نشانه تغییر تاکتیک بازارساز

۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۳/۲۸کد خبر: ۲۵۱۹۶۳
یکی از علامت‌هایی که از تاکتیک مدیریت نوسان بازارساز حکایت می‌کرد، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود. دیروز صرافی‌های بانکی در ابتدای روز قیمت خود را نسبت به روز یکشنبه تغییر ندادند و همان عدد ۱۳هزار و ۵۰۰ تومانی را بر تابلوی خود ثبت کردند.

به گزارش بنکر (Banker)، در ادامه روز نیز صرافی‌های بانکی قیمت خود را تا ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان پایین آوردند که ۱۵۰ تومان پایین‌تر از روز قبل بود. این اتفاق در حالی رخ داد که روز یکشنبه بازارساز حدود ۵۰۰ تومان به قیمت دلار در مجموع افزوده بود. علامت دوم عرضه حواله درهم بود. به گفته فعالان دیروز بازارساز اجازه نداد قیمت حواله درهم در کانال ۳ هزار و ۷۰۰ تومانی باقی بماند و قیمت را به کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی برد. با این حال به نظر می‌رسد بازارساز به دنبال کاهش شدید قیمت درهم نبود و سعی کرد با نوسان کاهشی محدود بازار را مدیریت کند. به گفته برخی از کارشناسان، بازارساز در دوران تحریم بیشتر از طریق شماری از صرافی‌های معتمد اقدام به تنظیم نرخ حواله درهم می‌کند. این صرافی‌ها نیز بیشتر عرضه‌کننده ارز پتروشیمی‌ها هستند. در این میان، برخی از فعالان عنوان می‌کنند، عرضه ارز در کف بازار نیز طی هفته‌های اخیر بالا رفته است. شماری از کارشناسان علت این موضوع را به افزایش ورودی ارز پتروشیمی‌ها مرتبط دانسته‌اند. از نظر آنها، منابع ارزی پتروشیمی‌ها افزایش یافته است و بازارساز بخشی از ارز آنها را به‌صورت اسکناس در بازار توزیع می‌کند و از این طریق در برابر نیروهای نوسان‌ساز مقاومت کرده است. در این میان؛ عده‌ای از تحلیل‌گران نیز باور دارند، پتروشیمی‌ها در آستانه فصل مجامع معمولا بخشی از منابع ارزی خود را به ریال تبدیل می‌کنند و همین موضوع در افزایش ورودی ارز بازار تاثیر گذاشته است.
سومین نشانه‌ای که حکایت از تغییر تاکتیک بازارساز داشت را می‌توان از زاویه دید تحلیل‌گران ارز مشاهده کرد. به گفته فعالان، دیروز اکثر تحلیل‌گران فنی به معامله‌گران توصیه می‌کردند از خرید و فروش خودداری کنند. در واقع از نظر این گروه دلار حداقل طی این روز نه رویه افزایشی خواهد داشت و نه رویه کاهشی. به این ترتیب، می‌توان گفت که تحلیل‌گران فنی نیز انتظار نداشتند اتفاق خاصی در سمت عرضه رخ دهد و بازارساز به دنبال کاهش شدید قیمت‌ها باشد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

چگونه دارایی بانک‌ها را افزایش دهیم؟

ناتوانی بانک مسکن در تولید یک برچسب

اپلیکیشن«بله» ۱۴میلیون تراکنش انجام داد

روابط عمومی بانک ملی سرآمد شد

کریستین لاگارد از سمت خود استعفا داد

تعداد چک‌های برگشتی مبلغ بالا زیاد شد

۴ عامل قیمت دلار را پائین کشید

کاهش ۱۱ درصدی تولید جهانی طلا

قیمت روز ارزهای دولتی نزولی شد

گروکشی برخی بانک‌ها از سیل‌زدگان لرستان

چرا ایرانی‌ها دیگر پول پس انداز نمی‌کنند؟

مسکن از دلار جلو زد

تقسیم ۱۲۰ ریال سود در بیمه آسیا

زیان از جنس طلا

خریداری در بازار نیست

شکست دولت یا شکست بازار

بررسی پیامد‌های نوسانات نرخ ارز

اولویت بانک مرکزی در سال ۹۸

سه نکته استخراج «بیت کوین»

مهمترین اقدامات بانک صادرات اعلام شد

خریداران سکه هم ضرر کردند

ارقام وحشتناک از کارنامه بانک دی

پیش بینی بانک CIBC از قیمت طلا در ۲۰۲۰

بیت‌کوین‌ چگونه استخراج می‌شود؟

همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم

راهکار دولت برای کنترل نوسانات بازار ارز

خودرویی‌ها پول اضافه می‌خواهند

اختاپوس فسادی که بین ۵ بانک می چرخید!

کدام استان ها، سپرده‌های بانکی بیشتر دارند

راز مهار تورم