کاهش فساد بانکی با تکیه بر نوآوری‌

اقتصادسرآمد
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۷/۸کد خبر: 256608
امروزه فناوری اطلاعات به عامل مهمی در توسعه آینده صنعت خدمات مالی و خصوصا صنعت بانکداری، تبدیل شده است. تحولات تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات به میزان قابل توجهی به رشد نمایی و سود موسسات مالی در سراسر جهان، کمک کرده است.

به گزارش بنکر (Banker)،  تحقیق حاضر به بررسی تأثیر فناوری اطلاعات بر کاهش هزینه خدمات بانکی، در بانک دی می پردازد. در این تحقیق همچنین میزان این کاهش هزینه، از طریق محاسبه هزینه هر تراکنش در کانالهای مختلف بانکی، محاسبه گردیده است.
 فناوری اطلاعات در تمام صنایع، نقش پشتیبان و تسهیل‌گر را به عهده دارد؛ با تغییراتی که انجام شده در صنعت بانکداری نیز این فناوری علاوه بر تسهیل‌گری و پشتیبانی در برخی موارد نقش محرک را نیز داشته است.کاهش هزینه و افزایش سرعت ارائه خدمات بانکی را از جمله نشانه‌های بارز فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظام بانکی است. حجم تراکنش‌های بانکی خارج از شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که با استفاده از فناوری کارایی بانک‌ها در ارائه خدمات افزایش یافته و قیمت تمام شده کم شده است.
نظام بانکی در قیاس با صنایع دیگر از جمله بازار سرمایه و بیمه‌ها و  غیره در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است ولی هنوز با وضعیت ایده‌آل جهانی فاصله دارد که دلیل این فاصله هم محدودیت‌هایی است که وجود دارد.قطعا استفاده و نگرش مثبت به فناوری‌های نوین می‌تواند برای صنعت بانکداری اثرات مثبت و مطلوبی را ایجاد کند. فناوری نوین دریچه جدیدی برای مشارکت بانک‌ها با فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌هاست.
همکاری بانک‌ها با فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها را بسیار مطلوب است و  این فناوری‌ها مکمل‌های خوبی در طرح‌های تحول کسب و کار در صنعت بانکی هستند.تحول دیجیتالی، مجموعه تحولات عمیق و تغییرات سازمانها و کسب و کارها در حوزه فعالیت ها، فرآیندها، توانایی ها و مدل های کسب و کار است که به آنها اجازه می دهد تا بتوانند از فرصت های ناشی از توسعه و ترویج فناوری و تغییرات حاصله ناشی از توسعه آنها در راستای استراتژی ها و اولویت های خود بهره بگیرند.
اما نکته مهم اینجاست که تکنولوژی های دیجیتال، تغییرات عمدهای در حوزه بانکداری ایجاد کرده اند. به طوریکه بانک  های سنتی هر روز حجم تراکنش های بیشتری را از کانال های فیزیکی ارایه خدمات به کانال های دیجیتال مهاجرت می دهند. ترجیحات مشتریان برای افزایش سهولت و در دسترس بودن خدمات نیز با این تغییر به شدت همسو شده و شتاب بیشتری به آن می بخشد.  
در این خصوص، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه نوآوری‌های شبکه بانکی بسیاری از هزینه‌ها را کاهش داد، گفت: هر چه گردش مالی در کشور سریعتر رخ دهد به همان میزان گردش اقتصادی سرعت خواهد گرفت.
عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به تلاش های صورت گرفته در مسیر بهبود وضعیت شبکه بانکی و استفاده از تکنولوژی های نوین در این حوزه، گفت: در سال های اخیر نوآوری های شبکه بانکی بسیاری از هزینه ها را کاهش داده است.
نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شاید استفاده از تکنولوژی های جدید برای برخی سخت باشد اما می توان با ارایه آموزش های لازم این مسیر را نیز هموار کرد، افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته نوآوری های بانکی با آموزش های همگانی همراه بوده تا نهایت استفاده در مسیر بهبود وضعیت رخ دهد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه استفاده از فناوری های نوین گردش مالی را نیز تسهیل می کند، تصریح کرد: هر چه گردش مالی در کشور سریع تر رخ دهد به همان میزان گردش اقتصادی سرعت می گیرد.
یوسفیان ملا با بیان اینکه اکنون زمان توقف در دستاوردهای جدید بانکی نیست، گفت: باید بتوان با دستاوردهای جدید بانکی امکان ارتباط با سایر بانک های دنیا در قالب پیمان های دو یا چند جانبه را نیز فراهم کرد.
وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید گزارشی از علم روز نوین مورد استفاده در شبکه بانکی ارایه کند، افزود: در حال حاضر نحوه بانکداری با تکنولوژی های نوین قابل پذیرش و در برخی از موارد ستودنی است، زیرا با این نوع روش ها بسیاری از دغدغه های مردم کاهش یافته است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: خوشبختانه دخیل شدن نوآوری ها و تکنولوژی در حوزه بانکی شناسایی مفاسد و برخورد با آنها را نیز تسهیل کرده که این خود گام بزرگی رو به جلو است.
 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار

همتی: دلار برای سرمایه گذاری خوب نیست

قیمت طلا امروز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸

سو استفاده ازحساب های بانکی

بیت کوین مصادره شده آزاد می‌شود

رونمایی بانک کارآفرین از طرح ارغوان

بازگشت نرخ ارز به سقف ۲ ماهه

طلا در انتظار افزایش قیمت

بدهکار کلان بانکی به کشور بازگشت

قیمت‌ آپارتمان‌های مسکونی در تهران

۳ سناریو از نوسان دلار

طلا گران شد، سکه مکث کرد

فروش تعدادی از املاک مازاد بانک ایران زمین

برگزاری سمینار شرکت‌های پرداخت یار در شرکت پدیسار انفورماتیک

اطلاعیه بانک‌مرکزی درباره استفاده از رمز پویا

پرداخت وام به خانه‌های ۲۵ ساله مجاز شد

فعال‌سازی رمز یکبار مصرف برای مشتریان هزینه ای ندارد

بانک رفاه حامی انجمن جراحان ارتوپدی شد

باید به عوامل بانک گردشگری خداقوت گفت

خروج سرمایه گذاران از بازار طلا و سکه

قیمت طلا امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸

تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بازار طلا

پرداخت وام بدون مجوز و ناپدیدشدن ۱۱۶ میلیون درهم!

نگاهی به وضعیت تورم در ۷ ماهه امسال

۳۰۰ هزار میلیارد تومان کم داریم

افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور

چشم‌انداز بانکداری تا پایان سال ۹۸