پول‌های جدید در راه بورس

۱۰:۰ - ۱۳۹۸/۶/۲۲کد خبر: ۲۵۵۱۵۸
در شرایطی که کارشناسان تأکید می‌کنند عامل رشد بورس، ورود نقدینگی پر قدرت است گفته‌های وزیر اقتصاد هم این موضوع را تأیید می‌کند.

به گزارش بنکر (Banker)، به گفته فرهاد دژپسند در یک ‌سال گذشته بر ورود نقدینگی به بورس تمرکز شده است. همایون دارابی، از کارشناسان بازار سرمایه هم با بیان اینکه از چند‌ماه پیش شاهد انتقال نقدینگی از دیگر بازارها به سمت بازار سرمایه بوده‌ایم، گفت: به‌عنوان مثال در روز ۱۷ شهریور معادل ۱۰۹ میلیارد تومان و در روز ١٦شهریور ١٧٥ میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه شد. او افزود: در 4روز منتهی به ۷ شهریور هم 640میلیاردتومان پول جدید وارد بازار شد که نشان می‌دهد بازارسرمایه بهترین شرایط را ازنظر اقبال عمومی سرمایه‌گذاران تجربه می‌کند.

محمدمهدی بحرالعلوم، مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن هم گفت: تا یک‌ماه پیش نقدینگی به میزان معناداری در بازار وجود نداشت اما اکنون حجم بالای ورود نقدینگی به بازار سرمایه می‌تواند رشد قابل‌قبولی را با سیگنال گزارش‌های ۶ ماهه متوجه شرکت‌ها کند.
مهدی رباطی، دیگر کارشناس بازار سرمایه هم درباره جریان ورود نقدینگی به بورس تا 6‌ماه آینده گفت: شاهد هستیم نقدینگی در حال ورود به بورس است. حتی بخشی از سرمایه‌های پارک شده و پول‌هایی که در سپرده‌های بانکی بودند آزاد می‌شوند و به بازار سرمایه می‌آیند.
 
با پذیرش این نکته که نقدینگی درحال ورود به بورس است این پرسش مطرح می‌شود که این روند تا کجا به رشد شاخص منجر خواهد شد؟ مهدی رباطی در این‌باره گفت: به اعتقاد من روند صعودی شاخص بورس تا اواخر سال ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت. رضا رحمتی، از کارشناسان بازار سرمایه توضیح داد: فعلا نشانه‌‌ای از خروج نقدینگی از بازار سهام مشاهده نمی‌شود و اساسا نقدینگی مقصد دیگری برای حضور ندارد. بر این اساس تا مادامی که منابع جذب شده، در بورس باقی بماند، رشد شاخص ادامه‌ خواهد داشت. محمد مهدی بحرالعلوم هم عبور شاخص از ۳۰۰ هزار واحد را اتفاقی بدیهی دانست و گفت: جریان نقدینگی، روند صعودی شاخص را تداوم می‌بخشد.
 
حمید میرمعینی، از کارشناسان بازار سرمایه به همشهری گفت: عبور شاخص از مرز 300هزار واحد نمی‌تواند نگران‌کننده باشد زیرا بخشی از رشد شاخص ناشی از رشد قیمت سهام شرکت‌های ارزنده‌ای است که تاکنون رشد نکرده بودند اما حالا در کانون توجه قرار گرفته‌اند. او با تأیید ورود نقدینگی تازه به بورس توضیح داد: در روز‌های اخیر شاهد کاهش تنش‌های سیاسی بوده‌ایم ضمن اینکه رشد ممتد بازار سهام در جامعه انعکاس داشته و نقدینگی جدید را ترغیب کرده که وارد بورس شود ضمن اینکه باید درنظر گرفت که بازار‌های موازی از قبیل طلا، ارز و مسکن هم در رکود هستند در نتیجه بهترین محل برای سرمایه‌گذاری، فعلا بازار سرمایه است. میرمعینی درباره آینده شاخص بورس گفت: روند رو به رشد بورس درصورت تحقق 4اتفاق ادامه خواهد داشت؛ اول اینکه روند افزایش سرمایه شرکت‌هایی که از بنیاد قوی برخوردارند از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همینطور آورده نقدی در نیمه دوم سال سرعت بگیرد. او ادامه داد: نکته دوم سرعت دادن به عرضه‌های اولیه در نیمه دوم سال و نکته سوم تداوم رکود در بازارهای موازی از قبیل طلا، ارز و مسکن است که می‌تواند نقدینگی را همچنان برای ورود و ماندن در بورس ترغیب کند. او عامل چهارم را حل تنش‌های سیاسی دانست و تأکید کرد: حل تنش‌های سیاسی به تداوم روند صعودی بورس کمک می‌کند. به‌طور مثال حل چالش‌های سیاسی و کاهش تحریم‌ها می‌تواند به رشد صنعت خودرو و افزایش ارزش سهام این صنعت در بورس کمک کند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار