کاهش بدهی خارجی ایران مزیت نیست

۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۴/۱۸کد خبر: ۲۵۲۴۶۶
در حالی که میزان بدهی خارجی ایران در سال ۹۷ به میزان ۷درصد کاهش یافته است، این سوال مطرح می‌شود که آیا این مسئله اتفاق مثبتی برای کشور است؟ چه اتفاقی افتاده که بدهی کشور کاهش یافته است؟

به گزارش بنکر (Banker)، میزان بدهی‌های خارجی کشور (تعهدات بالفعل) در پایان سال ۱۳۹۷ به ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار رسید که کاهش ۶.۹ درصدی را در مقایسه با پاییز پارسال نشان می‌دهد.

آمار چه می‌گوید؟
بر اساس تازه ترین آمار بانک مرکزی، میزان بدهی‌های خارجی (تعهدات بالفعل) در پایان سال ۱۳۹۷ به ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار رسید که شامل ۲ میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلار بدهی کوتاه‌مدت و هفت میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار بدهی‌های میان مدت و بلند مدت است.
حجم بدهی خارجی کشور در دوره مورد بررسی بر مبنای یورو نیز معادل هشت میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو بوده که یک میلیارد و ۸۹۶ میلیون یورو مربوط به بدهی‌های کوتاه مدت و ۶ میلیارد و ۳۳۴ میلیون دلار نیز به بدهی‌های میان و بلند مدت تعلق داشته است. میزان بدهی‌های خارجی (تعهدات بالفعل) در پایان سه ماه سوم پارسال (آذر ۱۳۹۷) معادل ۱۰ میلیارد و ۳۴ میلیون دلار بوده که شامل سه میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار بدهی کوتاه مدت و ۶ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار بدهی‌های میان مدت و بلند مدت است.
مقایسه میزان بدهی‌های دولت در پایان سه ماهه چهارم با فصل پاییز نشان می‌دهد که در این دوره سه ماهه، حدود ۶۹۵ میلیون دلار (معادل ۶.۹ درصد) از حجم بدهی‌های خارجی کشور کاسته شده است.

تجارت نباشد، پولی هم رد بدل نمی‌شود
کارشناسان معتقدند کاهش مبادلات تجاری ایران با سایر کشورهای جهان که بیشتر تحت تاثیر فشارهای تحریم آمریکاست، سبب افت بدهی خارجی کشور شده چرا که تا زمانی که مبادله‌ای صورت نگیرد، پولی نیز در چرخه تجاری مبادله نخواهد شد.
به اعتقاد صاحبنظران، یکی از جوانب و آثار تحریم این است که وقتی دولتی در میان منگه قرار داده می‌شود و در خصوص گرفتن وام بین‌المللی و گرفتن تسهیلات مالی مورد تحریم قرار می‌گیرد، بدهی‌های خارجی کشور از جمله به بانک جهانی نیز افزایش نمی‌یابد.
همچنین حجم تجارت پایین ایران با سایر کشورها در کاهش 7درصدی میزان بدهی خارجی موثر بوده است، بنابراین نمی‌توان این مسئله را حاصل تلاش دولت یا آثار مثبت رشدتجاری برای کشور ارزیابی کرد.

بدهی تجاری مزیت است؟
در کشوری مانند آمریکا بدهی‌های ملی این کشور در سال مالی ۲۰۱۸ با افزایش ۱۲۷۱میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن به رکورد ۲۱تریلیون و ۵۲۰میلیارد دلار رسید.
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد بدهی ناخالص ملی آمریکا در 28 سپتامبر، آخرین روز کاری سال مالی 2018 بالغ بر 84 میلیارد دلار افزایش یافته است. در طول کل سال مالی 2018، بدهی ناخالص ملی آمریکا با 1.271 تریلیون دلار افزایش به مقدار خیره‌کننده 21.52 تریلیون دلار رسیده است.
در حالیکه مجموع بدهی‌های عمومی حکومتهای جهان به بیش از 63 تریلیون رسیده است، ایالات متحد آمریکا با 21 تریلیون بدهی در رده اول
جای گرفت.
بموجب اطلاعات دریافتی از آمار صندوق بین‌المللی پول، آمریکا که با 20 تریلیون و 940میلیارد دلار در بین کشورهای دارای بدهی عمومی در رده اول جای دارد، ژاپن با 11 تریلیون دلار در رده دوم و چین با 5 تریلیون دلار در رده سوم می‌باشند. اکثر بدهی ژاپن و چین از واحد پولی محلی و از بدهی‌های شهروندان خود بوجود می‌آید.
ایتالیا با دو تریلیون و 454 میلیون دلار در رده چهارم و فرانسه با دو تریلیون و 375 میلیون دلار در رده پنجم جای دارند.
از سوی دیگر در حالیکه بیش از 900 هزار خبراقتصادی از ماه ژانویه بدین طرف در رسانه‌های گروهی درج گردیده، ژاپن با 240 درصد بیشترین کشور مقروض با توجه به میزان در آمد ملی خود است.
این حجم از بدهی نشان می‌دهد حجم مبادلات تجاری وبازرگانی این کشور‌ها از جمله امریکا که در صدر کشورهای مقروض خارجی است، بالا بوده است، بنابراین در پرتو مبادلات تجاری بالا بدهکاری بالایی نیز برای خود رقم می‌زنند.
اما کشور ما به دلیل افت مبادلات تجاری در جهان شاهد کاهش بدهیهای خارجی خود بوده که این امر مزیتی به شمار نمی‌رود.

