حسابرسی چیست و حسابرسان چه می‌کنند

۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۵/۲۰کد خبر: ۲۵۳۳۷۷
*احمد حسنی/عضو جامعه حسابداران رسمی ایران
بیانیه مفاهیم بنیادین حسابرسی در تعریف حسابرسی تاکید دارد که  «حسابرسی فرآیندی است سامان یافته به شکل جمع‌آوری و ارزیابی بی‌طرفانه شواهد درباره ادعاهای مدیریت شرکت‌ها در مورد فعالیت‌ها و وقایع اقتصادی شرکت تحت مدیریت آنها و تعیین میزان انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین‌ شده (استانداردهای حسابداری) و گزارش نتایج به اشخاص ذی‌نفع». عبارت سامان یافته متضمن آن است که حسابرسی براساس برنامه‌ریزی مناسب انجام می‌شود و  برنامه‌ریزی مناسب نیز شامل جمع‌آوری و ارزیابی بیطرفانه شواهد و اعتبار این شواهد است. حسابرسان باید با حفظ بیطرفی نسبت به جمع‌آوری و ارزیابی مربوط بودن و اعتبار شواهد بپردازند.
  واژه ادعا یعنی پرداختن به اظهارات ضمنی یا صریح مدیریت شرکت و یا هر مقام مسوولی است که در قالب صورت‌های مالی، اسناد و مدارک یا سیستم‌ها تبلور می‌یابد. هدف از حسابرسی نیز مطابق  بند ۲ بخش ۲۰۰ استانداردهای حسابرسی کشور (۱۳۸۶) «اظهارنظر نسبت به این موضوع است که آیا صورت‌های مالی براساس استانداردهای حسابداری تهیه شده ‌است یا خیر.»
با تعریف بالا مشخص می‌شود که برخلاف تصور عامه «سطح انتظارات جامعه از وظیفه حسابرسان» دزدبگیری و یا کشف تقلب نیست مگر آنکه حین رسیدگی به این گونه موارد برخورد کنند.« انتظار معقول حرفه‌ای»
البته حرفه حسابداری از آنجا که در فرآیند رشد سرمایه‌داری جهانی رشد و توسعه یافته است برای جلوگیری از تخلف، تقلب و فساد نیز راهکارهایی را پیش‌بینی و ارائه داده به طوری که با استقرار سیستم‌های کنترل داخلی و رعایت مقررات حاکمیت شرکتی می‌توان عوامل بازدارنده بسیاری را در مقابل فساد، تخلف و تقلب قرار داد تا حجم آن به شدت کاهش یا در بستر و مناسبات کنترلی درآید در صورتی که شرکت‌ها و موسسات چنین تمهیداتی را فراهم نکنند کشف آنها توسط حسابرسی بسیار مشکل و احتمالا غیرممکن خواهد بود.
مهم‌ترین اشکال حسابرسی به‌ویژه در فرآیند جهانی شدن «حسابرسی موارد قانونی» یا حسابرسی قانونی (Forensic Audit) است که می‌تواند در مسائل مستحدثه فعلی نظیر کشف فساد و بررسی تقلبات مورد استفاده دولت قرار گیرد. باید تاکید کرد حسابرسی موارد قانونی اگرچه فعالیتی مشابه کار کارشناسان رسمی داگستری است اما حیطه عملکردی آن به مراتب گسترده‌تر می‌باشد.
تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که حسابرسی به علت گستردگی مفاهیم بنیادی آن و نقش فعال مایشای آن در برقراری انضباط مالی‌، شایسته‌سالاری، رعایت موارد قانونی‌، شفاف‌سازی‌، پاسخگویی و حساب‌دهی و حساب کشی که مقدمه استقرار حکمرانی خوب است مورد استقبال حکومت‌ها و جوامعی قرار دارد که آینده‌‌نگری توسعه‌ای را در دستور کار خود قرار داده‌اند. نگاهی منصفانه به عملکرد  جامعه حسابداران رسمی و پیشینه ۱۸ سال تجربه عملکردی موسسات و حسابداران رسمی در شفاف‌سازی مالی شرکت‌ها به ویژه در مورد شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار و همچمین نقش حسابداران رسمی در اجرای ماده (۲۷۲) قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین ماده () قانون مالیات بر ارزش‌افزوده همگی موید آن است که نقش حسابداران رسمی بی‌بدیل بوده و چنانچه دولت بخواهد برنامه‌های توسعه اقتصادی را با  انضباط مالی و مبارزه با فساد و تقلب پیش ببرد راهکاری مگر تقویت و توسعه امر حسابرسی‌ آن هم از طریق جامعه حسابداران رسمی ایران ندارد.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد