کاهش قیمت دلار ادامه خواهد داشت!

خبرآنلاین
۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۲/۳۱کد خبر: 251413
*جواد نوفرستی/*اقتصاددان

آنچه روز گذشته در بازار ارز تهران مشاهده کردیم این بود که قیمت هر دلار آمریکا به کانال ۱۳ هزار تومان رسید و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که قیمت ارز در ایران همچنان با کاهش روبه‌رو خواهد شد که این موضوع را می‌توانیم با توجه به وضعیت نامناسب منطقه و به‌ویژه خاورمیانه بسیار ارزنده توصیف کنیم.
البته ناگفته نماند که سیاست‌های نهاد ریاست جمهوری و بانک مرکزی ایران در این مهم بسیار بااهمیت است، البته ناگفته نماند که رئیس‌جمهور پیش‌ازاین هم اعلام کرده بود که می‌توانیم قیمت دلار و ارز را ثابت نگاه‌داریم. باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که سیاست‌های بانک مرکزی و ریاست جمهوری باید به سمتی برود که قیمت‌ها را ثابت نگاه داشته شوند، نه اینکه بعد از ثبات نسبی مجدداً شاهد افزایش قیمت باشیم.
ناگفته نماند که نباید در این مورد تنها چشم به انتظار دولت و بانک مرکزی باشیم بلکه سایر قوا هم باید به کمک دولت بیایند و با تلاش‌های خود نظیر بازگشت ارزهای صادراتی و همچنین اخذ مالیات از خریدوفروش دلالان و فروشندگان خانه، ماشین، زمین و ... بتوانند در کنار دولت آرامش را به بازارهای کشور بازگردانند، در غیر این صورت نمی‌توانیم ثبات در بازار و اقتصاد را مشاهده کنیم.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که فرار مالیاتی ایران به‌اندازه صادرات نفت است و این رقم به این بزرگی می‌تواند بسیاری از مشکلات زیرساختی اقتصاد ما را برطرف سازد و بعد از دریافت مالیات‌ها می‌توان اشتغال ایجاد کرد و رونق را به بازار کار ایران بازگرداند که اگر این امر محقق شود وضعیت اشتغال بسیار بهتر خواهد شد.
این موضوع تنها به فعالیت‌های دولت بازنمی‌گردد بلکه قوه قضاییه و مجلس هم می‌توانند با همکاری دولت موضوع بازگشت ارزهای صادراتی و دریافت مالیات از سوداگران ارز، طلا، مسکن و... به نتیجه برسد با اطمینان می‌توان گفت که هم مشکلات اقتصادی کشور برطرف خواهد شد و هم بیکاری کاهش چشم‌گیری خواهد یافت و هم می‌تواند در جلب اعتماد شهروندان به‌نظام تأثیرگذار باشد و در این وضعیت ایجاد امید کند.
به‌عنوان‌مثال همین کاهش نرخ دلار در بازار روز گذشته ایران باعث شده تاکمی از استرس شهروندان در وضعیتی که همه از جنگ صحبت می‌کنند کاهش پیدا کنند و ناامیدی را کم‌رنگ‌تر و کم‌رنگ‌تر کند. اگر نظارت‌ها بر بازار ایران افزایش پیدا کند نه دیگر خبری از فروش خودروها در ۱۰ دقیقه باشد و نه التهاب در بازار ارز و ... با توجه به این نکاتی که در این یادداشت کوتاه عرض شد به‌صورت خلاصه باید بگوییم که نباید دولت را در کنترل بازار تنها گذاشت.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

تورم همچنان می تازد

آنها «نیما» را دورمی زنند

ارزیابی مدیریت نرخ ارز بانک مرکزی

طلای ایران با بازار جهانی حرکت نکرد

ورود به تراکنش‌های بانکی خریداران سکه

برقراری ثبات و آرامش نسبی در بازار طلا

«پلنت» و «IaaS» بیمه را متحول می‌کنند

اونس طلا، سکه را مدد نکرد

هفتمین نشست همتی با اقتصاددانان

عوامل پرواز طلا شناسایی شد

درآمدی ۳۰میلیاردی به نفع مردم

بفرمایید وام ٣‌میلیون تومانی بدون سود و ضامن

"سالاری "مدیرعامل تأمین اجتماعی شد

شرایط تعویض وثیقه وام مسکن

شغل: مالک عابربانک!

عملکرد سامانه‌های حاکمیتی بانک مرکزی

در محل اقامت خود کد بورسی بگیرید

جشنواره قرض الحسنه بانک سینا برگزار می شود

صندوق امانات بانک صادرات، مطمئن است

برندگان کاهش ارزش پول ملی

ابلاغ دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۸

وزیر اقتصاد: برای رهن مستاجران وام خواهیم داد

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

در بانکداری باز رقابت تجربه مشتری است

داد و ستد ارزی بانک ها زیر ذره بین

سهم ۵ درصدی اسکناس در معاملات ارزی

خشکاندن ریشه دارایی‌های غیرمولد بانک‌ها

بذل و بخشش ۳۳۰ سکه توسط ولایتی

حقوق و مزایای لاکچری از جیب مردم!