سوت پایان دلال‌بازی

فاطمه آقایی‌فرد
۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۴/۲۷کد خبر: ۲۵۲۷۲۱
خبرهای مهمی از چهارراه‌استانبول و جمهوری شنیده می‌شود؛ «سکه به کانال سه میلیون تومانی سقوط کرد»، «سکه‌های دپو شده بدون خریدار به بازار سرریز شدند»، «طلا دیگر جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ندارد»، «سکه فروشان، سکه‌های مردم را نمی‌خرند»، «دلار به کانال ۱۰ هزار تومان نزدیک‌تر شد» و «یورو به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید»؛ چند روزی می‌شود که ریزش مداوم قیمت ارز و سکه، همه نگاه‌ها را به بازارهای پایتخت برگردانده است.

به گزارش بنکر (Banker)، روزهای داغ تابستانی در حالی می‌رود تا به نیمه‌های این فصل برسد که ریزش مدام دلار، بسیاری از رسانه‌ها را غافلگیر کرده است. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد این است که دلار طی بیست و چند روزی که از تابستان امسال گذشته، حدود هزار و 300 تومان افت کرده است. آنطور که رصد قیمت دلار در چهاراره‌استانبول، نشان می‌دهد، قیمت این ارز در حالی که در اولین روز تیر در کانال 13 هزار تومانی قرار گرفته بود، حالا در کمتر از یک ماه به 11 هزار و 700 تومان رسیده است.
این ریزش غافلگیر کننده در حالی پای سکه‌ها را نیز به این ماجرا باز کرده است که قیمت طلا در بازارهای جهانی تقریبا با ثبات است و در برخی از روزها نیز افزایشی می‌شود؛ مثلا همین دو روز گذشته بود که اخباری که رویترز در زمینه قیمت اونس جهانی منتشر کرده بود حکایت از این داشت که هر اونس طلا در بازارهای جهانی، با رشد یک دلار و 63 سنتی به یک هزار و 415 دلار رسیده است. این در حالی بود که قیمت سکه پا به پای دلار در حال ریزش بود و البته تا لحظه تنظیم این گزارش در بعد از ظهر روز چهارشنبه، در محدوده سه میلیون و 930 هزار تومانی قرار گرفته بود. این روند روز سه‌شنبه هم در جریان بود و با وجود رشد طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه 300 هزار تومان افت کرد که علت این کاهش قیمت به گفته بسیاری از دست‌اندرکاران بازار، به دلیل کاهش قیمت دلار رقم خورد. هر چه که هست، بازار این روزها به هر دلیلی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و حالا همه آن‌هایی که اخبار اقتصادی را دنبال می‌کنند این سوال را می‌پرسند که در چنین شرایطی بهتر است خریدار باشند یا فروشنده؟
هر چند پیش‌بینی خاصی از سوی آگاهان اقتصادی و دست‌اندرکاران بازار درباره چشم‌انداز ارز و سکه که همیشه پای ثابت جذب جذب سرمایه‌های ایرانی‌ها هستند، به گوش نمی‌رسد، اما با توجه به تجریه‌ای که در زمستان سال گذشته و با روند رو به افزایش قیمت ارز اتفاق افتاد و بر اساس گزارش‌ها 20 میلیارد دلار ارز را وارد پستوی خانه‌ها کرد، بسیاری از دست‌اندرکاران اقتصادی به مردم توصیه می‌‎کنند تا دست از خرید و فروش دلار در روزهای حساس بردارند.
البته پیش‌بینی برخی از آگاهان اقتصادی حکایت از این دارد که قیمت ارز روی 10 تا 11 هزار تومان ثابت خواهد ماند، اما حداقل تجریه‌های سال‌های گذشته نشان می‌دهد که قیمت ارز تحت تاثیر بسیاری از فاکتورهای سیاسی و اقتصادی قرار می‌گیرد و تنها سیاست‌های بانک مرکزی نیست که در قیمت دلار تاثیرگذار است.
بنابراین با توجه به این مسائل به نظر می‌رسد حتی اگر بانک مرکزی نیز زمینه کنترل قیمت ارز نقشی دارد یا به دلیل عرضه ارزهایی که تا به کنون به دلیل اختلاف زیاد نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما، از وارد شدن ارز صادراتی به این سامانه جلوگیری می‌کرد، هم جواب داده باشد، به دلیل نامشخص بودن سیاست‌های بین‌المللی یا مسائل برون مرزی نباید به جو موجود در بازار اعتماد کرد.
محمد لاهوتی، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، در این باره به نود اقتصادی، گفت: « معتقد نیستم نرخ ارز به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید. بلکه معتقدم که این نرخ در کانال ۱۰ تا ۱۱ هزار تومانی باقی خواهد ماند. ولی نکته مهم آن است که ارز در هر کانال قیمتی قرار گیرد، حتماً ماندگاری داشته باشد و فرمول مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی در آن لحاظ شود تا بعد از گذشت مدتی، مجدد فنر رها نشود».


