اقدامات موثر بانک مرکزی برای بازار سرمایه

۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱/۳۱کد خبر: 246726
کارشناس بازار سرمایه اقدام موثر بانک مرکزی در تبدیل سود سپرده از روز شمار به ماه شمار را عامل سوق نقدینگی به سمت این بازار دانست.

به گزارش بنکر (Banker)،همایون دارابی، کارشناس  بازار سرمایه ضمن  تشریح عملکرد بورس در هفته گذشته به رکورد زنی تاریخی شاخص کل در ۲۶ فروردین ۹۸ اشاره کرده و گفت: بازار سرمایه هفته طوفانی را با رسیدن به پله ۲۰۰ هزار واحدی سپری کرد. از ۱۵ تا ۲۰ اسفند ۹۷ یک جریان رکورد شکن عظیمی وارد بازار سرمایه شد.
وی افزود: تقریبا بازار بورس  در سال گذشته  با یک سری از انگیزه‌ها شروع به رشد کرد که مهم ترین انگیزه آن  بحث بهبود فروش شرکت ها بر اساس افزایش نرخ ارز نیمایی مطابق بود. انگیزه دیگری که منجر به بهبود شرایط معاملاتی بازار سرمایه شد، تصمیم دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ از برخی کالاها بود.قطعا با حذف نرخ تحمیلی ارز، به شفافیت در بازارها کمک خواهد شد.
دارابی بیان کرد: افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به  ۷۲ دلار منجر شد تا  قیمت محصولات پتروشیمی  هم در تابلو معاملاتی بازار سرمایه  بالا برود. همه این دلایل بازار را به سمت رشد شاخص برد.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: در بازار موازی هرچه تلاش کردند  که قیمت دلار بالاتر از حد مجاز برود موفق نشدند و این نشانگر این بود که ما در مرحله اشباع قرار گرفته ایم. در نتیجه نقدینگی از بازارهای موازی به سمت خرید سهام سوق پیدا کرد.
دارابی با اشاره عملکرد خوب بانک مرکزی در سرازیر شدن نقدینگی به سمت بورس، گفت: در اواخر سال نظام بانکی سود سپرده ها را به صورت ماه شمار تعریف کرد، همچنین  با کنترل نرخ بهره و بازدهی اوراق تا حد زیادی اجازه حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه را صادر کرد. 
وی ادامه داد: فعلا قیمت ها در شرایطی است که با عرضه و تقاضا زیادی روبرو هستیم و اگر شرایط اقتصادی با همین ثبات ادامه داشته باشد رشد خوبی خواهیم داست.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: در عین حال تلاش ها برای بروزرسانی مقررات کسب و کار یا حذف قوانین دست و پا گیر ضعیف است و  نگاهی به آمار نشان می دهد که جایگاه کسب و کار در ایران براساس رتبه بندی جهانی نه تنها مطلوب نیست  بلکه شاید در برخی موارد  کمی تاسف بار نیز هست؛  این کار نیاز به یک باور عملی در میان دولت دارد و هر سه قوه باید برای بهبود این شرایط اقدام کنند.
وی درباره الزامات و اقتضائات قانونی، تجاری و اقتصادی برای رونق تولید در کشور هم گفت: پیش از الزامات قانونی، اقتصاد کشور امروز نیازمند همدلی و همراهی دولت و بخش خصوصی و مردم است.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،دارابی تصریح کرد:  متاسفانه در حالی که بنگاه های اقتصادی از طریق تحریم تحت فشار خارجی است از داخل هم فشار مالیات و بیمه و ده ها مشکل دیگر را تحمل می کند؛ این مساله باید اصلاح شود و باید دانست که همه  باید با هم به سمت هر هدفی حرکت کنند.
دارابی در پایان با اشاره به کنترل بازار سرمایه در مقابل جو روانی و اخبار سیاسی گفت: بازار سهام مثل باقی بازارها از مسائل سیاسی تاثیر پذیری خود را حفظ می کند، وقتی تحولات سیاسی دامنه تغییراتش کاهش پیدا می کند یعنی عوامل خنثی کننده دارد. در بورس هم تاثیر پذیری همچنان برقرار است اما در حال حاضر عوامل اقتصادی قوی تری برای معاملات وجود دارد. بطور مثال در روز  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا، بازار سهام کم ترین تاثیر را از این بحث سیاسی گرفت و به رشد خود ادامه داد.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

بدهکار ۳۰۰۰ میلیاردی ساختگی

سقف برداشت از خودپردازها تغییر نیافته است

شیوه واگذاری دارایی بانک‌های دولتی در بنگاه‌ها ابلاغ شد

دلایل کاهش قیمت طلا و سکه

پرونده سیف به دادگاه رفت

قیمت طلای جهانی ارزان تر شد

دلار در کانال ۱۳ هزار تومان قرار گرفت

محور سیاست های بانک ملی

کاهش ریسک سرقت با تفکیک حساب‌ها

بانک رفاه به مستمری بگیران و بازنشستگان تسهیلات می دهد

اطلاعات بانکی مؤدیان کف دست مالیاتی‌ها

احراز هویت با شاهکار در نظام بانکی و پرداخت عملیاتی می‌شود

نقش همتی در سیاستگذاری ارزی

زمینه کاهش قیمت ارز فراهم می‌شود

وصولی های بانک سینا ۱۶۳ درصد رشد کرد

پست بانک دولتی می ماند

ارسال پیامک قبل از برگشت چک

آخرین حلقه از اصلاحات پولی

چارچوب بازار متشکل ارزی

صفرها کِی از پول ها می روند؟

پالرمو و CFT از دستور کار مجمع خارج شد

محور سیاست های بانک ملی ایران در سال ۹۸

۱۶۰پروژه برای دیجیتالی شدن بانک ایران‌زمین

هشدار رئیس کل به بیمه گران

مردم در بازار ارز سرمایه گذاری نکنند

افزایش نرخ رسمی یورو/ پوند کاهش یافت

کاهش قیمت دلار ادامه خواهد داشت!

الگوی رفتاری در بازار وام

منشاء تورم اخیر کجاست؟

تشریح بسته ارزی جدید بانک مرکزی