پایش شعب بانکی

۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹کد خبر: 245929
* زهره محسنی‌شاد
رشد قارچ‌گونه بانک‌ها و شعب آنها در سال‌های اخیر به نحوی پیش رفته که سبب شده سرانه تعداد شعب بانکی در کشور از بسیاری از کشورهای با حجم اقتصادی گسترده نیز فراتر برود.
درحال‌حاضر به هر خیابان و مرکز تجاری که وارد می‌شویم، چندین شعبه بانک را می‌بینیم که در کنار هم فعالیت مشابه انجام می‌دهند که شاید فعالیت‌شان با توجه به توسعه بانکداری الکترونیک در کشور و قرار گرفتن در مسیر توسعه بانکداری دیجیتال خیلی توجیه‌پذیر نباشد. بر اساس آمارهای موجود، در‌حال‌حاضر بیش از ۲۳ هزار شعبه فعال در کشور هست که با وجود این آمار، سهم هر ۳۴۰۰ ایرانی معادل یک شعبه است. 
در طول یکی دو سال گذشته در حالی بحث کاهش تعداد شعب بانکی در کشور مطرح و اقدام‌‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است و مسئولان مربوط‌ در مواردی بر کاهش و ساماندهی شعب بانکی تاکید داشته‌اند که در تازه‌ترین اقدام‌ها نیز در راستای اصلاحات نظام بانکی، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش تعداد شعب بانکی با در نظر گرفتن نیازها و ملاحظات منطقه‌ای خبر داده است. وی با بیان اینکه برنامه جدی برای کاهش شعب داریم اما باید در این زمینه نیازمندی‌ها و ملاحظات منطقه‌ای را در نظر بگیریم، افزود: درباره شعب بانکی لزوما کاهش موضوعیت ندارد و ممکن است در برخی نقاط ایجاد شعب جدید کارکرد اقتصادی و اجتماعی داشته باشد اما در مجموع تعداد شعب کاهش پیدا خواهد کرد.
وزیر اقتصاد درباره مقاومت‌هایی که نسبت به جمع‌آوری شعب بانکی وجود دارد نیز گفت: اگر نظام بانکی متحول و خدمت‌رسانی تسهیل شود و همه احساس کنند که بدون شعبه نیز می‌توانند خدمات دریافت کنند، مقاومت از بین خواهد رفت و وجود شعبه دیگر مطالبه نخواهد بود.
دژپسند با تاکید بر اینکه تعداد شعب بانک‌های ما خارج از عرف و استاندارد است و باید برنامه‌ای برای پایش آن تهیه شود، تصریح کرد: با تجهیز منابع حاصل از واگذاری شرکت‌ها و اموال مازاد و همچنین تبدیل شعب به منابع می‌توان این منابع را در تامین نیاز فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولید به کار گرفت.
کارشناسان بر این باورند که با در دستور کار قرار دادن این سیاست و کم کردن شعب بانک‌ها، می‌توان انتظار داشت که نظام بانکی کشور کوچک‌تر و کارآمدتر شود و هزینه‌های بانکی از این بابت به حداقل برسد، ضمن اینکه این منابع در نهایت می‌تواند بخش اقتصاد را نشانه بگیرد و به سمت بخش‌های مولد که نیازمند منابع هستند حرکت کند.
 
تقویت بنیه مالی بانک‌ها 
عبدالرضا امیرتاش، کارشناس حوزه بانکی در این زمینه در گفت‌وگو با صمت معتقد است: از آنجا که اقتصاد ما به‌شدت بانک‌محور است، بانک‌های ما باید از کارآیی لازم برخوردار باشند تا بتوانند سایر بخش‌ها را حمایت کنند و در راستای رفع مشکلات‌شان گام بردارند. اما ما درحال‌حاضر با نظام بانکی روبه‌رو هستیم که به دلیل مشکلاتی که به آن‌ دچار است چندان عملکرد خوبی در حوزه اقتصاد ندارد و از وظیفه اصلی‌اش که همان بانکداری است، فاصله گرفته است.
به گفته او، بانک‌های ما درحال‌حاضر با تعداد بالایی از شعب روبه‌رو هستند که وجود این شعب خیلی توجیه‌پذیر نیست زیرا هزینه بالایی را به بانک‌ها تحمیل می‌کند که باعث بالا رفتن نرخ تمام‌‌شده پول و گران شدن هزینه تامین مالی برای بخش اقتصاد می‌شود.
وی با بیان اینکه این چرخه می‌تواند بخش اقتصادی کشور را متاثر کند و چالش‌هایی را به وجود آورد، افزود: ما درحال‌حاضر چاره‌ای جز کوچک‌سازی بازار پولی کشور نداریم و این اقدامی است که باید از خیلی قبل اتفاق می‌افتاد. بانک‌ها و شعب بانک‌های ما باید تجمیع و ادغام شوند و آن دسته از شعبی که بازدهی لازم را ندارند جمع‌آوری شوند. 
به گفته این کارشناس، باید بپذیریم که اقتصاد ما ظرفیت فعالیت این تعداد شعب که عملکردی یکسان دارند را ندارد و حتی نیازی به این تعداد شعبه هم نیست. بی‌شک هر چه این بازار گسترده‌تر باشد، نظارت و عملکرد بانک‌ها هم تضعیف می‌شود و این در نهایت کارآیی بانک‌ها را کم می‌کند و اثر منفی بر اقتصاد خواهد داشت در حالی که با کم کردن شعب و حرکت به سمت دیجیتالی کردن بانک‌ها می‌توان‌ گام‌های مثبتی در این زمینه برداشت. امیرتاش اظهار کرد: بانک‌های ما در سال‌های اخیر با ناترازی در منابع روبه‌‌رو شده‌اند که این امر آنها را به سمت بنگاهداری و سایر فعالیت‌های غیر‌بانکی سوق داده است. از این رو، لازم است با فروش شعب و اموال مازادشان هزینه‌های جاری‌شان را کم و منابعی که در این بخش بلوکه شده را آزادسازی کنند. به گفته وی، بی‌تردید این امر در نهایت به تقویت بنیه مالی بانک‌ها کمک خواهد کرد و باعث خواهد شد ساختار مالی بهتری داشته باشند؛ این سیاست مثبتی است که در دستور کار مسئولان بانکی و اقتصادی قرار گرفته که امیدواریم به سرانجام خوبی برسد.
 