کاهش بدهی ایران در اثر نبود معاملات
پرویز حسابی عضو سابق هیئت رئیسه انجمن اقتصاددانان ایران در گفت وگو با آفتاب یزد درخصوص کاهش 7درصدی بدهی ایران در سال 97 گفت: زمانی که ما جنسی را خریداری نمی‌کنیم، پس طبیعی است که بدهی ما بالا نخواهد رفت.وقتی که جلوی امکانات اعتباری ما گرفته شده است تا جایی که ما حتی سوییفت نیز نداریم، تجارتی انجام نمی‌شود که بخواهد بابت آن بدهی بالا بیاید.
وی ادامه داد: در معاملات تجاری معمول کار این است که جنسی خریداری می‌شود و پول را نمی‌دهند وزمانی 6 ماهه طی می‌شود تا پول آن جنس پرداخت گردد، بنابراین بدهی به‌وجود می‌آید. اما وقتی خرید و فروشی انجام نشود، بدهی هم در کار نیست و افتخاری نیز برای این کار کسب نمی‌شود.
وی گفت: این در مورد کشور ما صدق می‌کند.مبادلات تجاری ایران به شدت کاهش یافته است، بنابراین طبیعی است که بدهی خارجی در اثر نبود معاملات کاهش پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: گزارش تجارت خارجی ایران در سال 97 موید این مطلب است. در این سال 5 مبدا بزرگ واردات کشور، کشورهای چین با هزار و315 میلیون دلار، امارات با 6 هزار و 567 میلیون دلار، ترکیه با 2هزارو 617 میلیون دلار وهند با 2هزار و 617 میلیون دلار و آلمان با 2هزارو 472 میلیون دلار بوده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: سهم 5کشور مذکور 58 درصد کل واردات کشور است. اجناس وارداتی به کشور عبارت بودند از ذرت دامی با 2هزار و90 میلیون دلار، برنج با هزارو 608 میلیون دلار، قطعات منفصله تولید اتومبیل سواری با هزارو 380 میلیون دلار.
وی ادامه داد: 5 بازار صادراتی ما نیز کشورهای چین با 9هزارو 218 میلیون دلار، عراق با 8هزارو 961 میلیون دلار، امارات با 5 هزار و 955میلیون دلار، افغانستان 2هزارو 955 میلیون دلار و کره جنوبی 2هزارو 568 میلیون دلار بوده است.سهم این بازارها از کل صادرات 67 درصد است.
به گفته وی، اقلام صادراتی ما به این کشورها عبارتند از: میعانات گازی به میزان 4هزارو 935 میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده هزارو 924 میلیون دلار، پروپان مایع شده هزار و 710 میلیون دلار، لوبیا و سویا هزارو 161 میلیون دلار و کنجاله سویا 651 میلیون دلار. این مبادلات تجاری با 15 کشور بوده است.
وی افزود: بنابراین حجم کم مبادلات تجاری و بازرگانی ما با دنیا باعث کاهش بدهی‌مان به کشورها شده است که این مسئله یعنی کاهش بدهی خارجی افتخاری برای ما محسوب نمی‌شود. این مسئله به نوعی معضل برای کشور است، چرا که تجارتی انجام نمی‌شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

دلار چگونه بر کرسی قدرت نشست؟

۸۰میلیون ایرانی، ۵۰۰میلیون حساب دارند!

مجمع بانک پارسیان به تنفس خورد

سیاسیون در هیات‌مدیره انبوه‌سازان بانکی

وزیر کشور: بیت کوین فعلا غیرقانونی است

تحلیل تکنیکال اینوستینگ از روند قیمت طلا

فراهم کردن سازوکار وصول مطالبات بانکی

صورت‌های مالی بانک تجارت تصویب شد

سود ۵۲ ریالی بیمه دانا برای هر سهم

کالبد شکافی بخش خصوصی از ارز ۴۲۰۰

بورس با غافلگیری بزرگ به قله جدید رسید

رونمایی از اسم رمزهای شبکه فساد!

بحران مسکن در آستانه فاجعه انسانی

چرا بازار سرمایه نمی‌تواند جای بانک‌ها را بگیرد؟

صنعت بیمه؛ جان پناه اقتصاد

تزریق پول پرقدرت به اقتصاد

پیشنهاد حذف جریمه ۲۹ میلیون بدهکار بانکی

تهرانی‌ها وام‌هایشان را چه کار کرده‌اند؟

تسهیل بدهی بدهکاران بررسی شد

ارزهای مجازی رسمیت یافت

کارنامه ارز در ابتدای تابستان

نوسان دلاری سکه

سقوط دلار در ثلث اول تابستان

شرایط تسویه بدهی بدهکاران اعلام شد

چرا با افت دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟

نزول قیمت سکه و طلا در بازار

تمرکز جدی بانک ملی بر «محرومیت زدایی»

لذت تجربه مسافرت‌های آسان

مجمع عادی سالانه و عادی بانک سینا به تعویق افتاد

بانک رفاه به زنان سرپرست خانوار وام اشتغالزایی می دهد