بیت‌کوین؛ بله، نه؟!

۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۴/۲۰کد خبر: ۲۵۲۵۱۷
اگر پیگیر اخبار باشید، متوجه شده‌اید که خیلی‌ها درباره استخراج پولی به نام بیت‌کوین سخن می‌گویند. حتی تصویر دستگاه‌هایی که گفته می‌شود در یک مسجد مستقر شده که از طریق آن به استخراج این پول مشغول هستند، منتشر شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، وزارت نیرو نیز نگران شده، چراکه این کار برق بسیار زیادی مصرف می‌کند و با توجه به فصل تابستان و سربه‌سری تولید و مصرف برق در ایران، نگران قطع و خاموشی احتمالی هستند. ضمن این‌که به علت ارزان‌بودن برق در ایران، چنین کاری به منزله برداشتن از جیب مردم به نفع عده‌ای خاص است. از همه بدتر این‌که این کار را در برخی از مراکزی انجام می‌دهند که برق آنها بسیار ارزان است، مثل فعالیت‌های کشاورزی که تقریبا برق مجانی عرضه می‌شود.
بیت‌کوین یک پول مجازی است که تولید آن سودآوری زیادی دارد. محاسبات نشان می‌دهد تولید هر واحد آن بیش از صد‌وچهل میلیون تومان ارزش دارد و اگر هزینه برق و سایر امور را حساب کنند، حداقل صدمیلیون آن سود خالص است. از این‌رو چیز عجیبی نیست که بسیاری از افراد مشغول چنین فعالیتی شوند. حتی اگر بیکاری نزد جوانان هم کم بود، باز هم کسانی پیدا می‌شدند که وارد این فعالیت شوند. ایراد خاصی هم ندارد، به‌ویژه آن‌که با داشتن این پول مجازی می‌توان نقل و انتقالات پولی غیربانکی و خارج از نظارت‌های تحریمی را نیز داشت.
ولی چرا در ایران با هر فعالیت و حرفه جدیدی به سرعت مخالفت می‌شود؟ شاید دو پاسخ برای آن بتوان داشت. در درجه اول نوعی حس مقاومت در برابر کارها و پدیده‌های جدید است، هر چیز جدیدی که به وجود می‌آید یا با آن مواجه می‌شویم، فوری در برابر آن موضع منفی می‌گیریم. علت دوم که شاید مهمتر باشد، معیوب‌بودن ساختار اقتصادی است. هنگامی که قیمت برق و انرژی با سطح بین‌المللی آن تفاوت زیادی دارد، طبیعی است که امکان سوءاستفاده فراهم می‌شود، کسی که در پی بیت‌کوین است، با برق یارانه‌ای کار می‌کند اما او یافته خود را به همان قیمت جهانی می‌فروشد، در حالی که برق او به قیمت مجانی تمام می‌شود. این ساختار نادرست قیمت‌گذاری موجب می‌شود انگیزه‌های فرصت‌طلبانه رشد کند و مردم احساس می‌کنند این فعالان اقتصادی درحال سوءاستفاده از امکانات کشور و مردم هستند. اگر همه کالاها به قیمت جهانی آنها باشد، فقط کسانی وارد این فعالیت می‌شوند که می‌توانند بهتر و کارآمدتر کار کنند و هزینه‌های کار خود را نیز به جامعه و دولت می‌پردازند. باید مقررات سفت و سختی برای این‌گونه سوءاستفاده‌ها از کالاهای یارانه‌ای برقرار کرد، ولی راه را برای خرید و استفاده از آنها به قیمت آزاد نباید مسدود کرد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار