نشانه تغییر تاکتیک بازارساز

۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۳/۲۸کد خبر: ۲۵۱۹۶۳
یکی از علامت‌هایی که از تاکتیک مدیریت نوسان بازارساز حکایت می‌کرد، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود. دیروز صرافی‌های بانکی در ابتدای روز قیمت خود را نسبت به روز یکشنبه تغییر ندادند و همان عدد ۱۳هزار و ۵۰۰ تومانی را بر تابلوی خود ثبت کردند.

به گزارش بنکر (Banker)، در ادامه روز نیز صرافی‌های بانکی قیمت خود را تا ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان پایین آوردند که ۱۵۰ تومان پایین‌تر از روز قبل بود. این اتفاق در حالی رخ داد که روز یکشنبه بازارساز حدود ۵۰۰ تومان به قیمت دلار در مجموع افزوده بود. علامت دوم عرضه حواله درهم بود. به گفته فعالان دیروز بازارساز اجازه نداد قیمت حواله درهم در کانال ۳ هزار و ۷۰۰ تومانی باقی بماند و قیمت را به کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی برد. با این حال به نظر می‌رسد بازارساز به دنبال کاهش شدید قیمت درهم نبود و سعی کرد با نوسان کاهشی محدود بازار را مدیریت کند. به گفته برخی از کارشناسان، بازارساز در دوران تحریم بیشتر از طریق شماری از صرافی‌های معتمد اقدام به تنظیم نرخ حواله درهم می‌کند. این صرافی‌ها نیز بیشتر عرضه‌کننده ارز پتروشیمی‌ها هستند. در این میان، برخی از فعالان عنوان می‌کنند، عرضه ارز در کف بازار نیز طی هفته‌های اخیر بالا رفته است. شماری از کارشناسان علت این موضوع را به افزایش ورودی ارز پتروشیمی‌ها مرتبط دانسته‌اند. از نظر آنها، منابع ارزی پتروشیمی‌ها افزایش یافته است و بازارساز بخشی از ارز آنها را به‌صورت اسکناس در بازار توزیع می‌کند و از این طریق در برابر نیروهای نوسان‌ساز مقاومت کرده است. در این میان؛ عده‌ای از تحلیل‌گران نیز باور دارند، پتروشیمی‌ها در آستانه فصل مجامع معمولا بخشی از منابع ارزی خود را به ریال تبدیل می‌کنند و همین موضوع در افزایش ورودی ارز بازار تاثیر گذاشته است.
سومین نشانه‌ای که حکایت از تغییر تاکتیک بازارساز داشت را می‌توان از زاویه دید تحلیل‌گران ارز مشاهده کرد. به گفته فعالان، دیروز اکثر تحلیل‌گران فنی به معامله‌گران توصیه می‌کردند از خرید و فروش خودداری کنند. در واقع از نظر این گروه دلار حداقل طی این روز نه رویه افزایشی خواهد داشت و نه رویه کاهشی. به این ترتیب، می‌توان گفت که تحلیل‌گران فنی نیز انتظار نداشتند اتفاق خاصی در سمت عرضه رخ دهد و بازارساز به دنبال کاهش شدید قیمت‌ها باشد.


خبرهای مرتبط:



» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید



آخرین اخبار

طلا با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۴۸۵ دلار رسید

آینده طلا در دست آمریکا و چین

زنگ خطر رشد سرمایه گذاری

گام پایانی مبارزه با پولشویی

۴ تهدید برای عملکرد معکوس تورم

ذوب سکه‌های طلا برای ساخت مصنوعات

از افزایش وام خرید مسکن چه خبر؟

قیمت طلا،سکه و ارز در بازار امروز ۲۱ مهر

این بانک،"دیجیتالی" است

وام ۳۰ میلیون تومانی برای سربازان

تاثیر کاهش سود سپرده‌ بانک ها در بازار ارز

بانک ها پربیننده ترین نماد بورس شدند

توصیه بانک آمریکایی: بهترین فرصت خرید طلا است

رکوردداران کارتخوان در ایران

نرخ تسعیر ارز در شبکه بانکی اعلام شد

حباب سکه به منفی ۵۰ هزار تومان رسید

ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف بانک صادرات عملیاتی شد

رتبه دوم جهانی ایران در کارتخوان

پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

چرا تورم در مناطق محروم بیشتر است؟

دخایر اسکناس ارزی ایران افزایش یافت

حساب های ۵ میلیاردی زیر ذره بین مالیات

پول درآوردن های عجیب!

فرمول دلار زدایی چین

جدول قیمت کلنگی‌های بازار مسکن تهران

قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی

رکورد خرید طلا شکسته می شود؟

فرق بین الماس و برلیان در چیست؟

همه چیز برای رشد «وبصادر» مهیاست

طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد