تور مالیاتی برای سفته‌بازان

زهره محسنی‌شاد
۹:۰ - ۱۳۹۸/۳/۲۱کد خبر: 251813
نرخ طلا و سکه در یکی دو سال گذشته با توجه به رشد نرخ ارز به شکل عجیبی بالا رفت و باعث شد تا بخش زیادی از سرمایه‌ها برای کسب سود وارد این بازار شود.

به گزارش بنکر (Banker)، این وضعیت تا جایی ادامه یافت که این بازار به محلی برای سودآوری سودجویان تبدیل شد و هر روز بر آشفتگی این بازار افزود و حباب سکه را روز به روز افزایش داد.
قیمت سکه این روزها نزدیک به نیم میلیون تومان حباب دارد و سازمان امور مالیاتی با دریافت مالیات از سکه می‌خواهد این بازار را به نوعی کنترل کند. طرحی که از هفته گذشته کلی سروصدا به راه انداخته و پرسش‌های زیادی را در ذهن افراد ایجاد کرد که آیا قرار است همه دارندگان و خریداران سکه مشمول این طرح شوند؟
آن‌طور که مشخص است، مالیات خرید سکه تنها از کسانی گرفته می‌شود که سال گذشته در طرح پیش‌فروش بانک مرکزی شرکت کرده بودند. این طرح آخرین‌بار ‌‌بهار ‌سال گذشته اجرایی شد و در آن ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه پیش‌فروش شد. ۵۰ نفر نخست در فهرست خریداران، ۵ درصد کل سکه‌های پیش‌فروش شده را به خود اختصاص دادند و نفر اول به‌تنهایی ۳۸ هزار سکه خرید. طرح پیش‌فروش سکه، سیاستی بود که بهمن سال ۹۶ از سوی بانک مرکزی، با هدف کنترل تقاضا و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها به اجرا درآمد.
در زمان پیش‌فروش اگرچه نرخ قطعی سکه تمام، یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود اما بعد از مدت کوتاهی نرخ سکه به ۴ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و حتی برای مدتی از مرز ۵ میلیون تومان گذشت. این یعنی کسانی که موفق به ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش سکه شده بودند سرمایه‌شان در مدتی کوتاهی حدود ۳ برابر شد.

آغاز وصول مالیات از سکه‌های پیش‌فروشی
بانک مرکزی در حالی با اجرای سیاست پیش‌فروش سکه در بیش از یک سال گذشته سود سرشاری را نصیب عده‌ای خاص کرد که در دوره اخیر به‌شدت تلاش شد تا پیامدهای منفی به وجود آمده از اجرای این سیاست جبران شود. در همین راستا با گذشته یک سال از اجرای طرح پیش‌فروش سکه، سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفته‌ از خریداران سکه مالیات بگیرد. سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای جزییات مالیات قطعی خریداران سکه از نظام بانکی را این‌گونه اعلام کرده است: خریداران سکه از بانک مرکزی که سال ۱۳۹۷ سکه خود را دریافت کرده‌اند، تا ۲۰ سکه دریافتی معاف از مالیات هستند و برای کسانی که بیش از ۲۰ سکه دریافت کرده‌اند، نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هر سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع، نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع و نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.
بر اساس این شیوه‌نامه مودیان این نوع فعالیت که مشمول مالیات نمی‌شوند، نیازی به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت‌ اما مودیان مشمول باید برای پرداخت مالیات به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند. همچنین مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این شیوه‌نامه را به صورت یک‌جا در خرداد‌ ۱۳۹۸ ندارند، می‌توانند حداکثر تا ۴ ماه به صورت مساوی، مالیات خود را پرداخت کنند.
پرداخت نکردن به موقع مالیات یا پرداخت نکردن اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خرداد ۱۳۹۸ خواهد بود. بر اساس این شیوه‌نامه، اشخاصی که بیش از ۲۰۰ سکه در سال ۱۳۹۷ دریافت کرده‌اند، مشمول این شیوه‌نامه نبوده و باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند.
دریافت مالیات از سکه‌های پیش‌فروش‌شده در حالی آغاز شده است که به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، زمان پایان آن بستگی به همکاری مودیان مالیاتی دارد. فرهاد دژپسند درباره مالیات‌ستانی از خریداران سکه‌های پیش‌فروش‌شده، گفته است که بخشی از خریداران سکه‌های پیش‌فروش قصد سوداگری نداشتند، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند که در واقع بخش قابل‌توجهی از خریداران را شامل می‌شود. اما اجازه قانونی داریم از فعالیت‌های سوداگرانه در بحث سکه‌ها مالیات بگیریم.

