افت پرداخت تسهیلات خرید مسکن

۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۶/۲۷کد خبر: ۲۵۵۳۱۰
در آخرین آمار بانک مرکزی میزان تسهیلات اعطاشده به بخش مسکن در چهار ماهه نخست سال جاری حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که برای خرید خانه به بخش ساختمان و مسکن پرداخت شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، براساس آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی که مربوط به تسهیلات پرداختی به بخش‌های مختلف اقتصادی بود، از ابتدای امسال تا تیرماه 218 هزار میلیارد و ۸۴۲ میلیارد تومان پرداخت شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 51 هزار میلیارد تومان یا معادل 31 درصد افزایش داشته است.

اما براساس این گزارش، سهم بخش کشاورزی از کل تسهیلات پرداختی در این مدت حدود ۱۸ هزار میلیارد، صنعت و معدن بیش از ۶۰ هزار میلیارد، مسکن و ساختمان ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد، بازرگانی حدود ۴۰ هزار میلیارد، خدمات ۸۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد و سایر بخش‌ها ۳۱۰ میلیارد تومان بوده است.

به این ترتیب بخش‌های صنعت و معدن و خدمات در این مدت بیشترین جذب تسهیلات را داشته‌اند و در عین حال این آمار حاکی از آن است که سهم ۲۷ درصدی بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی نسبت به پایان سال گذشته ثابت مانده است.

براساس این آمار، سهم تسهیلات در قالب سرمایه در گردش 130 هزار میلیارد تومان است که 60 درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود. این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل 27.7 درصد که معادل 28 هزار میلیارد تومان است، افزایش داشته است.۲۲ هزار میلیارد تومان از تسهیلات به خرید کالای شخصی، ۲۰ هزار میلیارد تومان به ایجاد واحدهای جدید، ۱۶ هزار میلیارد تومان به توسعه واحدها، ۶۳۰۰ میلیارد تومان به تعمیر، حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال به خرید مسکن و ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به سایر مصارف اختصاص یافته است.

آمارها نشان می‌دهد از کل ۲۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده در ۴ ماه نخست سال جاری، حدود 60 درصد آن به تامین سرمایه در گردش اختصاص داشته است؛ از این رو سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش در بخش صنعت و معدن در این مدت نیز 37.2 درصد کل منابع تخصیص‌یافته در چهار ماه سال جاری است. از کل تسهیلات پرداختی به بخش صنعت که معادل‌ 60 هزار میلیارد تومان است، 81 درصد آن‌که حدود 48 هزار میلیارد تومان است، به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت. این امر نشان می‌دهد که در سال جاری نیز تمرکز بانک‌ها به تامین منابع برای سرمایه در گردش توسط این بخش است.

در بخش کشاورزی نیز سه هزار و 600 میلیون تومان که معادل 20 درصد تسهیلات اعطایی به این بخش است با هدف ایجاد بنگاه اقتصادی اعطا شده و تامین سرمایه در گردش نیز حدود 10 هزار و 700 میلیارد تومان که معدل 60 درصد از کل تسهیلات این بخش است، به خود اختصاص داده است. در بخش بازرگانی بیشترین تسهیلات اعطایی به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت؛ به گونه‌ای که مطابق آمار بانک مرکزی حدود 18 هزار و 800 میلیارد تومان که 48.3 درصد از کل تسهیلات می‌شود‌، برای نیل به هدف تامین سرمایه در گردش اختصاص یافت. خرید کالای شخصی نیز دلیل حدود 33 درصد از تسهیلات بود. از سوی دیگر در بخش مسکن و ساختمان حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن در چهار ماهه نخست سال جاری پرداخت شده است. با مقایسه این عدد با مدت مشابه سال گذشته‌ مشاهده می‌شود که تامین سرمایه در گردش و خرید مسکن با کاهش سهم تسهیلات مواجه بوده‌اند. خرید مسکن در چهار ماه سال گذشته سهم 6 درصدی از کل تسهیلات را به خود اختصاص داد در حالی که در سال جاری سهمش به 2.3 درصد رسید.

تامین سرمایه در گردش نیز 56 درصد از کل تسهیلات اعطایی به بخش خدمات را شامل شد. 49 هزار و 700 میلیون تومان از تسهیلات برای این امر اعطا شدند. بعد از آن ایجاد بنگاه اقتصادی با سهم تسهیلات 10 هزار و 100میلیارد تومان در رتبه بعدی قرار داشت.
 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

جزئیات وام ۲۰۰ میلیونی بانک مسکن

ریسک‌زدایی بانکی یا رانت پولی؟

مسیر رشد اقتصاد ایران در ۲ سال آینده

روی دیگر سکه ثبات ارزی

دام دلالان برای جمع‌آوری دلار ارزان

نماینده مجلس:ارزهای خود را وارد بازار کنید

پیشنهاد بانک مرکزی برای کاهش نسبت مالکانه به ۱۵ درصد

رشد ۹ درصدی تسهیلات بانک صادرات

بیست ‏‌و دومین مدرسه"مهر نوین"افتتاح شد

طلا بی‌مشتری ماند

آیا روند صعودی طلا متوقف شده است؟

شدت سپرده گذاری در کدام استانها بیشتر است؟

حساب‌های بانکی در برابر فیشینگ بیمه می‌شوند

بانک سینا ۸۴ ریال سود محقق کرد

تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های FATF در دولت

بررسی پیش‌نویس طرح اصلاح نظام بانکی

تبعات نادیده گرفتن رییس کل

تسهیل شرایط دریافت وام برای تولیدکنندگان

بهره مرکب از تسهیلات معوق حذف شد

عده‌ای فشار می‌آورند دلار گران شود

۶ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد

جزئیات تسهیلات طرح «۲و۱» بانک مسکن

نظر فعالان ارز و سکه از بازار

آیا هژمونی دلار باقی می‌ماند؟

جدول قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا امروز سه شنبه کاهشی شد

سهم کشورها از رشد اقتصادی جهان

شرایط جدید بانک‌ها برای پرداخت وام

انتصاب مدیر بازرسی و تطبیق بانک صادرات

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار در شعب بانک سینا