برای ثبات نرخ دلار چه باید کرد؟

۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۴/۲۷کد خبر: ۲۵۲۷۲۳
آن‌طور که از صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی برمی‌آید، برای ماندگاری شرایط به‌وجود‌آمده در بازار ارز و تقویت پول ملی، باید شرایط محیطی فراهم شود و در همین راستا، بانک مرکزی در تلاش است تا زمینه تقویت بخش تولید و صادرات و کنترل نرخ تورم و نقدینگی را در کشور ایجاد کند.

به گزارش بنکر (Banker)، کامران ندری، کارشناس اقتصاد درباره اقدام‌های مثبت بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر و همچنین برنامه‌ریزی که بانک مرکزی برای ماندگاری این وضعیت باید انجام دهد، به صمت گفت: بازار ارز در حالی در ماه‌های گذشته با نوسان‌ زیادی روبه‌رو بوده و شاهد رشد شدید قیمت‌ها است که بخشی از اقدام‌های مثبت بانک مرکزی در مدت اخیر سبب شد تا سرانجام نرخ ارز تعدیل شود و روند نزولی به خود بگیرد.

او گفت: مشکلی که در ماه‌های گذشته در حوزه ارزی وجود داشت، مداخله دولت در نرخ‌گذاری ارز در بازار نیمایی بود. در واقع، بانک مرکزی به نحوی نرخ ارز را خیلی پایین‌تر از نرخ تعادلی در بازار نیمایی تعیین می‌کرد که این موضوع باعث کاهش انگیزه ورود ارز به این سامانه می‌شد و در نهایت عرضه‌و‌تقاضا ارز را برهم‌می‌زد.

به گفته وی، اما سرانجام بانک مرکزی اجازه داد که عرضه‌و‌تقاضا تعیین‌کننده نرخ‌ها در بازار نیمایی باشد و همین امر باعث متعادل‌شدن قیمت‌ها در بازار ارز شد و در کنار سایر اقدام‌های کنترلی بانک مرکزی زمینه کاهش قیمت‌ها را در بازار ارز فراهم کرد.

ندری بحث رکود اقتصادی، کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری در بازارها، کم‌شدن تنش‌ها و... را از دیگر دلایل موثر بر روند کاهشی نرخ ارز دانست و افزود: اما در این بین، نکته مهم در بحث کاهش نرخ ارز، ماندگاری این نرخ است که موضوع بسیار دارای اهمیتی است. او به همراهی دولت با بانک مرکزی در آزادکردن نرخ‌ها در بازار نیما، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اختصاص‌نیافتن این ارز به همه کالاها، توجه بیشتر به یک تهدید جدی به نام رشد نقدینگی، کنترل نرخ تورم و مواردی از این دست اشاره کرد و با تاکید بر اینکه موضوع‌های مهم باید در برنامه‌ریزی‌های دولت و بانک مرکزی قرار گیرد تا در نهایت به ثبات نرخ ارز در اقتصاد منجر شود، افزود: رشد نقدینگی از جمله چالش‌هایی است که همواره در اقتصاد وجود داشته و عامل ایجاد بسیاری از مشکلات دیگر بوده اما در شرایط فعلی در کنار بحث تحریم‌ها و محدودیت‌های ناشی از آن به نظرمی رسد برای این چالش باید فکری اساسی شود تا جلوی بحران‌های ناشی از آن گرفته شود. این کارشناس معتقد است مهار رشد نقدینگی مسئله بسیار مهمی است که نیاز به برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت دارد تا سرانجام آثار مثبت آن در اقتصاد نمایان شود. برای تحقق این مهم باید اصلاحات ساختاری در حوزه بانکی آغاز و جلوی رشد نقدینگی که بخش زیادی از آن از سوی بانک‌ها ایجاد می‌شود گرفته شود. مقدمه مهار نقدینگی، کنترل نرخ تورم و هدایت درست منابع به سمت بخش‌های مولد است و در این راستا باید چارچوب‌های سیاست‌های پولی تغییر کند. به گفته او، درحال‌حاضر ظرفیت‌های اقتصادی برای کاهش بیشتر نرخ ارز وجود دارد که باید از آن به عنوان یک ابزار کنترلی استفاده کرد.
 محمد وطن‌پور دیگر کارشناس اقتصاد در این باره در گفت‌وگو با صمت بیان کرد: نرخ ارز درحالی روند‌ کاهشی به خود گرفته و باعث امیدواری افراد جامعه و فعالان اقتصادی شده که در این بین موضوع مهم‌تر به‌ثبات‌رسیدن این نرخ است. وی گفت: فعالان اقتصادی بیش از اینکه بالا و پایین بودن نرخ ارز برای‌شان مهم باشد، بی‌ثبات بودن نرخ ارز و تغییرات قیمتی که در این حوزه ایجاد می‌شود برای‌شان دارای اهمیت است.

