فقط ۲۲ درصد وثیقه‌ بانک‌ها مستحکم است

محمدحسین ادیب| اقتصاددان
۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۵/۲۲کد خبر: 253429
فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
به گزارش بنکر (Banker)،  آیا براساس صورت مالی بانک‌ها، معادل سودی که بانک‌ها به سپرده پرداخت می‌کنند،  سود می‌کنند؟ ‌مردم عادی که به بانک مراجعه می‌کنند هنگام دریافت وام، بانک از آنها طلب وثیقه می‌کند و مردم فکر می‌کنند همه وام‌های بانک‌ها به همین شکل است در حالی که این برداشت کاملا اشتباه بوده و بانک‌های بورسی فقط ١١ درصد از سپرده‌های بانکی را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک و ساختمان است.
بانک‌های بورسی ١١۵٣ هزار میلیارد تومان سپرده دارند و فقط ١٢۵ هزار میلیارد تومان آن را وثیقه ملکی گرفته‌اند، یعنی فقط ١١ درصد از سپرده‌ها را وامی داده‌اند که وثیقه آن ملک است. ‌البته اگر بانک‌ها در ازای پرداخت وام، سهام، سپرده، اوراق مشارکت و ماشین‌آلات را هم وثیقه بگیرند تقریبا مثل ملک است و در اصطلاح بانکی به آن می‌گویند وثیقه مستحکم، یعنی خیال بانک راحت است که اگر وام‌گیرنده از پرداخت وام خودداری کرد، بانک با فروش وثیقه می‌تواند طلب خود را وصول کند. اما فقط ٢٢ درصد از سپرده‌های بانک‌های بورسی وثیقه آن مستحکم است یعنی به وامی تبدیل شده که خیال سپرده‌گذار راحت است: که بانک پول او را به فرد مطمئنی وام داده است.
اگر بانک وامی را که می‌دهد در ازای آن چک و سفته بگیرد و وام‌گیرنده وام را پرداخت نکند در ٩٠ درصد از موارد دست بانک به‌جایی بند نیست. در ذیل برگرفته از صورت مالی بانک‌های بورسی نشان داده می‌شود که چند درصد از سپرده‌ها به وامی تبدیل شده که وثیقه آن مستحکم است: بانک گردشگری حدود دو درصد، بانک ایران‌زمین حدود سه درصد، بانک دی حدود هفت درصد، بانک خاورمیانه حدود ١٠ درصد، بانک سامان حدود ١١ درصد، بانک پارسیان حدود ١٢ درصد، بانک سرمایه حدود ١۵ درصد، بانک کارآفرین حدود ١٩ درصد، بانک تجارت حدود ١٩ درصد، بانک صادرات حدود ٣٢ درصد و بانک پاسارگاد حدود ۶٨ درصد.
البته بانک‌های ارزنده‌ای مثل بانک مسکن که این نسبت ٩٢ درصد است در زمره بانک‌های بورسی نیستند. یک‌سری از بانک‌ها مثل بانک ملی به‌عنوان بانک دولت و بانک ملت به‌عنوان بانک شرکت نفت اجل از این شاخص‌ها هستند و مطمئن‌ترین بانک‌ها تلقی می‌شوند. هرکدام از خوانندگان می‌توانند با ورود به گوگل و نوشتن عبارت «صورت مالی بانک مورد...» صحت هرکدام از اطلاعات فوق را در یک دقیقه راستی‌آزمایی کنند.
 بانک‌هایی که دو درصد سپرده مردم را به وامی تبدیل کرده‌اند که وثیقه ملکی یا وثیقه مطمئن دارد، این سود‌ها چیست که به سپرده می‌دهند؟ سودی که بانک‌ها به سپرده مردم می‌دهند باید با صورت‌های مالی آن بخواند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد