دو نگاه به تغییر تاکتیک بازارساز

۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۳/۲۸کد خبر: ۲۵۱۹۶۲
قیمت دلار از اول تا ۱۹ خرداد هزار و ۷۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و از نقطه ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی به نقطه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد.

به گزارش بنکر (Banker)،  افت حدودا ۱۲ درصدی دلار در این بازه زمانی برای بسیاری از معامله‌گران غیرمنتظره بود و برخی از فعالان در تحلیل آن عنوان می‌کردند که بازارساز با افزایش عرضه ارز به دنبال آن است که قیمت‌ها تا حدی کاهشی شوند که نوسان‌گیران ضرری شوند و دلارهای بالا خرید روی دستشان باقی بماند.
با این حال، در هفته جاری، قیمت دلار دوبار کاهش را تجربه کرده است ولی میزان نوسانات کاهشی نسبت به قبل معقول‌تر شده و خبری از نزول‌های شدید نبوده است. کاهش دامنه نوسانات دیروز حتی در روند قیمتی روزانه نیز مشهود بود؛ دیروز قیمت دلار عمدتا در دامنه ۱۳ هزار و ۴۵۰ تا ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان نوسان کرد. این موضوع از نگاه برخی تحلیل‌گران نشان‌دهنده تغییر تاکتیک بازارساز نسبت به گذشته بود. با این حال، نسبت به دلایل این تغییر رویه دو نگاه متمایز وجود داشت. یک دسته باور داشتند، این تغییر تاکتیک ناشی از واقعیت‌های پیرامونی است و عده دیگری آن را به تغییر احتمالی تفکر بازارساز نسبت می‌دادند.
دسته اول باور دارند، انتقادات زیادی به بازارساز پس از ورود دلار به کانال ۱۲ هزار تومانی مطرح شد و برخی از رسانه‌ها حتی آن را کاهشی مصنوعی دانستند. (این کاهش قیمتی پیش از سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران رخ داد). در این میان، برخی از تحلیل‌گران نیز عنوان می‌کردند که چنین کاهشی ممکن است با هزینه‌کرد زیادی ارزی به دست آمده باشد. برخی از فعالان باور دارند ممکن است، چنین انتقادها و برآوردهای بازارساز از آنها، منجر به تغییر ذهنیت او شده باشد.
 این در حالی است که دسته دوم باور دارند، بازارساز پس از آنکه قیمت دلار را با شیب زیادی کاهش داد، به یکباره با حملات سفته‌بازانه در کانال ۱۲هزار تومانی مواجه شد، امری که از نظر برخی معامله‌گران ناشی از جوسازی نوسان‌گیران پیرامون تغییر برخی خوشبینی‌های سیاسی بود و موجب شد که با افزایش خریدها، قیمت به اواخر کانال ۱۳ هزار تومانی برسد. در این شرایط، از نظر برخی تحلیلگران، بازارساز احساس کرده است که در شرایط کنونی، واقع‌بینانه‌تر است که به جای افت شدید قیمت ها، بیشتر اقدام به مدیریت نوسانات کند. به خصوص آنکه احتمال تاثیرگذاری اخبار سیاسی طی دو هفته جاری در نگاه برخی نوسان‌گیران وجود دارد. جوسازی پیرامون کاهش تعهدات هسته‌ای ایران و تصمیم FATF در مورد ایران دو فاند خبری هستند که نوسان‌گیران بر آنها تاکید دارند. در این میان، برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند، بازارساز با مدیریت نوسانات راحت‌تر می‌تواند در برابر شوک‌های خبری ایستادگی کند و حتی با مدیریت قیمت‌ها می‌تواند نوسان‌گیران را خسته و زمینه خروج تدریجی آنها از بازار را فراهم کند. در کنار این، در برابر نوسانات میان‌مدت نیز بازار ایمن‌تر خواهد شد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

از افزایش وام خرید مسکن چه خبر؟

قیمت طلا،سکه و ارز در بازار امروز ۲۱ مهر

این بانک،"دیجیتالی" است

وام ۳۰ میلیون تومانی برای سربازان

تاثیر کاهش سود سپرده‌ بانک ها در بازار ارز

بانک ها پربیننده ترین نماد بورس شدند

توصیه بانک آمریکایی: بهترین فرصت خرید طلا است

رکوردداران کارتخوان در ایران

نرخ تسعیر ارز در شبکه بانکی اعلام شد

حباب سکه به منفی ۵۰ هزار تومان رسید

ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف بانک صادرات عملیاتی شد

رتبه دوم جهانی ایران در کارتخوان

پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

چرا تورم در مناطق محروم بیشتر است؟

دخایر اسکناس ارزی ایران افزایش یافت

حساب های ۵ میلیاردی زیر ذره بین مالیات

پول درآوردن های عجیب!

فرمول دلار زدایی چین

جدول قیمت کلنگی‌های بازار مسکن تهران

قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی

رکورد خرید طلا شکسته می شود؟

فرق بین الماس و برلیان در چیست؟

همه چیز برای رشد «وبصادر» مهیاست

طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد

پیش بینی قیمت دلار طی روزهای آینده

آماده ورود به شعب سلف سرویس باشید

آغاز فروش گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری بانک ایران زمین

قیمت طلا،سکه،دلار و ارز در بازار ۲۰ مهر

دلار در پشت محدوده مقاومتی ایستاد

به بهانه طرح قانون بانکداری جدید در مجلس