پایش حساب‌های بانکی

۱۰:۱ - ۱۳۹۸/۵/۲۴کد خبر: 254462
مهدی تقوی
اخیرا خبری مبنی بر وجود چند میلیون حساب بانکی بدون استفاده از سوی مدیرکل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی عنوان شده که برخی‌ها را نگران کرده است. البته گمان نمی‌کنم حساب بانکی بی‌هویت و بی‌نام و نشانی در کشور وجود داشته باشد، اما لازم است در خصوص قوانین افتتاح حساب و سخت‌گیری‌هایی که بانک مرکزی روی آن دارد، نکاتی را عنوان کنم؛ اول اینکه بانک مرکزی اداره نظارت بر بانک‌ها دارد. کار این اداره فرستادن بازرس به شعبات بانک‌ها است که وضعیت سپرده‌ها را بررسی‌کند و اطمینان حاصل کند که اطلاعات تمام حساب‌ها تکمیل بوده و حسابی از قلم نیفتاده است. در واقع اگر در بانکی مشکلی از بابت هویت افراد ایجاد شود یا فردی به هر عنوانی نتواند از حساب بانکی خود استفاده کند، بانک مرکزی با ارسال بازرس به قضیه رسیدگی می‌کند. نکته دوم اینکه یکی از ضوابط و مقررات افتتاح حساب نیز وجود مدارک کامل است. در صورتی که نقصانی در مدارک باشد، هویت فرد دارنده حساب و اسناد موجود در بانک تحت بازرسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم حساب مسدود می‌شود تا فرد برای تکمیل مدارک خود به بانک مراجعه کند.
پس با این وجود برای افتتاح حساب هم بانک سخت‌گیری‌های خاص خودش را دارد و هم از طرف بانک مرکزی نظارت‌های شدیدتری بر بانک‌ها برای اجرای کامل قوانین اعمال می‌شود. پس موضوع وجود حساب‌های بی‌نام و نشان یا دارای نقص مدارک در واقع زنگ خطری است برای سیستم بانکی و به خصوص بانک مرکزی که وظیفه نظارت بر بانک‌ها را بر عهده دارد. البته زنگ خطر به معنی وجود فساد گسترده نیست، بلکه می‌تواند به معنی سرپیچی کردن برخی بانک‌ها از قوانین پایه‌ای و بسیار اساسی افتتاح حساب باشد.
البته که اگر بانکی از قوانین پایه‌ای افتتاح حساب سرپیچی کند و نظارتی بر هویت صاحبان حساب‌ها نداشته باشد در این صورت زمینه برای ورود پول‌های کثیف به اقتصاد ایجاد می‌شود. ردگیری پول‌های کثیف در اقتصاد مشکل است و اگر اینها به چرخه بانکی وارد شوند، در آن صورت سیستم بانکی در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرد.
البته در برخی موارد افراد حساب‌هایی دارند که به هر دلیل از آن استفاده نکرده، بنابراین برای تکمیل مدارک به بانک مراجعه نمی‌کنند. هر چند باید برای این حساب‌ها نیز تدبیری اندیشید، چرا که در آمارهای مربوط به بانک مرکزی منعکس می‌شوند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

۳ درصد نقدینگی به شکل اسکناس است

هشدار مجدد به خریداران طلا خام

نرخ طلا امروز شاهد ثبات نسبی بود

آیا نگران سقوط قیمت طلا باشیم؟

هشدار به کاهش قیمت طلا در سال ۲۰۲۰

۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟

آخرین خبرها از بانک های ادغام شده

واکنش دلار به حمله پهبادها

سیاست های بانک مرکزی اروپا تغییر می کند؟

پول‌های تازه بورسی به کدام سمت رفتند؟

خطر کاهش سپرده‌های بلند مدت بانکی

افزایش کارمزد پیامک بانکی مجوز ندارد

ابلاغ شرایط تعلیق محرومیت از خدمات بانکی

دادگاه متهمان بانک‌های ملت و پارسیان

وضعیت بازار طلا در آستانه نشست فدرال رزرو

زمزمه پرداخت غیرنقدی سود سپرده ها

توزیع ناعادلانه ثروت در جهان از نگاه «آکسفام»

شاخص فلاکت به ۳۹ درصد رسید

راه اصلاح نظام بانکی

دلار زدایی از مبادلات تجاری ایران - آنکارا

دخل شهرنشینان بیشتر از خرج‌شان است

مقابله بانک مرکزی با یک حمله گازانبری

برگزاری مجمع سه بانک ادغامی

دلایل تغییر مسیر دلار چه بود؟

تغییر معادلات در بازار ارز؟

چرا صرافی ها ارز نمی‌خرند؟

آخرین نرخ طلا ،سکه و ارز امروز ۲۵ شهریور

آخرین فرصت شرکت در قرعه کشی بانک سینا

۶ روز فرصت تا پایان سومین جشنواره قرعه کشی بانک سینا

کریمی دبیر کل سندیکای بیمه‌گران ایران شد