روایت جهانی از بهشت بیت کوین در ایران

۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۴/۹کد خبر: 252237
درآمد ناشی از استخراج هر واحد بیت کوین در ایران براساس تازه ترین نرخ این ارز مجازی، ۱۶۷ میلیون تومان است.

به گزارش بنکر (Banker)، ​ بلومبرگ با اشاره به استقبال از تولید بیت کوین در ایران به دلیل برق ارزان نوشت: استخراج هر واحد بیت کوین در ایران با برق ارزان ۱۰۸ میلیون تومان درآمد عاید استخراج کننده بیت کوین می‌کند. هرچند این محاسبه با توجه به نرخ 8300 دلار بیت کوین در روزهای گذشته بوده و با توجه به آخرین نرخ این ارز مجازی که 12900 دلار است، درآمد استخراج هر واحد بیت کوین، 167 میلیون تومان است.به گزارش تسنیم، روندی که برای ایجاد واحد‌های ارز مجازی بیت‌کوین استفاده می‌شود، آن قدر برق مصرف می کند که باعث افزایش مصرف برق ایرانی‌ها شده و فشاری بی سابقه بر شبکه‌های برق گذاشته است و مقامات را مجبور کرده عرضه برق به این اصطلاح مزارع تولید ارز دیجیتال را کاهش دهند.
همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیروی ایران در همین باره می گوید: معدنکاران بیت کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌ای بهره می‌برند و حتی از مساجد هم که برق را رایگان می‌گیرند سوء استفاده می‌کنند.
تولید هر واحد بیت کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال. یارانه هر کیلووات برق 500 تومان است یعنی تولید یک واحد بیت کوین، با یارانه دولتی، حدود 35 میلیون تومان، یا حدود ۲۷۰۰ دلار هزینه می‌برد. بلومبرگ بر این اساس و با احتساب نرخ 8300 دلار برای هر واحد بیت کوین و قیمت 13 هزار تومان برای هر دلار، از درآمدزایی ۱۰۸ میلیون تومانی هر واحد بیت کوین در ایران خبر داده است.
این در حالی است که اکنون نرخ بیت‌کوین، به بالاترین سطح ۱۷ ماهه خود رسیده و از ۱۲۹۰۰ دلار فراتر رفته است. به این ترتیب با احتساب نرخ 12900 دلار، درآمد استخراج هر واحد بیت کوین، (بدون احتساب هزینه برق) 167 میلیون تومان است. قیمت این ارز دیجیتال در سال جاری ۴۰ درصد رشد کرده است. برخی تحلیل‌گران معتقدند که قیمت بیت‌کوین می‌تواند ظرف دو هفته آینده از رکورد تاریخی ۲۰ هزار دلار هم فراتر برود.
وزارت نیروی ایران قصد دارد تعرفه‌ای خاص برای استخراج کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید آن کاهش یابد و فشار بر شبکه‌های برق کم شود. برق بسیاری مزارع تولید ارز دیجیتال در سراسر کشور قطع شده و دستگاه‌های استخراج بیت کوین توسط مقامات مصادره شده اند.
بانک مرکزی برای نخستین بار در سال گذشته، پیش نویسی با عنوان الزامات و ضوابط حوزه رمز ارزها منتشر کرد که براساس آن ضمن اعلام برخی قواعد از جمله ممنوعیت استفاده از رمز ارزها به عنوان ابزار پرداخت، الزام نقل و انتقال این رمزارزها توسط صرافی ها، سیاست گذاری درباره استخراج این ارزها را خارج از حیطه بانک مرکزی و نیازمند اعلام نظر سایر نهادهای مسئول دانسته بود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

رمز گشایی از سخنان دکتر همتی ؟

آمار "حیرت انگیز" از سیستم بانکی کشور

ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت

تسهیلات بانک گردشگری برای ساخت جدیدترین هتل تهران

دلار بخریم یا سکه یا سهام ؟!

خرید و فروش رمز ارزها در داخل ممنوع است

همتی: مشکلی در تامین ارز نداریم

شناسایی منشأ پول‌های کثیف

صعود بورس، افت ارز و مسکن

رمزگشایی از افزایش مبادله چک‌ها در تیرماه

اثر حذف صفرها بر صنعت بیمه

تاکتیک بازیگران فنی بازار ارز چه بود؟

دلایل رشد دلار چه بود؟

فاصله دلار از کف بیشتر شد

علت رشد سپرده های بانکی در اسفندماه

یارانه پولدارها فقط ١٥ هزار میلیارد تومان

چرا عابربانک‌ها، کارت سوخت نشدند؟

حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان

آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان

اعضای سامانیوم تسهیلات می‌گیرند

حمایت بانک سینا از نمایشگاه روستائیان

کمک ۴۹۵۳۰۵ فقره وام بانک ملی به اقتصاد

هزینه خرید وام مسکن افزایش یافت

۹۵درصد مشتریان بانک ملی، کد شهاب دارند

حمایت بانک ایران زمین از یک خط تولید جدید

ایست کامل دلار

آخرین خبرها از رمز دوم یکبار مصرف

بیمه سامان درآمد ۴٠٧میلیاردی را تاچ کرد

چرا ارزش پوند درحال سقوط است؟

طلا امروز به کدام سمت حرکت می‌کند؟