولانی بودن دوره وصول مطالبات" ،"ضعف در انسجام و حفظ منافع مشترک شرکت‌های بیمه ای" و تصدی‌گری بیمه مرکزی در بسیاری از اموراشاره داشت.

اما راهکارهای مواجهه با عوامل تاثیرگذار بیرونی چیست؟
بررسی ها نشان می دهندکه تصویب قوانین وآیین‌نامه‌های تسهیل کننده برای شرکت‌های بیمه به عنوان یک بنگاه اقتصادی، حذف مالیات بر ارزش افزوده در سریعترین زمان ممکن،"ادغام ابزار های بورسی با صنعت بیمه برای توسعه بیمه‌های زندگی"،"حذف عوارض نامربوط و ایجاد تفکیک برای هزینه کرد توسط خود شرکت ها در راستای پیشگیری و"عدم دخالت دولت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی وحرکت به سوی اقتصاد بدون تورم از جمله عوامل تاثیر گذار بیرونی بر صنعت به شمار می روند.

اما راهکار مواجهه با عوامل تاثیرگذار درونی برصنعت بیمه چیست؟
"استفاده از فناوری و نرم افزارهای نوین و به روز دنیا و تقویت زیرساخت‌های آی تی" ،"لزوم بازنگری در آیین نامه های مرتبط با سرمایه گذاری هاو تقویت واحدهای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بیمه ای"، "تقویت نظارت فنی و کمیته های ارزیابی ریسک" ،"عدم صدور مجوز برای تاسیس شرکت‌های بیمه ای جنرال جدید" ، راه اندازی سامانه رتبه بندی اعتباری مشتریان" و"عدم دخالت غیر متعارف و تصدی گری بیمه مرکزی" از جمله مواردی است که می تواند در  مواجهه با عوامل تاثیر گذار درونی مورد استفاده قرار گیرد.
ناگفته پیداست تازمانی که موضوعات مشخص شده به صورت ریشه‌ای و اساسی مرتفع نشوند وحل آنها باعث سودآوری در صنعت بیمه نشود کماکان شاهد نرخ شکنی غیرمنطقی شرکت های بیمه ای،ضعف در محاسبات ریسک، عدم افزایش ضریب نفوذ بیمه ودر مقابل کاهش استقبال سهامداران به افزایش سرمایه و آورده نقدی جدید، عدم شفافیت درتهیه و تدوین صورت‌های مالی و درنهایت گزارشگری های نامطلوب در صنعت بیمه خواهیم بود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

استقبال بازار سرمایه از ایران زمین ۴۲ هزار میلیارد ریالی

برگزاری پنجمین سوگواره‌ محرم ایران زمین

نقد بیمه سایبری حساب‌های بانکی

بیمه علیه کلاهبرداران آنلاین

مدیرعامل بانک رفاه: حمایت از کارگران اولویت بانک است

ثبت ۱۷میلیون تراکنش مالی موفق در "بله"

سود بانک صادرات ۵۲.۷ میلیارد تومان شد

بانک رفاه حامی جشنواره سعدی شد

چالش‌های مالی ایران از نگاه همتی در گفتگو با المانیتور

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز یکم آبان

طلا جهانی در انتظار جهش قیمت

گزارش عملکرد ۶ بانک و یک موسسه

ریزش ۱۰۰ دلاری قیمت طلا تا پایان ۲۰۱۹ ؟

طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تمدید شد

رشد ۴۲ درصدی درآمدهای بانک ایران زمین

چند روش سرمایه گذاری پرسود در ایران

قیمت طلا امروز اول آبان ۹۸

خانه‌های زیر قیمت در بازار مسکن/جدول

صعود دلار با چاشنی برگزیت

اقدامات برای ثبات بازار ارز

سرانه تراکنش هر کارتخوان ۲۹ میلیون تومان

خطر افزایش تورم با اوراق مشارکت

سنگینی بار تورم روی کمر روستاها

FATF و منافع ملی

سکه بیش از ۲ درصد افت کرد

آینده بازار ارز در پاییز

الزام مرحله‌بندی ادغام بانک‌ها

تصویب لوایح FATF در جلسه سران قوا

جولان پول‌های داغ در تالار سهام

جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن