سوییفت روسی جایگزین اینستکس؟

۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۶/۲۸کد خبر: ۲۵۶۳۱۰
عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت از پذیرش پیشنهاد انجام مبادلات مالی از طریق سامانه مبادلات بانکی بین روسیه و ایران توسط پوتین خبر داد.

به گزارش بنکر (Banker)، دو روز قبل از اعلام این خبر او از نهایی شدن ارتباط بانکی بین ایران و روسیه از طریق پیام رسان روسی وسپام بانک مرکزی بدون نیاز به سوییفت گفته بود.پس از خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی، ایران به دنبال بازارهایی برای تبادل تجاری و استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بود. یکی از این فرصت‌ها، استفاده از همسایگانی است که با کشور مرز آبی و خشکی دارند. طبق آمارها ایران تنها دو درصد از نیاز وارداتی 15 همسایه‌اش را رفع می‌کند در حالی که این کشورها بازارهایی با ضریب جذب سرمایه، ‌فرصت‌های مالی و بازرگانی بالایی دارند. همین امر سبب شد مقدمات الحاق ایران برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت سال 97 شکل بگیرد.

از سویی دیگر گستردگی روابط سیاسی ایران و روسیه سبب افزایش تمایل طرفین برای گسترش ابعاد فعالیت‌ها از سیاسی به تجاری و بانکی شد. اما گسترش روابط تجاری فی مابین دو کشور نیازمند روش‌های جایگزین سوییفت بود. همین امر سبب شد سامانه مبادلات بانکی ایران با روسیه، سپام با پیشنهاد ایران و پذیرش روسیه راه‌اندازی شود.گر چه دامنه روابط ایران با این اتحادیه محدود به روسیه نمی‌شود و با اعضای دیگر نیز موافقتنامه‌هایی در خصوص سرمایه‌گذاری، بازرگانی و... نیز به امضا رسیده است، اما حضور ایران در این اتحادیه علاوه بر افزایش زمینه حضور کالاهای ایرانی در بازارهای بین‌المللی می‌تواند بسترهای افزایش سرمایه‌گذاری در کشور توسط اعضا را پدید آورد.

 

ایجاد فرصت برای کشور با پیوستن به اوراسیا

در ماه مه سال 2018، کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران، طی موافقتنامه‌ای موقت، ایجاد منطقه‌ای آزاد را بین ایران و این اتحادیه به امضا رساندند. در واقع با این موافقتنامه قرار است عوارض گمرکی برخی کالا کاهش یاید یا به صفر برسد. هدف از این توافق علاوه بر افزایش حجم تجارت متقابل، ایجاد راهکارهای مالی برای تبادلات بانکی نیز هست.

چندی پس از امضای توافقنامه و در ماه بهمن مجلس با تصویب قانونی با پیوستن ایران به این اتحادیه موافقت کرد. بر اساس این قانون ایران به مدت سه سال به صورت آزمایشی به عضویت این اتحادیه در می‌آید و پس از آن در صورت توافق انجام شده با ذی‌نفعان، امکان عضویت دائمی ایران در این منطقه آزاد تجاری فراهم خواهد شد

پیوستن ایران به منطقه اوراسیا با اهداف مشخصی انجام می‌شود. استفاده از تعرفه‌های ترجیحی، دسترسی به بازار حدود 184 میلیون نفری با 753 میلیارد دلار ارزش صادرات و واردات، همچنین امکان جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش‌های مختلف تولیدی، از جمله برخی امتیازاتی است که برای ایران به دست می‌آید. اما یک مزیت مهم دیگر در افزایش روابط تجاری و مالی با قدرتمندترین کشور این اتحادیه، یعنی روسیه است. این مزیت علاوه بر اینکه فرصت‌های بیشتری را برای صادرات به روسیه فراهم می‌کند، می‌تواند در پایه‌ریزی مناسبات جدید مالی نیز موثر واقع شود؛ مواردی که تاکنون از آنها استفاده‌ای نشده است. طبق آمارهای رسمی، تجارت ایران با کشورهای عضو این اتحادیه در چند سال اخیر و به خصوص پس از بازگشت تحریم‌ها و قطع ارتباط ایران با سوییفت، کمتر شده به گونه‌ای که سهم ایران از بازارهای روسیه تنها 0.1 درصد بوده است.

 

استفاده از کانال مالی با اوراسیا

تیرماه سال جاری و پس از موافقت مجلس برای الحاق ایران به اوراسیا، مقدمات حضور ایران در منطقه اوراسیا برای بهره‌مندی از فرصت‌های مختلف سرمایه‌گذاری و تجاری فراهم شد.

چندی پیش ورونیکا نیکیشینا، عضو هیات‌مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا در امور تجارت در گفت‌وگو با اسپوتنیک در خصوص همکاری این اتحادیه با ایران نکاتی را مطرح کرد. او درباره معاملات و عملیات بانکی در شرایط افزایش فشار تحریمی امریکا بر ایران خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نکته در پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا در این است که این اتحادیه صلاحیتی در بررسی و ایجاد کانال مالی ویژه‌ای برای مبادلات مالی با ایران ندارد بلکه این امر در حیطه سیاست‌ها و خط مشی هر کشور است. هر چند نیکیشینا تاکید کرد که برای استفاده از ارزهایی به جز دلار در روابط اتحادیه اوراسیا با ایران پیشرفت‌هایی حاصل شده است و پرداخت‌ها را می‌توان با ارز ملی انجام داد و ریسک‌ها را به روش‌های دیگر به حداقل رساند.

رییس کل بانک مرکزی نیز در خصوص پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: این اتحادیه نه تنها به نفع توسعه مبادلات تجاری است بلکه می‌تواند گسترش روابط بانکی بین دو کشور را نیز در بر داشته باشد. همتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به سفر اخیر رییس‌جمهور به آنکارا و شرکت در پنجمین دور اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه گفت: طرفین حاضر در این اجلاس به سقوط تدریجی نقش دلار در روابط اقتصادی جهان به‌خاطر سیاست‌های امریکا اشاره و بر انجام مبادلات تجاری بر مبنای پول ملی دو کشور تاکید کردند.

 

ارتباط مالی با 6 کشور به وسیله سامانه مبادلات بانکی

همتی روز گذشته و در حاشیه جلسه هیات دولت از پذیرش پیشنهاد انجام مبادلات بانکی با 6 کشور عضو اتحادیه اوراسیا توسط روسیه خبر داد. رییس کل بانک مرکزی معتقد است نتیجه تلاش‌های دولت امریکا و اعمال تحریم‌ها و فشارها حذف دلار از مبادلات بین‌المللی است. او در ادامه گفت: افزایش فشار بیشتر از جانب امریکا و قطع دسترسی ایران به سوییفت باعث شد که ما به دنبال دور زدن سوییفت و انجام مبادلات از طریق پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور ایران و روسیه باشیم. او با اشاره به مذاکرات روحانی در حاشیه پنجمین اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه افزود: در این مذاکرات بحث اصلی این بود که این دو کشور تلاش دارند تا از مبادله از طریق سوییفت و دلار اجتناب کنند و مبادلات براساس بانک‌های دو کشور انجام شده و سوییفت دور زده شود. اکنون بخش قابل توجهی از مبادلات با روسیه و ترکیه از طریق پول ملی است. مبادلات با عراق نیز از طریق پول ملی انجام می‌شود. این روند را می‌توانیم توسعه دهیم.

همتی معتقد است با شکل‌گیری سامانه مبادلات بانکی با 6 کشور عضو اتحادیه اوراسیا، شرایط جدیدی در روابط بانکی کشورهای منطقه شکل می‌گیرد و به تدریج مبالات پول ملی از طریق پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده و سوییفت در آن نقشی نخواهد داشت.

 

به اینستکس امیدی نداریم

بخش دیگری از سخنان همتی در حاشیه دولت به اینستکس اختصاص داشت. به اعتقاد او اینستکس پیشرفتی نداشته و به آن امیدی نیست. رییس کل بانک مرکزی در این خصوص گفت: ما برای اینکه اعلام کنیم آماده تجارت با اروپا هستیم، پیشنهاد اینستکس را پذیرفتیم و نهاد آن را هم در ایران ایجاد کردیم. با وجود اینکه مسوولان خارجی آن به ایران می‌آیند، اما اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. بنابراین برنامه‌های‌مان را براساس توانمندی خود طراحی می‌کنیم. به این معنا که اگر اینستکس نتیجه داد از آن استفاده می‌کنیم و اگر جواب نداد علاقه نداریم فشار وارد کنیم تا اینستکس اجرایی شود. با وجود تجربه ایران و کشورهای باقی مانده در برجام در خصوص اینستکس باید منتظر نحوه عملیاتی شدن سامانه مبادلات بانکی ایران و روسیه ماند اما نباید از این مهم غافل شد که این اتحادیه علاوه بر افزایش روایط اقتصادی و تجاری می‌تواند بر افزایش روابط دیپلماتیک بینجامد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن

ریسک‌زدایی بانکی یا رانت پولی؟

مسیر رشد اقتصاد ایران در ۲ سال آینده

روی دیگر سکه ثبات ارزی

دام دلالان برای جمع‌آوری دلار ارزان

نماینده مجلس:ارزهای خود را وارد بازار کنید

پیشنهاد بانک مرکزی برای کاهش نسبت مالکانه به ۱۵ درصد

رشد ۹ درصدی تسهیلات بانک صادرات

بیست ‏‌و دومین مدرسه"مهر نوین"افتتاح شد

طلا بی‌مشتری ماند

آیا روند صعودی طلا متوقف شده است؟

شدت سپرده گذاری در کدام استانها بیشتر است؟

حساب‌های بانکی در برابر فیشینگ بیمه می‌شوند

بانک سینا ۸۴ ریال سود محقق کرد

تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های FATF در دولت

بررسی پیش‌نویس طرح اصلاح نظام بانکی

تبعات نادیده گرفتن رییس کل

تسهیل شرایط دریافت وام برای تولیدکنندگان

بهره مرکب از تسهیلات معوق حذف شد

عده‌ای فشار می‌آورند دلار گران شود

۶ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد

جزئیات تسهیلات طرح «۲و۱» بانک مسکن

نظر فعالان ارز و سکه از بازار

آیا هژمونی دلار باقی می‌ماند؟

جدول قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا امروز سه شنبه کاهشی شد

سهم کشورها از رشد اقتصادی جهان

شرایط جدید بانک‌ها برای پرداخت وام

انتصاب مدیر بازرسی و تطبیق بانک صادرات

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار در شعب بانک سینا