حرکت به سمت توسعه بانکداری دیجیتال 
جواد صلاحی، کارشناس و صاحب‌نظر حوزه بانک نیز در این زمینه در گفت‌وگو با صمت هر اقدامی که باعث کوچک‌سازی نظام بانکی می‌شود را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امروزه دنیا، دنیای فناوری و دیجیتالی شدن است و نظام بانکی ما هم باید به این سمت حرکت کند و کم کردن شعب بانک‌ها می‌تواند این مهم را محقق سازد.
به گفته او، درحال‌حاضر با دارایی‌های غیر‌منقول زیادی در نظام بانکی روبه‌رو هستیم که این منابع می‌تواند از این محل آزادسازی شود و در فعالیت‌های اقتصادی به کار آید. بانکداری ما باید به سمت دیجیتالی شدن و فعالیت بدون شعبه حرکت کند و این موضوعی است که در دنیا شکل گرفته و ما هم ناگزیر باید این هدف را محقق کنیم. 
او خاطر‌نشان کرد: ما با توسعه بانکداری الکترونیک در طول سال‌های گذشته توانستیم تا حد زیادی از مراجعه حضوری افراد به شعب بکاهیم‌. از این رو، وجود این همه شعبه در کشور خیلی توجیه اقتصادی ندارد و باید این شعب‌ها کم شود.
 این کارشناس معتقد است این مهم در‌حال‌حاضر مورد توجه مسئولان قرار گرفته و در راستای اصلاح نظام بانکی قرار است گام‌های در راستای کوچک‌سازی بازار پولی کشور چه از محل ادغام بانک‌ها چه تجمیع شعب آنها، انجام شود که باید این مهم را به فال نیک گرفت. 
صلاحی بر این باور است که شروع این اصلاحات می‌تواند برای اقتصاد کشور نیز مفید واقع شود و درنهایت رقابت مثبتی را در بین بانک‌ها ایجاد کند که خدمات بهتری را به مشتریان‌شان بدهند. اینکه این رقابت در راستای افزایش نرخ سود یا افزایش شعب باشد خیلی نمی‌تواند برای اقتصاد کارآمد واقع شود و این نگرش باید تغییر کند.
 
سخن آخر
افزایش تعداد بانک‌ها و توسعه شعب آنها در سال‌های گذشته هزینه‌های بالایی را به این بخش وارد کرده و باعث شده تا در کنار سایر عوامل، بانک‌ها در این سال‌ها از وظایف اصلی خود فاصله بگیرند و با روی‌آوردن به بحث بنگاهداری، آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد کنند. کارشناسان می‌گویند نظام بانکی ما باید به سمت اصلاح برود و تلاش کند شعب بانک‌های ناکارآمد و آنهایی که توجیه اقتصادی مطلوبی ندارند را جمع‌آوری کند.
 به عبارتی، بانک‌ها باید با جایگزین کردن بانکداری دیجیتال با شعبه‌داری باعث کارآمدتر شدن نظام بانکی در کشور شوند و این امری ناگزیر است.

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

قیمت طلا به کدام مسیر خواهد رفت؟

صدور آنلاین بیمه نامه شتاب می گیرد

فعالسازی رمز یکبار مصرف با اینترنت بانک سینا

آخرین قیمت ارز، طلا،سکه و سکه پارسیان

رشد قیمت سکه و طلا در روز برفی تهران

تیم ملی کبدی با حمایت بانک صادرات قهرمان شد

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

با رمز ساز ایران زمین آسوده بانکداری کنید

ساختار بانک مرکزی تغییر می کند؟

هراس از تورم لجام‌گسیخته

قیمت طلا امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸

پیش بینی آینده قیمت طلا بعد از گران شدن بنزین

نظرسنجی از قیمت طلا در روزهای آینده

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

نگاه فعالان بازار به آینده دلار

تحلیل پیام رئیس کل به بازار

تصمیم‌گیری درباره دلار سخت شد؟

دلار گران شد

پیش بینی رکود در بازار ارز تا آخر سال

مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشید

لوایح FATF همچنان بلاتکلیف

رونق فروش گواهی‌های سپرده ۱۸ درصدی

تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم از دید همتی

آغاز به کار سامانه پرداخت همراه بدون نیاز به کارت

دخل و خرج ۷ ماهه بانک صادرات اعلام شد

واریز یارانه جدید تا ۱۰ روز دیگر

خریداران طلا گوش به زنگ باشند

سن بناهای مشمول وام مسکن افزایش یافت

دلار ارزان‌ تر نمی‌شود

سرکشی دوباره دلار