رشد منفی تعداد کارت هدیه و بن‌کارت

۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۳/۲۷کد خبر: 251937
بر اساس آمار بانک مرکزی و شاپرک در سال ۱۳۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۲۱۷ میلیون کارت بانکی از جمله کارت اعتباری، برداشت و هدیه حداقل یک تراکنش داشتند.

به گزارش بنکر (Banker)، بررسی آمارهای گزارش اقتصادی سال ۱۳۹۷ شرکت شاپرک نشان می‌دهد که در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۲۱۷ میلیون و ۶۶۰ هزار کارت بانکی از جمله کارت‌های اعتباری، برداشت و هدیه تراکنش داشتند؛ از سویی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶، تعداد یک میلیارد و یک میلیون کارت بانکی تراکنش داشته که این میزان در سال ۹۷ با رشد ۱۲.۵۴ درصدی در مجموع همراه بوده اما از سویی دیگر میزان تعداد کارت‌های اعتباری و هدیه و بن‌کارت صادر شده در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ با کاهش به ترتیب ۱۵.۲۷ و ۱۰.۹۴ درصدی همراه بوده است.
شاپرک در این گزارش تاکید کرده که رشد منفی تعداد کارت هدیه و بن‌کارت دارای تراکنش در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۹۶ به دلیل اعمال محدودیت‌هایی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه صدور این کارت‌ها بوده است.

  ۴۰ میلیون کارت هدیه و بن‌کارت
بر اساس گزارش شاپرک، تعداد کارت هدیه و بن‌کارت تراکنش‌دار در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۰ میلیون و ۶۲۲ هزار کارت و تعداد کارت‌های اعتباری دارای حداقل یک تراکنش در مدت مشابه در حدود ۸۳۵ هزار کارت اعتباری بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ با توجه به صدور ۹۸۶ هزار کارت بالغ بر ۰.۰۷ درصد کاهش داشته است؛ همچنین با توجه به گستردگی بسیار زیاد کارت بانکی از نوع برداشت در کشور، بیشترین میزان کارت صادر شده بانکی را این دسته از کارت‌ها با رقم ۹۶ درصد به خود اختصاص داده‌اند و از مجموع یک میلیارد و ۱۲۷ میلیون کارت بانکی تراکنش‌دار در سال ۱۳۹۷ در حدود یک میلیارد و ۸۶ میلیون کارت برداشت تراکنش داشته است.
به نوشته تعادل، بررسی سهم ۳۶ بانک و موسسه مالی و اعتباری صادر‌کننده در زمینه تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در شبکه شاپرک حاکی از آن است که بانک ملی ایران با ۲۲.۰۴ درصد، بانک صادرات ایران با ۱۱.۴۳ درصد، بانک ملت با ۱۱.۴۱ درصد و بانک کشاورزی با ۷.۵۵ درصد در رتبه نخست تا چهارم بانک‌های دارای بیشترین کارت بانکی دارای تراکنش را به خود اختصاص داده‌اند؛ یعنی چهار بانک بزرگ ملت، صادرات، ملی و کشاورزی روی هم 52.43 درصد از کارت‌های بانکی را به خود اختصاص داده‌اند.
 لازم به ذکر است که معیار محاسبه کارت‌های بانکی تراکنش‌دار به معنای تعداد کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در ماه است و کارت‌های بانکی صادر شده اما فاقد یک تراکنش در این آمارها قرار نمی‌گیرد.
گفتنی است، در این ماه، بیشترین سهم از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار از نوع کارت هدیه و بن‌کارت با ۱۸.۷۱ درصد متعلق به بانک پارسیان، از نوع کارت اعتباری با ۵۲.۸۷ درصد متعلق به بانک ملت و از نوع کارت برداشت با ۲۲.۳۵ درصد متعلق به بانک ملی ایران بوده است.

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

منتظر جهش قیمت طلا باشید

طلا با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۴۸۵ دلار رسید

آینده طلا در دست آمریکا و چین

زنگ خطر رشد سرمایه گذاری

گام پایانی مبارزه با پولشویی

۴ تهدید برای عملکرد معکوس تورم

ذوب سکه‌های طلا برای ساخت مصنوعات

از افزایش وام خرید مسکن چه خبر؟

قیمت طلا،سکه و ارز در بازار امروز ۲۱ مهر

این بانک،"دیجیتالی" است

وام ۳۰ میلیون تومانی برای سربازان

تاثیر کاهش سود سپرده‌ بانک ها در بازار ارز

بانک ها پربیننده ترین نماد بورس شدند

توصیه بانک آمریکایی: بهترین فرصت خرید طلا است

رکوردداران کارتخوان در ایران

نرخ تسعیر ارز در شبکه بانکی اعلام شد

حباب سکه به منفی ۵۰ هزار تومان رسید

ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف بانک صادرات عملیاتی شد

رتبه دوم جهانی ایران در کارتخوان

پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

چرا تورم در مناطق محروم بیشتر است؟

دخایر اسکناس ارزی ایران افزایش یافت

حساب های ۵ میلیاردی زیر ذره بین مالیات

پول درآوردن های عجیب!

فرمول دلار زدایی چین

جدول قیمت کلنگی‌های بازار مسکن تهران

قیمت اجناس بعد از حذف ۴ صفر از پول ملی

رکورد خرید طلا شکسته می شود؟

فرق بین الماس و برلیان در چیست؟

همه چیز برای رشد «وبصادر» مهیاست