بازار سرمایه جذاب‌تر از بازار سکه

۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۲/۱۶کد خبر: 250083
یک فعال بازار سرمایه گفت: در حال حاضر بازار سرمایه در مقایسه با بازار‌های موازی از جمله طلا از جذابیت بیشتری برخوردار است.

به گزارش بنکر (Banker)،حسین عادل زاده، فعال بازار سرمایه درباه نحوه سرمایه‌گذاری در بورس توسط مردم اظهار کرد: یکی از متداول­ترین سوال‌هایی که این روز‌ها ذهن سرمایه گذاران، فعالان بازار، کسبه و حتی افراد غیر فعال در حوزه مالی را به خود مشغول کرده این است که "با پول خود چه کنیم؟! " در پاسخ به این سوال، می‌توان هزاران راه پیشنهاد داد، اما برای یافتن راهی منطقی برای سرمایه گذاری باید تحلیلی از بازار‌های موازی داشته باشیم.
وی افزود: با قطعیت می‌توان گفت شاخص کل بورس در اندک زمانی که از سال جدید گذر کردیم، با رشد حدود بیست درصدی همراه بوده است و در حال حاضر بازار سرمایه در مقایسه با بازار‌های موازی از جمله طلا، دلار و مسکن از جذابیت بیشتری برخوردار است. از جمله عواملی که سوخت رشد بازار سرمایه را فراهم کرده، افزایش نرخ ارز در سال گذشته (ارزش جایگزینی شرکت‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشته) و همچنین افزایش نرخ فروش محصولات و نرخ‌های جهانی از جمله نفت بوده است.
عادل زاده بیان کرد: انگیزه‌های بنیادی یا بازاری برای کسب بازدهی پیرامون خرید و فروش سهام به صورت کوتاه مدت و یا بلندمدت وجود دارد، در عین حال عدم آشنایی کافی می‌تواند معامله گران را به ورطه زیان بکشد. از این رو فعالان بازار باید توجه بیشتری به جزئیات مقدار فروش شرکت‌ها داشته باشند. با توجه به کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان ایرانی، محدودیت در صادرات محصولات بنگاه‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول، مقدار فروش بنگاه‌ها با تغییراتی همراه خواهد شد، بنابراین باید دید افزایش نرخ فروش می‌تواند پوششی برای کاهش احتمالی مقدار فروش باشد یا خیر.
عادل زاده بیان کرد: این فعال بازار سرمایه بیان کرد: این موضوع با توجه به صنعت مورد بررسی، می‌تواند با تأثیرات متفاوتی همراه باشد. البته باید توجه داشت که گزارش‌های ماهانه فرودین ماه شرکت‌ها فراتر از انتظار بازار بوده (با توجه به سیل، تحریم‌ها و تعطیلات رسمی بازار انتظار برآورده شدن سود کمتری داشته است). از سویی دیگر با توجه به افزایش سودآوری شرکت‌ها به لحاظ ریالی در سال ۹۷، انتظار بازاری گرم تا تیرماه (فصل مجامع) را خواهیم داشت.
وی تأکید کرد: احتمال سرریز شدن نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه می‌تواند تداومی برای رشد شاخص بورس باشد. این نکته قابل ذکر است که صنعت و شرکت انتخابی برای سرمایه گذاری بسیار مهم خواهد شد و فعالان تازه وارد بازار باید مواظب سودجویان در فضا‌های مجازی باشند و بهتر است که با آشنایی اولیه وارد بازار سرمایه شوند یا وجوه خود را در اختیار صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک قرار دهند.
عادل زاده بیان کرد: در مرحله بعد و در پاسخ جامع‌تر به این سوال که با پول خود چه کنیم؟، این سوال مطرح است که چه بخریم و در چه صنعتی سرمایه گذاری کنیم؟. در راستای انتخاب پرتفو مناسب برای شرکت در مجامع باید به چند معیار توجه کرد، از جمله این نکات درصد سود تقسیمی شرکت‌ها، میزان نقدینگی موجود در شرکت‌ها برای پرداخت سریعتر سود سهام و همچنین چشم انداز سودآوری شرکت‌ها برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ است.
وی با اشاره به اینکه همیشه مسئله ریسک را باید در گوشه ذهن خود داشته باشیم، گفت: اگر به دنبال سهمی با ریسک به بازدهی مناسب هستیم و کمی ریسک گریز، باید به دنبال سهم‌هایی باشیم که میزان نرخ فروش آنها با رشد خوبی رو به رو شده است. از نماد‌هایی چشم انداز مثبتی برای سال ۹۸ دارند، می‌توان به فولاد و فملی اشاره کرد که با توجه به رشد نرخ فروش محصولات (در پی آنکه موجب رشد ریالی سود سالانه آنها خواهد شد) کم ریسک و با بازدهی مناسب ارزیابی می‌شوند.
این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: در بحث شناسایی ریسک، تنها ریسک داخلی شرکت تأثیرگذار نخواهد بود، بلکه باید ریسک‌های محیطی را هم در نظر گرفت. نکته قابل توجه برای سرمایه گذاران، ریسک سیاسی و سیستماتیک حاکم بر بازار است که سرمایه گذاران باید با آگاهی و پذیرش کامل این ریسک به دنبال کسب بازدهی از این بازار باشند.
به نوشته خبرنگاران جوان،وی گفت: در جمع بندی پیرامون وضعیت چند ماه آتی بازار سرمایه می‌توان گفت با توجه به حجم و ارزش معاملات در چند روز اخیر و نزدیکی فصل مجامع، بازار رو به رشد و مثبتی را متصور خواهیم بود و می‌توان انتظار بازدهی قابل قبولی را از صنایع مختلف داشت. در این میان سازمان بورس می‌تواند کمک شایانی به افزایش سطح آگاهی افراد کند و می‌بایست در تلاش باشد با افزایش شفافیت علاوه بر جلب اعتماد سرمایه گذاران بکوشد تخصیص وجوه به بنگاه‌های مولد انجام شود که علاوه بر کمک به وضعیت مالی بنگاه ها، منافعی برای سرمایه گذاران در آینده داشته باشد. این امر با نظارت دقیق‌تر از سوی سازمان بورس بر گزارش‌های منتشره توسط شرکت‌ها، افزایش آگاهی و فرهنگ سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

جایگاه دلار در جهان تقویت شد

بانک رفاه ۳۰ شهریور به مجمع می رود

احتمال افت قیمت تا ۱۴۵۰ دلار

طلای ۲۵۰۰۰ دلاری رویا یا واقعیت؟

اگر یارانه تان قطع شده بخوانید

کاهش نرخ طلا پس از تصمیم فدرال رزرو آمریکا

تقویت سامانه های نظارتی اولویت بانک مرکزی است

فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را کاهش داد

گزارشی از افزایش فقر در ایران

بانکداری با یک کارمند!

جزئیات جدید از حذف یارانه ثروتمندان

راه چاره خطر نقدینگی سرگردان

سوییفت روسی جایگزین اینستکس؟

تحریم کمک کرد تا دلار حذف شود

همتی: امسال ارز اربعین نداریم

واکنش اندک دلار به اخبار

جهش غیرمنتظره بهره در آمریکا

بانک‌ها بدهی خود را کم کردند

شرایط استفاده از ستاره مربع‌ها

بلژیک به اینستکس پیوست

بانک رفاه به مشتری مداری می‌اندیشد

گام بعدی، توسعه روابط‌ بانکی با اوراسیا

طلایی که ممکن است پولتان را آب کند

اما و اگرهای پول فیس بوکی

تقدم ثبات پولی بر خروج از رکود

افزایش توان ارزی بانک مرکزی

ظهور نشانه‌های گشایش بانکی

افت پرداخت تسهیلات خرید مسکن

غربال ثروتمندان

بیانیه بانک‌ها درباره مطالبات غیرجاری