خوب و بد یک طرح
به هر حال بحث دریافت مالیات از سکه‌های پیش‌فروش‌شده در حالی وارد فاز اجرایی شده ‌که این طرح موافقان و منتقدانی را با خود همراه کرده است. گروهی از صاحب‌نظران از وصول مالیات از خریداران سکه در سال ۹۷ دفاع کرده‌اند و معتقدند که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود و این موضوع باید در کشور ما هم محقق شود، اما گروه دیگر در عین حال که طرح نام‌برده را بحث قابل‌قبولی می‌دانند، به‌شدت به سیاست‌های غیر‌منتظره و اعلام‌نشده از سوی دولت تاخته‌اند و گفته‌اند که چون دولت و بانک مرکزی در زمان فروش این سکه‌ها بحث دریافت مالیات را مطرح نکرده‌اند، اجرای این طرح می‌تواند نوعی بی‌اعتمادی را نسبت به سیاست‌های اجرایی بانک‌ مرکزی در بلندمدت ایجاد کند.

شفاف‌سازی شود
محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف کشور در این باره در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تصمیم اخیر سازمان امور مالیاتی در زمینه دریافت مالیات از خریداران سکه‌های پیش‌فروشی، اتفاق پیچیده‌ای نیست که اجرای آن مشکل ایجاد کند، افزود: سال گذشته عده‌ای از مردم در پی نوسان‌های به وجود آمده در بازار طلا و سکه، با خرید سکه‌های پیش‌فروشی، سودهای کلانی را کسب کردند که سازمان امور مالیاتی در‌صدد است تا از عایدی این افراد مالیات دریافت کند که این سیاست به هیچ عنوان بد نیست.
او افزود: در این طرح تاکید شده است افرادی که تا ۲۰ سکه ثبت‌نام کرده‌اند معاف از پرداخت مالیات هستند اما افرادی که برای کسب سود اقدام به خرید تعداد بالایی از سکه کرده‌اند باید بابت سودی که عایدشان می‌شود، مالیات پرداخت کنند که منطقی به نظر می‌رسد و این طرح در دنیا مطرح است. به گفته او، بر مبنای قوانین جاری کشور، به هر درآمدی مالیات تعلق می‌گیرد و این مالیات نیز به نوعی مالیات بر درآمد است.
کشتی‌آرای البته به این موضوع نیز اشاره کرد که درحال‌حاضر برخی موضوع قانونی و غیر‌قانونی بودن اجرای این طرح را بیان می‌کنند که در این زمینه باید شفاف‌سازی شود تا ابهام‌های موجود برطرف شود. اینکه این انتقاد وجود دارد بانک مرکزی در زمان فروش این سکه‌ها بحث دریافت مالیات را مطرح نکرده و بعد از یک سال می‌خواهد مالیات بگیرد و این اقدام قانونی نیست، موضوعی است که باید به آن رسیدگی شود.
وی در عین حال تاکید کرد که بحث مالیات بر سکه تاثیری بر نرخ آن ندارد زیرا این مالیات از افرادی گرفته می‌شود که در پیش‌ثبت‌نام سکه از بانک مرکزی تعداد زیادی سکه دریافت کرده‌اند. او با تاکید براینکه این مالیات شامل معاملات عادی سکه نمی‌شود، ادامه داد: کسانی که در ثبت‌نام عمومی سال ۹۶، سکه دریافت کرده‌اند، امروز اگر بخواهند سکه‌های خود را بفروشند سود زیادی کسب می‌کنند که سازمان امور مالیاتی از آن سود مالیات دریافت می‌کند.

اعتمادسازی حرف نخست را می‌زند
همچنین علی صادقین، کارشناس اقتصاد و استاد دانشگاه در این باره در گفت‌وگو با صمت با تاکید بر این موضوع که در بخشنامه اخیر سازمان امور مالیاتی، مقرر شده ‌مالیات از افرادی گرفته شود که با هدف سفته‌بازی و سوداگری اقدام به خرید سکه‌های پیش‌فروشی کرده‌اند، افزود: اینکه این‌ افراد چگونه شناسایی خواهند شد و محاسبات و ارزیابی‌های دریافت مالیات به چه نحوی خواهد بود باید مشخص شود و این مبحث مهمی است. او افزود: اما موضوع مهم‌تر زمان اجرای این قانون است که سبب شده‌ انتقاد‌هایی به اجرای این طرح وارد شود. بی‌تردید دریافت مالیات بر عایدی در شرایط تورم انتظاری اقدام خوبی است که می‌تواند تاحدی‌ سفته‌بازی را کاهش دهد و این در همه جای دنیا مطرح است. این سیاست می‌تواند افرادی را که با دید سفته‌بازانه وارد بازاری می‌شوند را وادار به پرداخت مالیات کند و این موجب بازتوزیع درآمد می‌شود. اما اجرای این سیاست در حوزه سکه با وجود مثبت بودن آن در شرایط فعلی اقدام چندان مناسبی نیست. به گفته این کارشناس، اجرای طرح دریافت مالیات از سکه‌های پیش‌‌فروشی، آن هم بعد از یک سال که سکه‌ها توزیع شده و نقدینگی‌ها از این بابت جمع‌آوری شده، می‌تواند سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم و جامعه را نسبت به دولت و سیاست‌گذار اقتصادی در بلند‌مدت دچار خدشه کند. باید بپذیریم که این‌گونه سیاست‌ها که در قالب مالیات، عوارض و...‌ بدون در نظر گرفتن جوانب آن، در جامعه اجرا می‌شود می‌تواند آسیب‌های زیادی ایجاد کند. صادقین بر این باور است که برای اعمال چنین سیاست‌های‌ مثبتی، ابتدا باید اطلاع‌رسانی‌‌ و شفاف‌سازی‌‌ شود تا در نهایت پیامدهای منفی با خود همراه نکند و باعث بی‌اعتمادی جامعه به سیاست‌های پولی و اقتصادی دولت نشود. شاید اگر سیاست‌گذار در ابتدای اجرای طرح، بر دریافت مالیات تاکید می‌کرد، افراد برای سرمایه‌گذاری یا کسب سود وارد این بازار نمی‌شدند. او تصریح کرد: شبیه این وضعیت را در زمینه سپرده‌های ارزی بانک‌ها داشتیم. در جهش ارزی و بحران سال ۹۱ متاسفانه با وجود اینکه اعلام شده بود سپرده‌های ارزی در نهایت به صورت ارزی به سپرده‌گذاران باز‌خواهد‌گشت، شاهد بودیم که‌ ‌وجوه ارزی به صورت ریالی به سپرده‌گذاران برگردانده شد و بانک به تعهد خود عمل نکرد و این موضوع به معنی افزایش بی‌اعتمادی دو‌‌سویه است و می‌تواند به سرمایه‌های اجتماعی لطمه بزند.

مالیات قانونی اما مشروط
یاسر مرادی، کارشناس حقوقی بانکی در این باره ‌نیز در گفت‌وگو با مهر، اظهار کرد‌: دریافت مالیات از خریداران سکه بسته به شرایطی که در روز اعلام فروش‌های حراجی بانک کارگشایی اعلام شده، می‌تواند قانونی باشد یا نباشد؛ به این معنا که اگر بانک مرکزی در شرایط فروش و حراج‌های خود، اعلام کرده باشد که این گواهی‌ها و سکه‌های خریداری شده معاف از مالیات هستند، امروز حق دریافت مالیات از آنها را ندارد. وی افزود: اما اگر در گواهی‌های فروش چیزی مبنی‌بر مالیات‌ستانی‌ مطرح نشده باشد، سازمان امور مالیاتی می‌تواند وارد عمل شده و مطابق با ماده ۱۸۶ قانون مالیات، برای گرفتن مالیات از خریداران سکه اقدام کند چراکه این معامله سودآور بوده و مشمول دریافت مالیات است؛ مگر اینکه در شرایط فروش آن بیان شده باشد که از دریافت مالیات معاف است. مرادی ادامه داد: باید در آگهی بانک مرکزی به صراحت عنوان‌ شده باشد که مالیات از خریداران گرفته نمی‌شود؛ در غیر این صورت اگر این موضوع مسکوت مانده باشد، اکنون سازمان امور مالیاتی مجاز است که از خریداران سکه مالیات بگیرد.


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» ناشناسساعت ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۳/۲۲
تمام آن دانه درشتهای قدرتمند و موسسات مالی و بانکها که وضعیت اقتصادی کشور خبرداشتند و نقدینگی هم درحساب ، اقدام به ثبت نام برای خرید سکه به نام خدمتکارو کارتن خواب و ضغیر و کبیرخانواده ها نمودند و پس از آنهم جریان را به سمتی سوق دادند که ارزش سکه در چشم بهم زدنی به بالای 5میلیون تومان هم رشسید و از این جریان به سودسه برابر سرمایه دست یافتند.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله

۱۰ بانک قدیمی فعال جهان کدامند؟

کاهش تورم نقطه به نقطه با شیب تند

مشروح گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با NBC

احتمالا مجلس به حذف ۴صفر رأی نمی‌دهد

نرخ تورم ۴۲.۲ درصد شد