تهران همچنان مقصد سرمایه‌های خارجی

۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۴/۱۶کد خبر: ۲۵۲۳۹۸
همواره میان تحریم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی رابطه مستقیمی وجود داشته است.

به گزارش بنکر (Banker)، بررسی عملکرد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و طرح‌های مصوب این حوزه نشان می‌دهد در سال‌هایی که محدودیت‌های تحریم بیشتر شده، ورود سرمایه به کشور نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. اما با این حال هیچگاه روند ورود سرمایه به کشور متوقف نشده است. درهمین راستا دولت با وجود تمام محدودیت‌هایی که وجود دارد، تسهیلات و مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران خارجی درنظر گرفته است که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند بسترهای رشد قابل توجه ورود سرمایه خارجی به کشور را هموار کند.
براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات فصلی اقتصاد ایران که از سال 1394 تا زمستان سال گذشته را مورد بررسی قرار داده است، بالاترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به سال 1395 بوده که درآن شاهد بالاترین افزایش در تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری و حجم سرمایه‌گذاری مصوب در هیأت سرمایه‌گذاری خارجی هستیم.
طبق اعلام مرکز آمار ایران در سال 1394، یک میلیارد و 781 میلیون دلار در قالب 36 طرح صنعتی، معدنی و تجاری به تصویب رسیده است. اما در سال 1395 تعداد طرح‌ها به 71 فقره و ارزش این طرح‌ها به 5 میلیارد و 61 میلیون دلار رسیده است که از نظر تعداد طرح 97.2 درصد و در ارزش طرح‌ها 184.1 درصد رشد داشته است.
در سال 1396 با وجود افزایش 23.9 درصدی تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی که به 88 فقره رسیده، ارزش دلاری آن 30.9 درصد کاهش یافته است. دراین سال ارزش کل طرح‌های مصوب در هیأت سرمایه‌گذاری خارجی به 3 میلیارد و 497 میلیون دلار رسیده است.
طبق اطلاعات ارائه شده در سال گذشته با 90 طرح بالاترین تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری از 1394 به ثبت رسیده است. ارزش سرمایه‌گذاری مصوب نیز دراین سال به یک میلیارد و 842 میلیون دلار رسیده است که به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها نسبت به سال قبل از آن 47.3 درصد افت داشته است. با وجود این حجم کل سرمایه‌گذاری دراین سال از سال 1394 بیشتر بوده است.


مسیر سرمایه‌گذاری هموارتر می‌شود
دهم مهر ماه سال گذشته اعطای اقامت پنج ساله به سرمایه‌گذاران خارجی با 250 هزار یورو در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه به تصویب رسید تا هیأت وزیران آیین‌نامه و جزئیات آن را اعلام کند. پس از گذشت چند ماه آیین نامه‌ای که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی آماده شده بود در جلسه نهم تیرماه هیأت وزیران به تصویب رسید.
براساس این آیین‌نامه، اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی، حداقل مبلغ مورد نیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت‌های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند، معادل ۲۵۰ هزار یورو است.
گفتنی است، سرمایه‌گذاری علاوه بر دلار شامل معادل ارزی سایر ارز‌های مورد قبول بانک مرکزی نیز می‌شود.
سپرده‌گذاری در بانک، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، مطابق ضوابط این آیین‌نامه و با رعایت قوانین و مقررات کشور، از جمله انواع سپرده‌گذاری موضوع این آیین‌نامه است.
طبق اعلام علی ربیعی سخنگوی دولت دراین نشست بر سهولت جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز تأکید شد که مجوزهای لازم به سرمایه‌گذاران در چند روز داده شود.
بر اساس قانونی که پیش از این در رابطه با سرمایه‌گذاران خارجی تصویب شده بود، اتباع دولت‌های خارجی  در صورتی که حداقل 300 هزار دلار جهت سرمایه‌گذاری به ایران وارد کنند می‌توانستند اقامت 3 ساله بگیرند. بدین ترتیب سقف سرمایه‌گذاری 50 هزار دلار کاهش و مدت اقامت دو سال افزایش یافته است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

دلایل فرار پول ها و افت وام‌دهی در بانک ها

طلا از مرز ۱۵۰۰ دلار عبور کرد

قیمت طلا مجدد صعودی شد

وزن وام بانکی در خرید خانه چقدر شد؟

راهکارهای سه گانه برای اصلاحات بانکی

مشکل بانکی از کجا آغاز شد؟

مانع اصلی اصلاحات بانکی

ادله بیمه‌گران برای معافیت از مالیات

شکایت بانک مرکزی از مالیات ارزی

زمستان رکود در راه است یا نه؟

بی‌ثباتی جهان، عامل صعود طلا؟

طلا در انتظار نشست «جکسون هول»

سکه ۳۰ هزار تومان افتاد

گرفتاری نوسان گیران در دامنه‌ای محدود

دلار به کف ۷ ماهه برگشت

برترین بانکداران جهان

از بانک شهر تا ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید

دولت بی‌پول، چگونه مردم را فقیر می‌کند؟

طرح تسهیل تسویه بدهکاران برگشت خورد

اولتیماتوم وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی

رتبه بندی استان ها در چک های برگشتی

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک بورسی

صنعت بیمه بعد از ۸۰ سال به کجا می رود؟

مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران

رشد ۳۰ درصدی پرداخت‌های الکترونیکی

بیت کوین از مرز ۱۰۵۰۰ دلار فراتر می‌رود؟

هشدار شدید همتی به بانک ها

طلای جهانی ۱۸ دلار ارزان شد

مشارکت بانک ایران زمین در طرح "تا مهر با همدلی"

۵ ایراد طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی