ارز ۴۲۰۰تومانی بزرگترین اشتباه دولت

اقتصاد آنلاین
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱/۲۱کد خبر: 246494
*علیرضا عبدالله زاده/*کارشناس اقتصادی

همانطور که گفته می‌شود سال ۹۸ سال بسیار سختی برای برای اقتصاد کشور خواهد بود که نیازمند اصلاحات ساختاری و تصمیمات درست بسیاری است که برای اتخاذ آنها لازم است که از اشتباهاتمان در سال ۹۷ درس بگیریم.
اگر بخواهیم که سال ۹۸ برای ما سال خوبی باشد باید به برخی پیش‌فرض‌ها عمل کنیم. سال ۹۷ شروع یک بحران بود و مهم‌ترین نکته مثبتی که از سال ۹۷ می‌توان استخراج کرد این است که بدانیم چه کارهایی را نباید بکنیم.
سال ۹۷ نشان داد که سیاست‌هایی که کارشناسی نشده هستند چقدر زود به شکست می‌رسند و تجربه‌های شکست خورده وقتی دوباره امتحان می‌شوند باز هم شکست می‌خورند.
سال 97 نشان داد که مشکل ما فقط تحریم‌ها نیستند بلکه سیاست های غلط دولت هم در بروز این شرایط نقش مهمی داشتند.
در حال حاضر نسبت به 5یا6 سال گذشته از محبوبیت دولت کاسته شده و از طرفی به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم و یکی از بزرگترین چالش‌های پیش رو این است که در سال پیش رو دولت و مجلس به  دنبال تصمیم گیری‌های عجولانه و برنامه‌های پوپولیستی بروند؛ برنامه‌هایی از آن جنس که در سال 97 مشاهده شد.
صف‌های گوشت و مرغی که تشکیل شد و ارز دولتی که به نام فقرا بود ولی حتی به دست فقرا هم نرسید و تنها فسادزا بود از همین دست برنامه‌ها هستند.
یکی از خبرهای خوشی که در این زمینه به گوش رسید، دستور رهبری برای ایجاد برخی اصلاحات ساختاری بود.
مهم‌ترین اصلاح ساختاری که در سال 98 باید صورت بگیرد، بستن راه‌های فساد است زیرا هزینه‌ای که ما در اقتصادمان بابت فساد پرداخت می‌کنیم حتی از درآمد‌های نفتی ما نیز بیشتر است.
برای دانستن حجم فسادهایی که صورت می‌گیرد کافی است به مردم مراجعه کرده و از آن‌ها بپرسیم که آیا خدماتی که ادعا می‌شود به شما پرداخت شده را دریافت کرده‌اید؟ پاسخ آنها منفی است و اسن در حالیست که نهادهای مربوطه بودجه لازم را دریافت کرده‌اند.
یکی دیگر از نشانه‌های فساد افزایش نرخ تورم است  درحالی که قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته است. پس نقدینگی که باعث افزایش این تورم شده کجا رفته است؟ این اتفاق نشان می‌دهد که نقدینگی در دست افرادی خاص قرار دارد.
یکی از سیاست‌هایی که راه را برای فساد باز می‌کنند، سیاست‌های تبعیض قیمتی هستند که ما در سال 97 به خوبی آن را در رابطه با تخصیص ارز 4200تومانی مشاهده کردیم.
کالاهایی که ارز دولتی به آن‌ها اختصاص یافت ولی با قیمت بسیار بیشتر به دست مردم رسید و از گوشی موبایل شروع شد و گوشت و کنجاله و قطعات خودرو هم کشیده شد و سلطان سکه، سلطان قیر و .... محصول این سیاست‌ها هستند.
اگر بخواهیم سال 98 سال خوبی برای اقتصاد ما باشد باید دولتی به دنبال اتفاقات اخیر تا حدودی محبوبیت خود را در بین مردم از دست داده است فکر جدی برای اتخاذ سیاست‌هایی که شفافیت بیشتری را برای اقتصاد ما به همراه می‌آورند بکند، در غیر این صورت باید منتظر اتفاقات ناخوشایندی در اقتصاد کشور باشیم.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

مهمترین اقدامات بانک صادرات اعلام شد

خریداران سکه هم ضرر کردند

ارقام وحشتناک از کارنامه بانک دی

پیش بینی بانک CIBC از قیمت طلا در ۲۰۲۰

بیت‌کوین‌ چگونه استخراج می‌شود؟

همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم

راهکار دولت برای کنترل نوسانات بازار ارز

خودرویی‌ها پول اضافه می‌خواهند

اختاپوس فسادی که بین ۵ بانک می چرخید!

کدام استان ها، سپرده‌های بانکی بیشتر دارند

راز مهار تورم

پاســخ بانک مـرکـزی به فدراسیـون فوتبـال

علت بی محلی بانکها به برخی دستورات

الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف

پرداخت پول بدون نیاز به رمزعبور!

خط قرمز ریالی بانک مرکزی

کف بعدی قیمت دلار؟

وضعیت کلاهبرداری در خودپردازها

نسخه ویژه «بله‌فشان» منتشر شد

بیت کوین ارز آینده دنیاست؟

عرضه بیمه‌نامه مسافرتی در بانک سامان

اطلاعیه دوم بانک ملی درباره آزمون استخدام

نگهداری سکه به صرفه نیست

بانکها قانون جدید چک را اجرا نمی‌کنند

چرا نرخ دلار کاهش یافت؟

سیگنال‌های همتی برای تداوم کاهش نرخ ارز

بانک مرکزی از دولت منفک می‌شود؟

" طلا " که می خرید باید کد داشته باشد

سقوط بیت کوین به زیر ۱۰ هزار دلار

قیمت دلار به پایین‌ترین حد خود رسید