چارچوب بازار متشکل ارزی

۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۲/۳۱کد خبر: 251422
گزارش زیر در پی آن است چارچوب روشن‌ و معینی از بازار متشکل ارزی در اختیار مخاطب قرار دهد.

به گزارش خبرنگار بنکر (Banker)، این بازار یک شرکت خصوصی و متشکل از کانون صرافان، کانون بانک‌های دولتی، کانون بانک‌های خصوصی و فرابورس و با نظارت بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد و این بانک با رصد فعالیت‌ها در صورت لزوم برای ایجاد تعادل در بازار دخالت می‌کند و نظارت بانک مرکزی بر این بازار به‌صورت سیستماتیک و غیر‌مستقیم خواهد بود.


منع خرده‌فروشی ارز: نحوه فعالیت این بازار به گونه‌ای است که افراد حقیقی نمی‌توانند در بازار متشکل ارزی خرید و فروش کنند، این افراد برای تامین نیاز ارزی خود باید مانند گذشته به صرافی‌ها مراجعه کنند. تنها بانک‌ها و صرافی‌های مجاز قادر به اخذ کد و خرید و فروش در این بازار هستند و قرار است در بازار متشکل ارزی برای معاملات اسکناس و نقد انجام شود. براین اساس صادرکنندگان و دارندگان ارز می‌توانند از طریق صرافی‌ها برای فروش، نرخ مورد نظر خود را در سامانه بازار متشکل به ثبت برسانند.


زمان تسویه مبادلات: قرار است در ابتدا معاملات ۲ یا سه نوع ارز اصلی (دلار، یورو و درهم) آغاز شود، اما به‌تدریج به سایر ارزها تسری یابد. زمان معاملات این بازار از ساعت ۱۰ صبح آغاز شده و تا پایان ساعت کاری بانک‌ها ادامه می‌یابد. قرار است که در پایان ساعت معاملات، کار تسویه انجام شود و به این ترتیب تسویه معاملات به روز آینده موکول نخواهد شد.


تعیین نرخ مرجع: هم‌اکنون برای تعیین نرخ ارز بیشتر توجهات به سوی دبی امارات و سلیمانیه عراق است؛ به‌طوری‌که این بازارها نقش اصلی را در تعیین قیمت دلار و سایر ارزها دارند. اما با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نرخ تعیین در ابتدای معاملات این بازار به‌عنوان نرخ مرجع منتشر می‌شود که قادر خواهد بود به‌تدریج بازارهای رقیب که خارج از کشور قرار دادند را به حاشیه براند.


نحوه تعیین نرخ ارز و دامنه نوسانات: نرخ‌ها در بازار متشکل ارزی براساس عرضه و تقاضا تعیین خواهند شد و دستوری نخواهد بود. خریداران و فروشندگان با سازوکاری مانند بورس، پیش از آغاز معاملات، تقاضاهای خود را ثبت کرده و در نهایت براساس نزدیک‌ترین قیمت، معاملات انجام خواهد شد.
اکنون پیشنهادهای مختلفی برای دامنه نوسان روزانه نرخ ارز در این بازار مطرح شده که مهم‌ترین پیشنهاد دامنه نوسان ۵ تا ۱۰ درصدی است. با توجه به اینکه دستورالعمل این بازار هنوز نهایی نشده، احتمال تغییر دامنه نوسان اعلام شده وجود دارد. در صورت وقوع تحولات سیاسی و اقتصادی مهم که معمولا باعث افزایش یا کاهش شدید تقاضا برای ارز می‌شود امکان دارد که روند معاملات قفل شده و به قول فعالان اقتصادی، صف خرید یا صف فروش شکل بگیرد. برای مقابله با این وضعیت، پیش‌بینی شده که با تصمیم هیات‌مدیره، دامنه نوسان افزایش یافته و با مشارکت بانک‌ها قفل معاملات باز شود.‌
تعیین سقف معاملات: قرار است معاملات به‌صورت خرید و فروش بسته‌های حدود ۱۰۰ هزار تایی هر نوع ارزی انجام شود و در ابتدا سقف معاملات محدود خواهد بود اما به‌تدریج با تثبیت جایگاه این بازار، سقف معاملات افزایش می‌یابد.


قیاس با مبادلات کف خیابان: معاملات اسکناس دلار و سایر ارزها در بازار کف خیابان که خیابان منوچهری جلوه آشکار آن به شمار می‌رود نمی‌تواند رقیب معاملات اسکناس بازار متشکل باشد. به گفته برخی مسولان ذی‌ربط، حدود ۲ درصد معاملات ارز به‌صورت دستی در خیابان منوچهری و کف خیابان انجام می‌شود که ادعا شده نمی‌تواند در مقابل بازار متشکل، عرض اندام کند و به‌تدریج به حاشیه رانده می‌شود.


زمان راه‌اندازی و مکان بازار: بازار متشکل ارزی هم‌اکنون در مراحل نهایی تدوین دستورالعمل است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده این بازار به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد. بازار متشکل ارزی قرار است در ساختمان شماره یک بانک مرکزی در چهارراه استانبول تهران راه‌اندازی شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

کمک ۵۰۰ میلیون ریالی بانک رفاه به کهریزک

شعب ویژه بانک ملی برای مودیان مالیاتی

جایگاه برتر بانک ملی در گزارش شاپرک

آماده سازی عملیات بازار باز بانکی

قیمت دلار به چند تومان می‌رسد؟

سامانه تولید رمز یک بار مصرف بانک سینا فعال است

۷۵ درصد از کارت‌های بانکی خاک می خورند!

همکاری های مشترک بانک ملی با الجزایر

نگرانی تحلیلگران از روند قیمت طلا

خطرناکترین مکان سرمایه‌گذاری کجاست؟

مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

روز آرام دلار

دور شدن از نرخ‌گذاری‌های غیر‌متعارف

مستاجران هم وام می‌گیرند

فعالیت صرافی‌های استانی در قالب بازار متشکل ارزی

ضعف اعتبار سنجی در چک های برگشتی

اجاره کارت و حساب بانکی رونق گرفت!

افزایش کارمزد پیامک حساب در بانک ها!

ثبت نام وام ۵۰ میلیونی ساخت مسکن آغاز شد

«پلنت» صنعت بیمه را متحول می‌کند

FATF پرونده ایران را بررسی می‌کند

جزئیات طرح بانک مسکن برای بازار اجاره

سودآوری بانک رفاه با ضریب مطالبات پایین

اغراق تورمی حذف دلار ارزان

نشانه تغییر تاکتیک بازارساز

دو نگاه به تغییر تاکتیک بازارساز

دلار در سطح ۱۳۵۰۰ تومان حمایت نشد

دلار ۴۲۰۰ را چه کنیم؟

تکلیف ارز رانتی مشخص می‌شود؟

هر ایرانی ۶ کارت بانکی دارد