خداحافظی دولت باید با ارز ۴۲۰۰ تومانی

۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱/۲۴کد خبر: 246533
دولت باید هر چه سریع تر پروژه یکسان سازی نرخ ارز را در قالب خداحافظی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایط کنونی به مرحله اجرا در بیاورد.

به گزارش بنکر (Banker)، مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس اقتصادی با اعلام این مطلب افزود: در حقیقت ارز چند نرخی در شرایط کنونی منشا رانت و فساد در اقتصاد است و با توجه به شرایط ویژه اقتصاد کشور لازم است دولت امکان رانت را در این فضا از میان ببرد.
 وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از توزیع رانت در این شرایط به بهبود وضعیت درآمدی معیشتی خانوار کمک خواهد کرد، ادامه داد: این تصمیم، تصمیم بسیار شجاعانه ای است که لازم است دولت هر چه سریع تراتخاذ کند والا با تداوم روند کنونی، ممکن است وضعیت اقتصادی و معیشتی خانوارها در اثر سودجویی و رانت جویی طبقه ای تازه به دوران رسیده بدتر از قبل گردد.
 این کارشناس اقتصادی با اشاره به موج تورمی سال گذشته، تصریح کرد: این موج تورمی شرایط درآمدی خانوارها را تحت تاثیر قرار داده و با توجه به آمارهای رسمی میزان رشد قیمت مواد غذایی حتی از میزان رشد تورم نیز پیشی گرفته است از این رو دولت لازم است سیاست های حمایتی ویژه ای را به مرحله اجرا دراورد که البته با توجه به محدودیت‌های درآمدی دولت، اعتبارات مورد نیاز باید از محل‌هایی این چنینی تامین شود.

اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸
وی درباره اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ توضیح داد: ما در شرایط غیر عادی قرار داریم و اقتصاد همچنان تحت تاثیر اقدام ترامپ مبنی بر خروج از برجام و دیگر تصمیمات عجیب و غریب وی است.
او توضیح داد: البته با این وجود همچنان راهی برای برون رفت از این شرایط وجود دارد، یکی از مهمترین اقداماتی که لازم است در دستور کار قرار گیرد، این است که تصمیمات غیرکارشناسی را با شجاعت مورد بازنگری قرار دهیم و از سوی دیگربا کاهش مداخلات غیرضروری دولت در اقتصاد، فضا را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کنیم.
 سلطان محمدی در توضیح این مطلب ادامه داد: به عنوان مثال برای گذر از این وضعیت راهی جز توسعه صادرات غیرنفتی و افزایش دادن درآمدهای صادراتی وجود ندارد، به این ترتیب می‌توان با این سیاست امکان افزایش درآمدهای ارزی را فراهم کرد.
او با اشاره به ضرورت بازگشت از تصمیمات غیرکارشناسی اضافه کرد: تصمیم برای اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی و سپس واردات کالاهای اساسی با این ارز، یک تصمیم اشتباه بود که اتفاقا مداخله نفی دولت در بازار ارز را در پی داشت در حالی که لازم بود دولت با توجه به شرایط واقعی کشور، افزایش قیمت ارز را می پذیرفت و چنین فضایی را رقم نمی زد.
او با اشاره به اینکه همه بازارها، حتی بازاری چون مسکن که صد در صد آن در داخل کشور تعریف می شود، به بازار ارز وابستگی دارد، گفت: وقتی بازار ارز با مداخلات نادرست روبرو می شود، دیگر بازارها با رفتاری عجیب غیرقابل پیش بینی می‌شوند و این مداخلات امکان فعالیت تولیدکنندگان و فعالان را مختل می نماید.
سلطان محمدی ادامه داد: دولت باید اجازه دهد بازار ارز به عنوان تاثیرگذارترین بازار، روند طبیعی و رفتار منطقی خود را حفظ کند تا دیگر بازارهای اقتصادی نیز در این وضعیت رفتاری متناسب از خود نشان دهند.

تحریمها باقی است
به نوشته خبرآنلاین ،او با اشاره به اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران باقی است، گفت: همین مولفه نشان می دهد سال جاری سالی سخت‌تر از سال‌های پیشین است از این رو ضرورت اتخاذ تصمیماتی جدی برای حراست ازمعیشت مردم  پیشگیری از توزیع رانت و فساد بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.وی پیش بینی کرد در برابر موج تورمی، درآمد خانوار ایرانی در سال جاری ممکن است با کاهش روبرو شود.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

"بانک بد"

کیفیت پایین درآمدهای مشاع بانکهای خصوصی و خصوصی شده

چگونه بانک ها درآمد شناسایی می کنند!

شدت سپرده گذاری در کدام استانها بیشتر است؟

کاهش دوره زمانی اتمام "خلق نقدینگی" از پایه پولی

دوره افزایش قیمت مسکن به اتمام رسید

دو شرط تداوم ثبات ارزی

حذف دفترچه‌ در مراکز درمانی تأمین اجتماعی

دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟

فرصت‌های کسب و کار با حضور فین تک‌ها

پایان پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۶

متوسط نرخ تورم ۸.۲درصد شد

۲۹ ارز در بازار بین بانکی ارزان شد/جدول

۲ روی امتیاز ویژه دلار

تکمیل و اخذ اطلاعات شناسه شهاب توسط بانک‌ها

پیشروی قدم به قدم سکه در بازار

بورس دوباره صعودی شد

احتمال تورم‌زا بودن کاهش سپرده قانونی

آیا حباب دلار می‌ترکد؟

قیمت طلای جهانی ارزان تر شد

کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی بانک‌ها

حمایت ویژه بانک ملی از خوداشتغالی

جزییات نشست اقتصاددانان با همتی

ادامه صعود برای دلار

جزئیات عملکرد بازار متشکل ارزی

بیمه ها تمایلی به بیمه حوادث ندارند

اقدامی که هزینه بانک‌ها را کاهش داد

ماجرای قطع ارتباط بانکی ایران و چین

تشکیل بازار متشکل ارزی با قیمت واقعی

دو روی سکه ادغام بانک‌ها