مرز حمایتی سکه شکسته شد

۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۶/۲۵کد خبر: ۲۵۵۲۴۰
به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که دیروز قیمت سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهای دلار در بازار داخلی به زیر محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان بود. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هر دلار آمریکا در بازار داخلی با قیمت ۱۱ هزار و ۲۶۰ تومان به فروش می‌رسید که ۹۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز شنبه بود.

به گزارش بنکر (Banker)، به گفته فعالان، بالا رفتن احتمال کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا مهم‌ترین عاملی است که فروش‌های ارزی برخی از معامله‌گران را افزایش داده است. این در حالی است که گروه دیگری باور دارند، بازار ارز به اخبار سیاسی دیگر چندان حساس نیست و از آن جا که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفته است. از نظر آنها اگر بازار به اخبار حساسیت داشت، در واکنش به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان و احتمال افزایش تنش‌های منطقه‌ای کمی رشد می‌کرد. تحلیل‌گران باور دارند، حتی بازار نفت ممکن است روز دوشنبه به این حملات واکنش نشان دهد.
یکی از نشانه‌هایی که معامله‌گران تمایلی زیادی برای حضور در بازار سکه ندارند، حبابی است که فلز گران‌بهای داخلی دچار آن شده است. دیروز تا حدود ساعت ۴ بعدازظهر ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده حدود ۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بود که بیش از ۳۰۰ هزار تومان از قیمت بازار آزاد بیشتر بود. در واقع با اینکه ارزش ذاتی سکه بسیار بیشتر از قیمت‌های موجود در بازار است، کمتر کسی تمایل دارد که اقدام به خرید فلز گران‌بهای داخلی کند. ارزش طلای به کار رفته در سکه نیز هم‌اکنون حدود ۳ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان و نزدیک به قیمت بازار آزاد است. با این حال، در مورد محاسبه حباب سکه باید هم هزینه ضرب سکه را در نظر گرفت و هم مالیات ارزش افزوده را به آن اضافه کرد. بانک مرکزی در دور آخر حراج سکه تمام در سال ۹۶، مالیات ارزش افزوده برای فروش سکه را در نظر می‌گرفت.
در کنار این، روند بازار سکه نیز نشان می‌دهد که این فلز گران‌بها در شهریورماه محلی نبوده است که مورد تمایل معامله‌گران برای سرمایه‌گذاری باشد. سکه از ابتدای شهریور تا روز بیست‌وسوم همین ماه توان عبور از سطح ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از خود نشان نمی‌داد و هم‌زمان در برابر پایین رفتن از مرز ۴ میلیونی نیز مقاومت می‌کرد. در واقع سکه این ماه در یک بازه ۲۰۰ هزار تومانی زندانی بود و حتی به حرکت افزایشی شدید یکی از متغیرهای اثرگذار بر قیمت خود یعنی اونس طلا نیز واکنشی نشان نداد. در واقع با اینکه طلای جهانی به بالای مرز هزار و ۵۵۰ دلاری نیز رفت، خریدها چندان در بازار سکه داخلی رشد نکرد. اکنون که طلای جهانی زیر محدوده هزار و ۴۹۰ دلاری قرار گرفته است، طبیعتا کمی فشار بر سکه بیشتر شده، هرچند که مهم‌ترین عنصر فشار نبود تقاضا در این بازار است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

تراکنش‌های بانکی ملاک حذف یارانه‌ها

تحلیل مخارج مالی دولت و فشار بر بانک‌ها

نشانه ارزی مثبت به روایت همتی

نظر تحلیل گران از آینده قیمت طلا؟

۷۰۰میلیون دلار از پول‌های ایران آزاد شد!

طرح ژاپن و فرانسه برای پرداخت وام به ایران

ثبت نشان تجاری بانک کارآفرین در سیستم بین‌المللی مادرید

حمایت بانک کارآفرین از کارآفرینان

بیمه شاخص ثالث، راننده‌محور می‌شود

مطالبات معوق بانک‌ها به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رسید

همتی: کسی خریدار ارز نیست

بانک صادرات ۳۴۵۵ فقره وام قرض‌الحسنه داد

سیلی دلار بر بازار

دلار امروز چقدر قیمت خورد؟

بدهی جهان به ۱۹ تریلیون دلار نزدیک شد

مهم‌ترین چالش اقتصاد ایران در سال جاری چیست؟

وجود بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی

تشریح برنامه های بانک سینا برای افزایش سهم بازار و ارتقاء جایگاه

داستان مرموز ذخایر طلای اژدهای آسیا

نظرسنجی کیتکو نیوز درباره روند قیمت طلا

کاهش ارزش ۱۱ ارز در بازار بین بانکی

مهلت ۴۵ روزه متقاضیان وام ازدواج

نحوه تشخیص حساب های اجاره ای

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر قطع شد

سیگنال‌های مهم همتی برای بازار ارز

دولت کمتر از منابع بانک مرکزی استفاده کند

متن قانون صدور چک + سند

راه‌اندازی چک‌های الکترونیکی تا سال ۱۴۰۰

چگونه وام میلیاردی بگیریم؟

آخرین نرخ پرداخت سود توسط بانک‌ها