ماینینگ در تور مالیاتی

زهرا لطیفی-کارشناس بانکی
۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۵/۲۸کد خبر: ۲۵۴۵۶۲
آیین‌نامه فرآیند ماینینگ رمزارزها از سوی هیات‌وزیران تصویب و اواسط مرداد ابلاغ شد. در بند اول این آیین‌نامه اعلام شده است که دولت هیچ ریسکی از بابت مشارکت در صنعت ماینینگ برعهده نخواهد گرفت و این صنعت مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از رمزارزها در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.

به گزارش بنکر (Banker)، با توجه به اینکه در شرایط خاص کشور، تولید پرمخاطره است و در مقابل فعالیت‌های غیرتولیدی و سوداگرانه سودهای قابل‌توجهی دارند، این مسئله می‌تواند باعث هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های غیرمولد و آسیب به اقتصاد کشور شود. بنابراین، قانون‌گذار با بالا بردن ریسک، تا حدودی باعث جلوگیری از سرازیر شدن نقدینگی به این صنعت می‌شود. از طرفی، با ورود استخراج‌کنندگان بیشتر به شبکه بیت‌کوین، نرخ محاسبه هش این شبکه افزایش می‌یابد که به افزایش سختی استخراج در شبکه منجر می‌شود و ممکن است وعده سودهای کلان محقق نشود. در سایر کشورها نیز دولت‌ها، فقط به هشدار به وارد شوندگان به این حوزه پرریسک و گاه پرسود، بسنده می‌کنند. بنابراین، اگر‌چه درحال‌حاضر ماینینگ همچنان سودده است‌ اما کسانی که وارد این حوزه می‌شوند باید بدانند در صورت خسارت، از حمایت دولت بهره‌مند نخواهند بود. 

اما با توجه به ارزآوری استخراج رمزارزها، ماینینگ می‌تواند در شرایط کنونی کشور به تامین ارز کمک کند. از این رو، بانک مرکزی استخراج رمزارزها را مجاز دانسته اما مبادله رمزارزها به عنوان پول را غیرمجاز اعلام کرده است. از نظر بانک مرکزی، تنها ابزار پرداخت و تنها ابزار تسویه، ریال است زیرا با رمزارزها نمی‌توان سرعت گردش پول را کنترل کرد و احتمال آشفتگی و بحران در اقتصاد کشور وجود دارد.
در بند سوم آیین‌نامه، تامین برق متقاضیان استخراج رمزارزها فقط به دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا ساخت نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری و با تعرفه برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما، منوط شده است و با توجه به ممنوعیت مصرف برق و گاز برای ماینینگ در زمان اوج مصرف، وزارتخانه‌های نیرو و نفت متولی تعیین و ابلاغ ساعت و زمان اوج مصرف و نصب کنتور هوشمند برای کنترل مصرف شده‌اند.
برای اینکه بدانیم با احتساب برق صادراتی ماینینگ چقدر سودآوری دارد و آیا با این نرخ انرژی هنوز پرسود است یا نه، کافی است میزان انرژی متوسطی که هر بیت‌کوین در ساعت مصرف می‌کند را با هزینه تجهیزات و هزینه‌های ثابت، محاسبه کنیم. با توجه به هزینه‌ها و نرخ فعلی بیت‌کوین، ماینینگ در ایران همچنان یک صنعت سودآور به شمار می‌رود.
در این صورت مبحث مالیات مطرح می‌شود که در بند ۶ این آیین‌نامه به آن پرداخته شده است. مراکز استخراج رمزارزها، به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود. اما اگر ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود. برای تحلیل این بند بهتر است به شرایط مالیاتی رمزارزها در کشورهای دیگر بپردازیم؛‌ پیش از سال ۲۰۱۷، در بیشتر کشورها قوانین مربوط به رمزارزها وجود نداشت اما اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته، ماینینگ و مبادلات رمزارزها به عنوان رویدادهای مالیاتی به شمار رفته است. بنابراین، مشمول قوانین مالیاتی می‌شود. سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده‌(IRS) برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۴ دلایل و چگونگی وضع مالیات بر ارزهای رمزنگاری شده را تشریح کرد.
IRS برای اطمینان از ثبت کامل فعالیت‌ها، امکان ارائه جزییات مبادله را در فرم‌های اظهارنامه مالیاتی فراهم کرده است. از طرفی، سازمان «مبارزه با جرائم اقتصادی» امریکا (FinCEN) که وظیفه مبارزه با جرائم اقتصادی ازجمله پولشویی و تامین مالی تروریسم را دارد نیز در سال ۲۰۱۳ اعلام کرده است که تمام افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در عرصه توزیع و تبادل رمزارزها، موظف به اجرای سیاست‌های احراز هویت مشتری(KYC) و سازکارهای ضد پولشویی هستند.
 استخراج‌کنندگان رمزارزهایی مانند بیت‌کوین نیز مانند هر کسی که کسب‌و‌کار شخصی دارد، باید درآمد خود را گزارش کنند. درآمد حاصل از فروش رمزارزهای استخراج شده، به عنوان درآمد کسب‌‌و‌کار به شمار می‌آید که پس از کسر هزینه‌های عملیات استخراج(مانند سخت‌افزار رایانه و برق) باید مشمول مالیات شود. در امریکا اگر افراد رمزارزها را برای کمتر از یک سال نگه داشته باشند، در درآمد کوتاه‌مدت و اگر بیش از یک سال نگه داشته باشند، در درآمد بلندمدت محاسبه می‌شود. در کانادا نیز مانند ایالات متحده، مالیات بر درآمد حاصل از سرمایه و مالیات بر درآمد سرمایه‌گذاری در رمزارزها، بر اساس نحوه خرید و استفاده آنها اعمال می‌شود.
به هر حال، مهم‌ترین مبحثی که در مالیات رمزارزها مطرح می‌شود فرار مالیاتی است. فرار مالیاتی با استفاده از رمزارزها ‌یا فرار مالیاتی مبادله رمزارزها، به علت ناشناس بودن مبدأ در شبکه اتفاق می‌افتد. آنچه برای سازمان‌های مالیاتی و قانون‌گذار بااهمیت است، مسئله حریم خصوصی در بلاک‌چین و رمزارزهاست. اگر چه ناشناس بودن رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و استفاده از آنها در عملیات پولشویی بسیار مطرح است اما شفاف بودن از اصلی‌ترین مشخصه تراکنش‌ها بر بستر بلاک‌چین است. تمام تراکنش‌های مربوط به یک نشانی قابل ردیابی و پیگیری است. در مقابل تلاش سازمان‌های مالیاتی و رگولاتور، توسعه‌دهندگان نیز در حال افزایش حریم خصوصی و مخفی نگه‌داشتن تراکنش در رمزارزها هستند. به همین منظور رمزارزهایی با حفظ حریم خصوصی در حال شکل‌گیری هستند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند و استراتژی هر یک از پروتکل‌های حریم خصوصی در پنهان کردن مبدأ تراکنش نیز متفاوت است. بنابراین، سازمان امور مالیاتی برای تعیین مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی باید شناخت کافی از این صنعت داشته باشد.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار