روند کاهش شعب در سه قلوهای بانکی

۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۲/۷کد خبر: 246869
*حمیدرضا اسلامی
 براساس آمار رسمی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، تا پایان خردادماه سال گذشته تعداد شعب بانکی اعم از دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری به رقم ۲۰ هزار و ۵۹۸ شعبه رسیده است.
براساس این آمار، بانک‌های دولتی با ۸۶۸۱ شعبه معادل ۱/ ۴۲ درصد، بانک‌های خصوصی‌شده شامل صادرات، ملت و تجارت با ۶۴۶۱ شعبه معادل ۴/ ۳۱ درصد و بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری با ۵۴۵۶ شعبه معادل ۵/ ۲۶ درصد این شبکه گسترده در سراسر کشور را تشکیل می‌دهند. بر این اساس با توجه به جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی در ایران، به‌طور تقریبی هر ۳ هزار و ۶۰۰ ایرانی از خدمات یک شعبه بانکی برخوردارند. بررسی آمار شعب بانکی در کشورهای دیگر نشان می‌دهد که سرانه شعبه بانکی در ایران بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته‌ای همچون انگلیس، نروژ، اتریش و آلمان است. در سال‌های اخیر با الزامات قانونی و منطق اقتصادی، بانک‌های کشور به‌ویژه بانک‌های خصوصی شده صادرات، ملت و تجارت بهینه‌سازی شعب خود را در دستور کار قرار داده‌اند.
اطلاعات به‌دست آمده از بانک صادرات ایران نشان می‌دهد، این بانک از سال ۱۳۹۰ تا پایان سال ۱۳۹۷ جمعا ۶۱۱ شعبه خود را ادغام کرده و در این مدت فعالیت ۱۱۷ شعبه تقلیل یافته است. همچنین در ۸ سال یادشده تنها ۱۹ شعبه جدید در بانک صادرات افتتاح شده است، اطلاعات به دست آمده از بانک ملت نیز حاکی است، این بانک از سال ۱۳۹۱ تاکنون حدود ۲۰ درصد شعب خود را کاهش داده و یکی از بانک‌های پیشرو در این زمینه محسوب می‌شود. براساس آمار رسمی، بانک ملت در ابتدای سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۷۹۲ شعبه داشته که این تعداد در پایان سال ۱۳۹۷ به ۱۴۵۰ شعبه کاهش یافته است. در همین مدت تعداد شعب ادغام شده این بانک ۳۶۳ شعبه و تعداد شعب جدید آن ۲۱ شعبه بوده است. براساس مصوبه هیات‌مدیره این بانک مقرر شده تا تعداد شعب بانک ملت تا سال ۱۴۰۰ به هزار و ۱۵۰ شعبه کاهش یابد و در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ هر ساله ۱۰۰ شعبه این بانک نیز در شعب دیگر ادغام شود. بانک تجارت نیز کاهش تعداد شعب خود را در کنار فروش املاک مازاد و تملیکی در دستور کار قرار داده است. بانک تجارت یکی از برنامه‌های خود برای سودآوری را بهینه‌سازی شعب اعلام کرده که براین اساس با کاهش هزینه اداری و پرسنلی و استفاده بهینه از نیروی انسانی این هدف می‌تواند تحقق یابد. بانک تجارت در قالب یک برنامه ۳ ساله، هدف بهینه‌سازی شعب را در دستور کار قرار داده است. به این ترتیب در سال ۱۳۹۶ تعداد ۵۴ شعبه بانک تجارت در شعب دیگر ادغام شده و در سال ۱۳۹۷ نیز ۲۰۵ شعب دیگر روند ادغام را طی کرده است. اگرچه هنوز وجود شعب فیزیکی برای جلب اعتماد مشتریان در صنعت بانکداری در سراسر دنیا، جذابیت خود را از دست نداده است. اما با توجه به گسترش بانکداری الکترونیک و هزینه‌های گزاف راه‌اندازی و نگهداری شعبه‌های بانکی، بانک‌ها چاره‌ای جز ساماندهی و بهینه‌سازی شبکه شعب خود ندارند و باید بین ضرورت وجود شعب فیزیکی و کنترل هزینه‌های روزافزون این دارایی‌های ثابت تعادل برقرار کنند.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

تورم خوراکی‌ها ترمز کشید

سیگنال‌های تورم نقطه به نقطه

فنی‌های بازار ارز چه می‌گویند؟

متغیرهای افت دلار کدامند؟

ریزش آرام دلار صعود جمعی سهام

آخرین فرصت بخشودگی ۱۰۰درصدی جرایم مالیاتی

فقط ۲۴ درصد کارت‌های بانکی فعالند

اعتماد مشتریان،سپرده های بانک سینا را زیاد کرد

بررسی ضریب خسارت ۱۵ شرکت بیمه‌

رشد ۴۳ درصدی سودآوری بیمه پارسیان

آمادگی بانک‌ها برای تبدیل ریال به پارسه

بانک شهر برای کودکان حساب باز می کند

آخرین نرخ طلا و سکه و بازار های مالی

دانشجویان نیازمند وام به بانک صادرات بروند

پیش‌بینی رییس اتحادیه طلا از قیمت طلا

تبلیغ ایجاد درگاه فیشینگ بانکی در تلگرام

بانک رفاه: بانک پزشکان ایرانیم

بانک سپه واحدهای تولیدی را هدف گرفت

هر طرح این بانک فقط دو شغل ایجاد کرد!

عطش خرید طلا ادامه دارد

نتیجه همه پیش بینی ها: طلا گران می شود

وصول ۹۹۸هزار فقره چک رمزدار در کشور

۹۱ سال مسئولیت اجتماعی بانک ملی

رونمایی بانک صادرات از طرح «سپهر دانش»

اخاذی از مردم با وعده بیمه ۱۰۰درصدی

۲۴۰ میلیون کارت بانکی بدون استفاده !

ارتباط تلفنی مدیران ارشد بانک ملی با مردم

طرح سپرده های ادغامی ها متفاوت است

۵ بانک وابسته بودن خود را اعلام کردند

۱۰ روز حساس برای سپرده های یکساله