پولشویی با حساب مردگان

ثمانه نادری
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۶/۱۸کد خبر: ۲۵۵۱۱۰
احراز هویت صاحبان حساب‌های بانکی و همچنین رصد دقیق اطلاعات آنها یکی از وظایف مهم نظام بانکی برای کاهش تخلفات است؛ اما عدم نظارت درست بر حساب‌های بانکی و عدم تطبیق درست اطلاعات حساب با هویت اشخاص موجب شده برخی از افراد با کارت دیگران به جرم‌هایی دست بزنند که قابل پیگیری نیست. همچنین این امر مانع دستیابی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات واقعی حساب‌های بانکی می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)، شناسایی حساب‌های مشکوک یکی از برنامه‌های دولت برای دریافت مالیات و همچنین شفاف‌سازی در نظام بانکی و مبارزه با پولشویی بوده است. البته به بانک‌ها برای رصد اطلاعات صاحبان حساب‌های بانکی و ارائه آنها به سازمان امور مالیاتی اولتیماتوم داده شده است. براساس قانون بودجه سال ۹۸، بانک‌های متخلفی که از ارائه اطلاعات حساب‌های مشتریان خود خودداری می‌کنند، باید به میزان ۲ درصد از حجم سپرده‌ها جریمه شوند. همچنین قانون ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم تاکید دارد که بانک‌ها اطلاعات مربوط به حساب‌های مشکوک به پولشویی را باید به سازمان امور مالیاتی تحویل بدهند.

البته یکی از اقداماتی که مورد توجه رئیس کل بانک مرکزی قرار گرفته و محور اقدامات این بانک بوده، مبارزه با پولشویی و کاهش تخلفات بانکی است که به این منظور اقداماتی نیز صورت گرفته و برخی از برنامه‌های این بانک نیز در دست اجراست.
با توجه به اینکه بسیاری از فسادها از دریچه حساب‌های بانکی رخ داده، شفافیت در این موضوع به تحقق اهداف بانک مرکزی کمک می‌کند؛ اما سوال این است که نظام بانکی تا چه اندازه در این خصوص با سازمان‌های دیگر همراهی خواهد کرد و از سویی رصد اطلاعات مشتریان و احراز هویت حساب‌های بانکی تا چه اندازه از تخلفات موجود خواهد کاست؟
براساس گزارش‌های موجود به‌دلیل عدم ساماندهی حساب‌های بانکی و ارائه اطلاعات نادرست از سوی برخی افراد به بانک‌ها، برخی خیلی راحت با حساب‌های بانکی افراد دیگر و حتی فوت‌شدگان به فعالیت خود ادامه داده و حاصل کار آنها جابه‌جایی ارقام بزرگ و تخلفات مالی است. تلاش بانک مرکزی این است که تمامی حساب‌ها احراز هویت شده و فعالیت‌های بانکی در فضای شفافی صورت بگیرد.
این رصد‌ها شامل اشخاص حقوقی و حقیقی است. به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ابتدا حساب‌هایی که نباید فعال باشند، مسدود شده و در گام دوم حساب‌هایی که همچنان فعال مانده‌اند براساس میزان تراکنش‌ها بررسی می‌شوند. همچنین براساس قانون بایستی حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی که فاقد شماره ملی هستند و افراد حقوقی که فاقد شناسه ملی هستند، مسدود شود.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

منابع بانک کشاورزی ۲ برابر شد

۳ بسته‌ مهم اقتصادی روی میز سران قوا

۱۲ روز مانده به قرعه کشی یک میلیارد ریالی بانک سپه

افزایش سرمایه ۵۸۵ درصدی بانک پارسیان

خدمات بانکی امشب قطع می‌شوند

امهال تسهیلات قرض‌الحسنه ممنوع شد

دارایی های بانک رفاه ۳۲ درصد بیشتر شد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار آزاد ۳۰ شهریور

کابوس در راه است؟

طلا به زودی به ۱۶۰۰ دلار می رسد

چه موقع طلا بخریم ؟

بانک رفاه سرمایه گذار ملی است

قطع موقت خدمات بانک سینا

تحریم مجدد بانک مرکزی چه آثاری دارد؟

صف طولانی معترضان به حذف یارانه‌ها!

برندگان مسابقه عکاسی "محرم ایران زمین"

روند افت دلار در بازارها متوقف شد

بازدید بانکداران ایران زمین از یک انتشاراتی

به آدرس‌های HTTPS حساس باشید

آموزش تحلیل بنیادی ( فاندمنتال) در بازار

ایرانی‌ها چقدر طلا می‌خرند؟

جدیدترین نظرسنجی ها درباره قیمت طلا

چگونگی دریافت وام ۱۱۰ میلیونی مسکن

حکایت یوان چین ریال ایران و دلار آمریکا

تمام راه‏ های ارتباطی بانکی ایران با جهان

رونق نامحسوس در آمارهای رییس بانک مرکزی

حسابهای حذف‌شدگان یارانه چک می‌شود

واکنش همتی به تحریم مجدد بانک مرکزی

بدهی‌های ارزی بانک مرکزی کاهش یافت

مساله نقدینگی و هدایت آن