دوری از انزوای جهانی

راهکاری برای جلوگیری از خروج سرمایه در سال ۱۳۹۸

۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷کد خبر: 246171
"فرار سرمایه" می تواند خروج سرمایه به خارج از مرزهای جغرافیایی کشور و یا خارج نمودن از چرخه تولید داخلی کشور باشد. با توجه به شرائط سیاسی - اقتصادی کشور، هر دو نوع فرار سرمایه می تواند در کشور تشدید شده و عواقب ناگوارتری را به وجود آورد.

به گزارش بنکر (Banker)، بنابر گفته مسئولین و مقامات کشوری در حدود 25 الی 30 میلیارد دلار ارز طی سالهای اخیر در گاوصندوق های امن خانوارها جمع آوری گردیده است. وضعیتی که اثرات آن بر اقتصاد تفاوت چندانی با فرار سرمایه از مرز ندارد.

اما پدیده تغییر ترکیب پرتفوهای داخلی به نفع دارایی های کم ریسک و بعضا نقدشونده خارجی نیز طی سالهای اخیر بخصوص از طریق خرید ملک در کشورهای همسایه بخصوص ترکیه شدت گرفته است. بطوری که میتوان برآورد نمود در سال 2018 در حدود 3 میلیارد دلار منزل مسکونی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شده است.
با توجه به شرائط سیاسی پیش روی کشور در سال 1398، چه بخواهیم و چه نخواهیم عدم تصویب قوانین بین المللی در کشور مانند FATF تاثیر منفی برجای گذاشته و شاید تشدید کننده بحران انتظارات خواهد بود. 
زیرا وقتی چشم انداز کاهش شدید در ارزش پول ملی یا چشم انداز افزایش در ریسک فعالیت اقتصادی در یک کشور وجود داشته باشد، بسیاری از بازیگران اقتصادی ترجیح می دهند سرمایه خود را از مرزهای اقتصاد کشور خارج کنند تا سرمایه خود را از آثار سوء التهاب و بی ثباتی حفظ کنند. 
بنابر داده های مرکز آمار در حدود 500 هزار واحد مسکونی خالی در تهران (عمدتا در مناطق شمالی شهر) وجود داشته که اگر تصور کنیم تنها 200 هزار واحد آن در مناطق یک تا شش شهرداری، با متراژ متوسط 114 متر و متوسط قیمت 15 میلیون تومان، تبدیل به ارز و خرید ملک و سایر دارایی های مالی در خارج از کشور شود، چیزی در حدود 26 میلیارد دلار ارز از چرخه اقتصادی کشور (علاوه بر آن 30 میلیارد دلار پول موجود در گاوصندوق خانوار) خارج خواهد شد و تشدید بحران ارزی اجتناب ناپذیر خواهد شد. 
بخشی از ارز مورد نیاز جهت خروج سرمایه از محل ارز تزریق شده بانک مرکزی در بازار داخلی تامین شده و بخشی نیز از ارز موجود در بازار . بخشی هم از ارز بازنگشته به اقتصاد در کشورهای ترکیه ، عراق و حتی اخیرا مالزی 
امید به روزی که سیاستمداران کشور واژه "انتظارات" کارگزاران اقتصادی مانند خانوار، بنگاه ها و بانکهای تجاری را کمی جدی بگیرند. غافل شدیم و 180 میلیارد دلار سرمایه از کشور طی سالهای اخیر فرار کرد!

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

"بانک بد"

کیفیت پایین درآمدهای مشاع بانکهای خصوصی و خصوصی شده

چگونه بانک ها درآمد شناسایی می کنند!

شدت سپرده گذاری در کدام استانها بیشتر است؟

کاهش دوره زمانی اتمام "خلق نقدینگی" از پایه پولی

دوره افزایش قیمت مسکن به اتمام رسید

دو شرط تداوم ثبات ارزی

حذف دفترچه‌ در مراکز درمانی تأمین اجتماعی

دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟

فرصت‌های کسب و کار با حضور فین تک‌ها

پایان پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۶

متوسط نرخ تورم ۸.۲درصد شد

۲۹ ارز در بازار بین بانکی ارزان شد/جدول

۲ روی امتیاز ویژه دلار

تکمیل و اخذ اطلاعات شناسه شهاب توسط بانک‌ها

پیشروی قدم به قدم سکه در بازار

بورس دوباره صعودی شد

احتمال تورم‌زا بودن کاهش سپرده قانونی

آیا حباب دلار می‌ترکد؟

قیمت طلای جهانی ارزان تر شد

کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی بانک‌ها

حمایت ویژه بانک ملی از خوداشتغالی

جزییات نشست اقتصاددانان با همتی

ادامه صعود برای دلار

جزئیات عملکرد بازار متشکل ارزی

بیمه ها تمایلی به بیمه حوادث ندارند

اقدامی که هزینه بانک‌ها را کاهش داد

ماجرای قطع ارتباط بانکی ایران و چین

تشکیل بازار متشکل ارزی با قیمت واقعی

دو روی سکه ادغام بانک‌ها