بانک‌ها؛ خانه داران بزرگ!

۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۳/۲۷کد خبر: 251945
نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تعلل مجلس دهم در اصلاح سیاست‌های پولی و مالی کشور، لابی بانک‌ها را عامل تأخیر این برنامه مجلس عنوان کرد و گفت: بخش زیادی از خانه‌های خالی کشور متعلق به بانک‌هاست.

به گزارش بنکر (Banker)، حسام عقبایی با یادآوری این‌که «چندین سال است در رابطه با اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی بحث می‌کنم»، گفت: اعتقاد نه من بلکه اعتقاد خیلی از اقتصاددانان و فعالان حوزه اقتصادی بر این است که سیاست‌های پولی و مالی کشور باید اصلاح شود. یکی از زیرمجموعه‌های آن سیاست‌های بانکی، بانکداری و بورس است. حدود ۳.۵ سال از عمر مجلس دهم می‌گذرد و باوجود گرایش‌های مختلف سیاسی نمایندگان، آن‌ها به‌اتفاق نظرشان این بود که این اتفاق (اصلاح سیاست‌های پولی و مالی) باید بیفتد.
وی ادامه داد: هرماه منتظر این بودیم که خروجی این تغییرات از کمیسیون‌ اقتصادی مجلس یا کمیسیون‌های تخصصی دیگر مجلس بیرون بیاید و به صحن برسد و تصویب و ابلاغ شود، به‌این‌ترتیب جلوی بسیاری از فعالیت‌هایی که در جهت مصالح عمومی مردم نیست مثل همین بحث بنگاه‌داری بانک‌ها که هم رهبر معظم انقلاب به آن اشاره‌کرده‌اند و هم ریاست‌جمهوری، گرفته می‌شود.
وی بابیان این‌که متأسفانه هنوز این اتفاق شکل نگرفته است، افزود: از نمایندگان محترم مجلس استدعا دارم در چند ماهی که تا اسفندماه و پایان عمر مجلس دهم باقی‌مانده حداقل با توجه به مطالبه گری رهبر معظم انقلاب بتوانیم اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی را در کشور داشته باشیم.
نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تأکید کرد: اگر اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی واقعاً به‌شکل درست، منطقی، با نگاه کارشناسانه، دقت نظر و با جلب و به‌کارگیری نظرات کارشناسان اقتصادی دلسوز در کشور عملیاتی، اجرایی و ابلاغ شود بانکداری ایران دیگر به‌روش فعلی نخواهد بود.
عقبایی با ابراز این‌که بخشی از خانه‌های خالی در اختیار بانک‌هاست، گفت: این خود بخشی از تخلفات بانک‌هاست که به خلاف قانون بانکداری وارد حوزه تولید یا ساخت‌وساز و یا بعضاً خریدوفروش شد‌ه‌اند.
وی اضافه کرد: دستورات و مصوباتی که هیات وزیران و مجلس در خصوص فروش مازاد املاک بانک‌ها داشته‌اند همچنان روی کاغذ باقی‌مانده و بانک‌ها به نحوی در این موضوعات کارشناسی کرده و به حوزه‌های دیگر ورود غیرقانونی دارند. وظیفه بانک این است که از تولید ملی حمایت کند. شعار امسال "حضرت آقا" نیز رونق تولید است به‌نظرم با توجه به این مهم باید قوانین به نحوی باشد که بانک‌ها با تسهیلات تولید را رونق دهند.
وی درعین‌حال ادامه داد: اما متأسفانه این‌گونه نیست و بانک‌ها از اصلی‌ترین بخش سرمایه کلان کشور سوءاستفاده می‌کنند. بایستی حتماً این قوانین اصلاح شود و به سمت‌وسویی حرکت کنیم که بانکداری ما در حوزه مسکن خصوصاً از این فضای تجاری به فضای توسعه‌ای تبدیل بشود.
رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: معتقدم بانک مسکن که دولتی است و دارد در حوزه مسکن فعالیت می‌کند بازهم مسئولان آن نگران هستند که آخر سال سود و زیان بدهند. وقتی نگاه، نگاهی است که به سود و زیان نگاه می‌کند این‌یک نگاه توسعه‌ای ندارد.
عقبایی تأکید کرد: باید نگاه بانک‌های تخصصی در حوزه تولید مسکن نگاه توسعه‌ای باشد و تا زمانی که سیاست‌های پولی و بانکی بازنگری نشود، و شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی، سازمان برنامه‌وبودجه و... باهم در جهت یک عزمی برای اصلاح این قوانین و زیرمجموعه‌هایی مثل حوزه اقتصاد مسکن هماهنگ نشوند قاعدتاً خیلی از مشکلات ما در حوزه‌های کلان اقتصادی همین‌گونه خواهد بود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

پاسخ‌ به انتقادهای پولی بخش خصوصی

پیشتازی رشد قیمت زمین از ملک

همه ابهامات بانک‌های مرکزی

آخرین تحلیل بازیگران ارز از بازار

تحلیل وضعیت بازارهای دارایی در نیمه دوم

تراکنش‌های بانکی ملاک حذف یارانه‌ها

تحلیل مخارج مالی دولت و فشار بر بانک‌ها

نشانه ارزی مثبت به روایت همتی

نظر تحلیل گران از آینده قیمت طلا؟

۷۰۰میلیون دلار از پول‌های ایران آزاد شد!

طرح ژاپن و فرانسه برای پرداخت وام به ایران

ثبت نشان تجاری بانک کارآفرین در سیستم بین‌المللی مادرید

حمایت بانک کارآفرین از کارآفرینان

بیمه شاخص ثالث، راننده‌محور می‌شود

مطالبات معوق بانک‌ها به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رسید

همتی: کسی خریدار ارز نیست

بانک صادرات ۳۴۵۵ فقره وام قرض‌الحسنه داد

سیلی دلار بر بازار

دلار امروز چقدر قیمت خورد؟

بدهی جهان به ۱۹ تریلیون دلار نزدیک شد

مهم‌ترین چالش اقتصاد ایران در سال جاری چیست؟

وجود بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی

تشریح برنامه های بانک سینا برای افزایش سهم بازار و ارتقاء جایگاه

داستان مرموز ذخایر طلای اژدهای آسیا

نظرسنجی کیتکو نیوز درباره روند قیمت طلا

کاهش ارزش ۱۱ ارز در بازار بین بانکی

مهلت ۴۵ روزه متقاضیان وام ازدواج

نحوه تشخیص حساب های اجاره ای

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر قطع شد

سیگنال‌های مهم همتی برای بازار ارز