چرا دلار ارزان شد؟
دلار پله پله عقب نشینی می‌کند. افت قیمت ارز اگر ادامه‌دار باشد، اتفاق خوبی است. چرا که با سلطه‌ای دلار در بازارهای داخلی دارد، قیمت‌ بسیاری از کالاهای اساسی هم افت خواهد کرد. هر چند حالا بسیاری از افرادی که سرمایه‌های خود را از ماه‌های گذشته راهی این بازارها کردند تا از سود افزایش دلار جانمانده باشند، نگاه دیگری به این موضوع دارند، اما این روندی که در روزهای گذشته جریان گرفته بسیاری از دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه را نسبت به چشم‌انداز معیشت در روزهای آینده امیدوار کرده است. اما سوال اینجاست که در پشت پرده کاهش نرخ ارز و سکه چه جریانی وجود دارد که به نظر می‌رسذد دست دلالان را نیز از بازار کوتاه کرده است.
آنطور که اظهاارنظرهای کارشناسان نشان می‌دهد نباید از تاثیر افزایش نظارت بر فعالیت صرافی‌ها و رصد دلالان در بازار ارز که موجب خروج تقاضای سفته بازی از این بازار و برقراری ثبات نسبی شده، غافل شد. به باور کارشناسان اقتصادی، یکی از عوامل تاثیر گذار در بازار ارز که موجب ادامه روند ریزشی قیمت دلار شده است، کاهش فاصله قیمتی بین بازار آزاد و بازار نیمایی در آستانه راه‌اندازی بازار متشکل ارزی است.
چرا که بر اساس گزارش‌ها، پیش از آغاز سال 98، فاصله این دو نرخ بالای 40 درصد بود، ولی با ثبات نسبی دلار در بازار آزاد و افزایش نرخ این ارز در سامانه نیما شکاف آنها به حدود 10 درصد رسیده است.
حالا به گفته کارشناسان اقتصادی، نزدیک شدن قیمت‌ها در دو بازار در کنار لزوم ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های صادراتی تا آخر تیرماه موجب شدت گرفتن واریز ارزهای صادراتی به این سامانه و همچنین کاهش تقاضای مازاد برای ارز شده است.
ضمن آنکه اعلام برنامه های دولت برای دریافت مالیات از سکه و ارز و شناسایی تراکنش‌های بانکی هم از دیگر دلایل مهم برای خروج سفته بازی از بازار است که باید مورد توجه قرار گیرد چراکه خروج سفته‌بازی از بازار سکه و ارز را به دنبال داشته و از عوامل مهم کاهش قیمت دلار در هفته‌های گذشته به شمار می‌رود.
در کنار بررسی دلایل کاهش قیمت دلار نباید از ورود نقدینگی به سایر بازارها از جمله بازار سرمایه غافل شد؛ ورود نقدینگی به سایر بازارها از جمله بورس و روند افزایشی شاخص‌ها از عوامل کاهش قیمت ارز طی دو ماه گذشته به شمار می‌رود که توانسته از شدت اثرات ناشی از ورود نقدینگی سرگردان به بازارهای طلا و ارز بکاهد.
فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی معتقدند بانک مرکزی در ماه های اخیر با جدیت بازار ارز و فعالیت های فعالان این بازار را رصد می کند و مانع از آغاز دور جدید سوداگری در این بخش شده است.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

از بانک شهر تا ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید

دولت بی‌پول، چگونه مردم را فقیر می‌کند؟

طرح تسهیل تسویه بدهکاران برگشت خورد

اولتیماتوم وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی

رتبه بندی استان ها در چک های برگشتی

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک بورسی

صنعت بیمه بعد از ۸۰ سال به کجا می رود؟

مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران

رشد ۳۰ درصدی پرداخت‌های الکترونیکی

بیت کوین از مرز ۱۰۵۰۰ دلار فراتر می‌رود؟

هشدار شدید همتی به بانک ها

طلای جهانی ۱۸ دلار ارزان شد

مشارکت بانک ایران زمین در طرح "تا مهر با همدلی"

۵ ایراد طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

اخذ ایزو ۱۰۰۰۲ توسط بانک سامان

چگونگی تداوم رابطه بین سازمان و مشتریان

کاهش قیمت جهانی طلا

اگر چک گم شد، چکار کنیم؟

بانک‌ها با ارزش‌ترین صنایع بورس هستند

اعلام تصمیمات مجمع بانک اقتصادنوین

راهکار جلوگیری از ورشکستگی بانک‌ها

برترین و بدترین روسای بانک‌های مرکزی جهان اعلام شد

قدرت لابیست ها در شبکه بانکی ایران

سالروز بانکی اجتماعی و سلامت محور

بانک رفاه نامی پرافتخار در میان سیستم بانکی کشور است

رکاب زنی همکار بانک رفاه از نوشهر به تهران

بازار ارز پیش‌بینی‌پذیر می‌شود؟

ماینینگ در تور مالیاتی

دولت چقدر پیش خور کرده است؟

سالار صرافان