بانک مرکزی از دولت منفک می‌شود؟

۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۴/۲۴کد خبر: ۲۵۲۶۳۲
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در طرح اصلاح نظام بانکی نحوه سپرده گذاری، پرداخت تسهیلات، قانون ورشکستگی برای بانک ها، نوآوری برای جرایم، طراحی سپرده سرمایه گذاری خاص در بانک ها و اقتدار و استقلال بانک مرکزی مطرح شده است.

به گزارش بنکر (Bankerاسم طرح را « اصلاح طرح بانکداری اسلامی » گذاشته‌اند هرچند که بسیاری معتقدند نظام بانکداری فعلی هیچ تطابقی با واژه اسلامی ندارد و موید آن هم سودهای کلان بانکی است که علاوه بر نارضایتی عموم مردم، کمر بخش تولید و صنعت را نیز شکسته است.

اصلاح طرح بانکداری اسلامی چندی است که مطرح شده و هم اکنون نیز در انتظار طرح در صحن علنی مجلس است تا به قانون تبدیل شود. محمدرضا پورابراهیمی که جزو طراحان این طرح بشمار می آید در این زمینه گفته است: « اصلاح طرح بانکداری اسلامی از سوی کمیسیون اقتصادی به صحن علنی مجلس ارجاع شده است و منتظر تعیین دستور کار از سوی هیات رئیسه برای رسیدگی نهایی به این طرح هستیم. این طرح بسیاری از خلأهای موجود در شبکه بانکی را رفع خواهد کرد و با تصویب نهایی آن، سپرده گیری بانک‌ها، سرمایه گذاری‌ها و همچنین ارایه تسهیلات هدفمند خواهد شد ».

جزئیات اصلاح طرح بانکداری اسلامی

در رابطه با اصلاح طرح بانکداری اسلامی خبرنگار اقتصاد۲۴به سراغ احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس رفت. وی در این گفتگو اظهار داشت: قانون نظام بانکداری در سال ۱۳۶۲و به صورت یک دوره آزمایشی پنج ساله تصویب شد اما اکنون با وجود گذشت ۳۶سال از آن زمان، همچنان با وجود نواقص بسیاری که دارد در حال اجراست.

وی افزود: بانک ها در سود با مشتری ها شریک هستند اما در ضرر خبری از مشتری نیست که این روش صحیح نیست و همین روش آثار زیانبار بسیاری برای نظام بانکی کشور به ارمغان می آورد.

نماینده رفسنجان در مجلس بیان کرد: در مجلس قبلی طرح جامع نظام بانکداری اسلامی مطرح شد و در دوره فعلی هم ادامه داده شد.

انارکی محمدی ادامه داد: در طرح اصلاح نظام بانکی تمام مواردی که بانکداری کشور را دچار مشکل کرده در دست بررسی است از جمله اینکه نحوه سپرده گذاری، پرداخت تسهیلات، قانون ورشکستگی برای بانک ها، نوآوری برای جرایم، طراحی سپرده سرمایه گذاری خاص در بانک ها و اقتدار و استقلال بانک مرکزی در این طرح مطرح شده است.

تاسیس سازمان نظارت در بانک مرکزی

وی افزود: در این طرح، سازمان نظارت در بانک مرکزی تشکیل می شود که می تواند نظارت بیشتری بر سیستم بانکی کشور داشته باشد .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دو نوع لایحه ای که دولت و مجلس پیشنهاد داده بودند یکی استقلال بانک مرکزی و دیگری بانکداری اسلامی بود که به آن لایحه دو قلو نیز می گفتند ولی این دو لایحه با هم ادغام و یک طرح کامل و جامع بانکداری اسلامی را تشکیل دادند.

انارکی محمدی خاطرنشان کرد: قانون اصلاح نظام بانکی با توجه به مشکلاتی که امروزه بانک ها دچار آن هستند تدوین شده است زیرا بسیاری از بانک ها پذیرنده مسئولیت های خود نبودند و مشکلاتی که بانک ها در حوزه قوانین و مقررات دارند و همچنن عدم استقلال بانک مرکزی مجلس را به فکر اصلاح نظام بانکی کشور انداخت تا چاره ای برای این مشکل بیابد.

وی مطرح کرد: همچون قوانین جاری، بانکداری نیز باید در کشور ما اسلامی باشد. امروز برخی قوانین ما اسلامی نیست و برای مردم مشکل‌ساز شده است و نمی تواند به اقتصاد و سرمایه گذاری در کشور کمک کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اصلاح طرح بانکداری اسلامی هرچه زودتر تصویب و اجرایی شود، اظهار داشت: در تدوین این طرح بخش خصوصی و دولتی از جمله وزارت اقتصاد و وزارتخانه های مربوطه اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس نقش داشتند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

رمز گشایی از سخنان دکتر همتی ؟

آمار "حیرت انگیز" از سیستم بانکی کشور

ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت

تسهیلات بانک گردشگری برای ساخت جدیدترین هتل تهران

دلار بخریم یا سکه یا سهام ؟!

خرید و فروش رمز ارزها در داخل ممنوع است

همتی: مشکلی در تامین ارز نداریم

شناسایی منشأ پول‌های کثیف

صعود بورس، افت ارز و مسکن

رمزگشایی از افزایش مبادله چک‌ها در تیرماه

اثر حذف صفرها بر صنعت بیمه

تاکتیک بازیگران فنی بازار ارز چه بود؟

دلایل رشد دلار چه بود؟

فاصله دلار از کف بیشتر شد

علت رشد سپرده های بانکی در اسفندماه

یارانه پولدارها فقط ١٥ هزار میلیارد تومان

چرا عابربانک‌ها، کارت سوخت نشدند؟

حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان

آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان

اعضای سامانیوم تسهیلات می‌گیرند

حمایت بانک سینا از نمایشگاه روستائیان

کمک ۴۹۵۳۰۵ فقره وام بانک ملی به اقتصاد

هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

۹۵درصد مشتریان بانک ملی، کد شهاب دارند

حمایت بانک ایران زمین از یک خط تولید جدید

ایست کامل دلار

آخرین خبرها از رمز دوم یکبار مصرف

بیمه سامان درآمد ۴٠٧میلیاردی را تاچ کرد

چرا ارزش پوند درحال سقوط است؟

طلا امروز به کدام سمت حرکت می‌کند؟