به گفته او، اینکه ارز روی نرخ ۱۵ هزار تومان قرار گیرد یا با نرخ ۱۲ هزار تومان یا حتی ۴ هزار تومان معامله شود، شاید اهمیت عددها آنقدر زیاد نباشد که ثبات این نرخ‌ها در همان محدوده قیمتی برای فعالان اقتصادی و روند فعالیت‌شان مهم باشد. فعالان اقتصاد می‌توانند با نرخ‌های جدید خودشان را به مرور سازگار کنند اما با نوسان‌ها و تغییر‌های پی‌در‌پی نمی‌توان تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی مناسب داشت و با مناسبات بین‌المللی، داخلی و تحلیل‌های هزینه- فایده سازگار شد.

به گفته این کارشناس، دولت و بانک مرکزی باید در راستای به ثبات رساندن نرخ ارز تلاش کنند‌‌. اگر‌چه بخشی از تغییرات نرخ ارز ناشی از سیاست‌هایی است که از سوی بانک مرکزی اعمال می‌شود، اما به هرحال بخشی از عوامل اثر‌گذار در حوزه ارزی به سیاست‌گذاری‌ها در حوزه بین‌المللی و بحث تحریم‌ها برمی‌گردد که شاید کنترل آن از عهده بانک مرکزی خارج باشد.

این کارشناس بر این باور است که هرچه تنش‌های سیاسی کمتر باشد و بانک مرکزی و دولت در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی تصمیم‌های درست‌تری بگیرند، امید به بهبود وضعیت بیشتر است و می‌توان ثبات نرخ‌ها را در همه بخش‌ها از جمله ارز مشاهده کرد. او در عین حال به نقش مهم بانک مرکزی در افزایش قدرت پول ملی در راستای حفظ منابع ملی اشاره کرد و گفت: هر اقدامی که باعث تحقق این هدف شود می‌تواند مثبت باشد اما موضوع مهم‌تر، ماندگاری این شرایط است که برای فعالان اقتصاد بسیار حیاتی تلقی می‌شود. به گفته وطن‌پور، در این راستا باید تورم کنترل شود و این عامل بسیار مهمی است زیرا اگر تورم بالا باشد، دلار هم ازاین وضعیت تاثیر می‌پذیرد هم بر این شرایط تاثیر می‌گذارد. بنابراین، برای بهبود این وضعیت نکته مهم کنترل نرخ تورم است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

از بانک شهر تا ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید

دولت بی‌پول، چگونه مردم را فقیر می‌کند؟

طرح تسهیل تسویه بدهکاران برگشت خورد

اولتیماتوم وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی

رتبه بندی استان ها در چک های برگشتی

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک بورسی

صنعت بیمه بعد از ۸۰ سال به کجا می رود؟

مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران

رشد ۳۰ درصدی پرداخت‌های الکترونیکی

بیت کوین از مرز ۱۰۵۰۰ دلار فراتر می‌رود؟

هشدار شدید همتی به بانک ها

طلای جهانی ۱۸ دلار ارزان شد

مشارکت بانک ایران زمین در طرح "تا مهر با همدلی"

۵ ایراد طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

اخذ ایزو ۱۰۰۰۲ توسط بانک سامان

چگونگی تداوم رابطه بین سازمان و مشتریان

کاهش قیمت جهانی طلا

اگر چک گم شد، چکار کنیم؟

بانک‌ها با ارزش‌ترین صنایع بورس هستند

اعلام تصمیمات مجمع بانک اقتصادنوین

راهکار جلوگیری از ورشکستگی بانک‌ها

برترین و بدترین روسای بانک‌های مرکزی جهان اعلام شد

قدرت لابیست ها در شبکه بانکی ایران

سالروز بانکی اجتماعی و سلامت محور

بانک رفاه نامی پرافتخار در میان سیستم بانکی کشور است

رکاب زنی همکار بانک رفاه از نوشهر به تهران

بازار ارز پیش‌بینی‌پذیر می‌شود؟

ماینینگ در تور مالیاتی

دولت چقدر پیش خور کرده است؟

سالار صرافان