جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه

۱۳:۰ - ۱۳۹۸/۶/۳۱کد خبر: 256406
هیأت دولت به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه به جمع کردن بخشی از نقدینگی رو به افزایش در اقتصاد ایران و البته تسویه بدهی‌های دولت از طریق فروش ۳۸هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی حکم داد.

به گزارش بنکر (Banker)،  این اقدام با هدف بازپرداخت بخشی از بدهی‌های دولت و تأمین اعتبار بودجه مازاد بر سقف پیش‌بینی‌شده در تبصره5 قانون بودجه امسال صورت می‌گیرد. براساس مصوبه دولت، سازمان برنامه و بودجه مکلف شده است اصل، سود و هزینه‌های ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی را در لوایح بودجه سال‌های آینده پیش‌بینی کند و خزانه‌داری کل کشور زیرنظر وزارت اقتصاد هم باید در تسویه این اوراق را در صدر پرداخت‌های سالانه دولت قرار دهد.
تصمیم دولت برای انتشار اوراق مالی اسلامی براساس مصوبه 19خرداد شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی با حضور روسای سه قوه گرفته شده و در قانون بودجه امسال انتشار این اوراق آن‌هم به میزان 38هزار میلیارد تومان پیش‌بینی نشده بود.
به گزارش همشهری، در قانون بودجه امسال تأکید شده است که  سقف استفاده دولت از اوراق مالی اسلامی برای مصارف بودجه عمومی حداکثر معادل سقف پیش‌بینی‌شده در جدول شماره4 ماده7 قانون برنامه ششم توسعه خواهد بود و دولت اجازه مصرف از اوراق منتشرشده مربوط به شرکت‌ها و شهرداری‌ها را در بودجه ندارد و هرگونه ایجاد طلب جدید از دولت درصورتی مجاز است که از قبل تعهد و تضمین آن با مبانی قانونی از سوی سازمان برنامه و بودجه صادر شده باشد.
در مصوبه دولت اشاره‌ای به مصارف احتمالی منابع ناشی از فروش اوراق مالی اسلامی نشده است. آیا بانک مرکزی با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد برای انتشار 38هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی موافق بوده است؟ این پرسش از این حیث اهمیت دارد که در قانون بودجه امسال به بانک مرکزی اجازه داده شده به‌منظور اجرای سیاست‌ پولی و مدیریت نرخ‌های متعدد سود و کنترل تورم، عملیات بازار باز را از طریق خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولتی به اجرا درآورد و از این اوراق به‌عنوان وثیقه در ازای اضافه برداشت بانک‌ها یا ایجاد خطوط جدید اعتباری استفاده کند.
در بودجه امسال همچنین آمده که بانک مرکزی فقط مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولتی و بانک مرکزی در بازار ثانویه و با قیمت‌های کشف‌شده در این بازار است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن

ریسک‌زدایی بانکی یا رانت پولی؟

مسیر رشد اقتصاد ایران در ۲ سال آینده

روی دیگر سکه ثبات ارزی

دام دلالان برای جمع‌آوری دلار ارزان

نماینده مجلس:ارزهای خود را وارد بازار کنید

پیشنهاد بانک مرکزی برای کاهش نسبت مالکانه به ۱۵ درصد

رشد ۹ درصدی تسهیلات بانک صادرات

بیست ‏‌و دومین مدرسه"مهر نوین"افتتاح شد

طلا بی‌مشتری ماند

آیا روند صعودی طلا متوقف شده است؟

شدت سپرده گذاری در کدام استانها بیشتر است؟

حساب‌های بانکی در برابر فیشینگ بیمه می‌شوند

بانک سینا ۸۴ ریال سود محقق کرد

تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های FATF در دولت

بررسی پیش‌نویس طرح اصلاح نظام بانکی

تبعات نادیده گرفتن رییس کل

تسهیل شرایط دریافت وام برای تولیدکنندگان

بهره مرکب از تسهیلات معوق حذف شد

عده‌ای فشار می‌آورند دلار گران شود

۶ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد

جزئیات تسهیلات طرح «۲و۱» بانک مسکن

نظر فعالان ارز و سکه از بازار

آیا هژمونی دلار باقی می‌ماند؟

جدول قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا امروز سه شنبه کاهشی شد

سهم کشورها از رشد اقتصادی جهان

شرایط جدید بانک‌ها برای پرداخت وام

انتصاب مدیر بازرسی و تطبیق بانک صادرات

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار در شعب بانک سینا