دو دلیل افت و خیز بورس در سال ۹۷

۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳کد خبر: 244092
یک کارشناس بازار سرمایه از نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها به عنوان دو عامل اصلی اثرگذار بر معاملات بازار سهام در سال‌جاری یاد کرد.

به گزارش بنکر (Banker)،منصور کریمی با اشاره به نوسانات و رشد چشمگیر قیمت ارز در سال جاری، در خصوص تاثیرپذیری معاملات بازار سرمایه از این اتفاق گفت: بدون شک یکی از دلایل رشد شاخص بورس و قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای نوسانات نرخ ارز است که در پی آن افزایش نرخ ارز موجب جبران ارزش ریالی شرکت‌ها شد و در پی آن قیمت سهام بیشتر شرکت‌ها با روندی صعودی همراه شد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر افزایش نرخ ارز باعث شد عمده درآمد شرکت‌ها از محل افزایش نرخ فروش افزایش پیدا کند که در پی آن، افزایش قیمت سهام در بازار رخ داد که این موضوع اثر خود را بیشتر در شرکت‌های صادرات‌ محور باقی گذاشت.
وی اضافه کرد: البته این افزایش نرخ ارز اثر منفی نیز بر قیمت سهام برخی دیگر از شرکت‌ها به همراه داشت. به عنوان مثال رشد قیمت مواد اولیه شرکت‌ها از دیگر اثرات افزایش نرخ ارز بود که موجب شد حاشیه سود برای شرکت‌ها از بابت افزایش نرخ ارز از بین رفت و سودآوری این دسته از شرکت‌ها تحت تاثیر افزایش نرخ ارز قرار بگیرد.
این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: البته نوسانات نرخ ارز در مجموع از این جهت اثر منفی دیگری بر کلیات بازار سهام داشت که چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بازار و همچنین شرکت‌ها را با ابهام مواجه کرد.
وی همچنین از تحریم‌ها به عنوان یکی دیگر از عواملی یاد کرد که در سال جاری مورد توجه بازار سهام بوده و اثر خود را بر این بازار داشته است. کریمی افزود: با توجه به لغو برجام از سوی آمریکا، برخی شرکت‌ها در تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شدند و از سوی دیگر برخی شرکت‌های خارجی نیز فعالیت خود را در کشور متوقف کردند که اثر این اتفاق را بیشتر در شرکت‌های مربوط به گروه خودرویی، نفتی و پتروشیمی می‌توان مشاهده کرد.
وی اذعان داشت: علاوه بر این، لغو برجام و اعمال تحریم‌ها موجب شده تا صادرات نفت کشور نیز با مشکلاتی مواجه شده و کاهش تولید را نیز در این زمینه شاهد باشیم. بنابراین این موضوع علاوه بر اینکه بر کلیات اقتصاد کشور اثرگذار بوده و از این طریق بازار سهام اثرپذیری منفی داشته، شاهد این اتفاق نیز هستیم که تحریم‌ها نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده‌ و پُرهزینه کرده که این موضوع خبر خوبی برای شرکت‌ها نیست و اثرات خود را برای بورس به همراه خواهد داشت.
به نوشته  ایبِنا،این کارشناس بازار سرمایه افزود: بنابراین از این نظر نیز از تحریم‌ها می‌توان به عنوان یکی دیگر از موانع اصلی جهت رشد قیمت‌های سهام در بازار سرمایه یاد کرد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نماییدآخرین اخبار

حضور بانک رفاه در مجمع نظام پزشکی

تاثیر شوک ارزی بر عملکرد و سودآوری بانک ها

همتی ذخایر ارزی بانک مرکزی را مطلوب ارزیابی کرد

مزایای سامانه رفع تعهد ارزی

یک توصیه به خریداران طلا

پالرمو بازهم به تعویق افتاد!

قیمت طلا بالا می رود

بازار ارز و سکه در انتظار پالرمو

بانک ها امروز دلار را چند می خرند؟

آخرین مهلت اعتبار کارت‌های ملی قدیمی

تصمیم‌گیری درباره «پالرمو» به تعویق افتاد

تسهیلات بانک ملی در بخش خوداشتغالی

حمایت بانک گردشگری از مشاغل گردشگری

گردش‌کارت بانک گردشگری رونمایی شد

برنامه ریزی سیستم بانکی برای کردستان

جی پی مورگان از ارز دیجیتالی خود رونمایی کرد

احتمال ریزش قیمت ارز؟

اجاره درگاه‌ و کارت‌های بانکی برای شرط‌بندی

سود سپرده‌گیران چگونه جبران می‌شود؟

تصمیم‌گیری درباره افزایش حقوق ۹۸

کاهش سفته و برات واخواست شده در تهران

سقف ارزی ورود لیست ممنوعه

بازدهی قیمت دلار به نزدیک ۲ درصد رسید

عطش اسکناس خواهی متوقف شد

ثبات نرخ ارز و رشد سپرده های مدت دار

طلا باز هم رکورد شکست

گلایه همتی از صاحبنظران اقتصادی

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

امروز دلار افت کرد، طلا بالا رفت

طبقه متوسط روز به روز فقیرتر می شود